my3miasto.pl

Blog o zdrowiu, sporcie i tematach lifestylowych

LifestyleTurystyka

Ojcowski Park Narodowy i jego atrakcje

Ojcowski Park Narodowy i jego atrakcje

Ojcowski Park Narodowy to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, które przyciąga turystów z całego kraju i za granicy. Park obejmuje obszar o powierzchni ponad 21 kilometrów kwadratowych i jest bogaty w zróżnicowaną florę i faunę. Atrakcje turystyczne w Ojcowskim Parku Narodowym, które czekają na odwiedzających to piękne jaskinie, malownicze skałki i wspaniałe widoki na pobliskie pasma górskie. Ojcowski Park Narodowy to idealne miejsce dla osób ceniących sobie kontakt z naturą oraz możliwość aktywnego wypoczynku i zwiedzania. W artykule tym przyjrzymy się niektórym z najbardziej popularnych atrakcji, które warto zobaczyć podczas wizyty w Ojcowskim Parku Narodowym.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • dlaczego warto wybrać zielony szlak?
  • jak rozwiązała się legenda o Władysławie Łokietku? 
  • gdzie zrelaksować się w Ojcowie razem z dzieckiem?
  • co jest charakterystycznym elementem panoramy Ojcowskiego Parku Narodowego?

Odkryj piękno przyrody — Atrakcje turystyczne w Ojcowskim Parku Narodowym

Ojcowski Park Narodowy jest położony zaledwie 20 kilometrów na północ od Krakowa. Bogaty w liczne szlaki turystyczne zachęca turystów do jego zwiedzania. Na początek podróży po tym parku narodowym warto udać się na wycieczkę zielonym szlakiem. Ciągnie się przez około 2 kilometry i zachwyca swoimi pięknymi krajobrazami. Trasę należy rozpocząć przy Jaskini Ciemnej, która wskaże nam właściwy początek wycieczki. Sama jaskinia jest ciekawym obiektem, ponieważ w zamierzchłych czasach była zamieszkiwana przez neandertalczyków.

Wapienna brama — atrakcje turystyczne w Ojcowskim Parku Narodowym

Kolejną ciekawą i nieco bardziej znaną jaskinią jest Grota Łokietka. Z tym miejscem wiąże się legenda, której historia zaczyna się około XIV wieku. Dotyczy ona Władysława Łokietka zmuszonego do ucieczki przez najazd wroga — Wacława II. Postanowił on ukryć się w pobliskiej jaskini. Przez to, że główne wejście było zasłonięte pajęczyną utkaną przez znajdującego się tam ogromnego pająka, król postanowił wejść do groty po linach. Cały manewr się udał, a wróg został zmylony, ponieważ wejście do jaskini pokrywała nienaruszona pajęczyna. To tylko legenda, ale warto odwiedzić tę tajemniczą i słynną Jaskinię Łokietka, bo życie uratował mu pająk. 

Spacer, czyli idealny sposób na relaks

Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego odkryjemy wiele. Dolina Prądnika, Zamek w Ojcowie, Zamek w Pieskowej Skale czy Brama Krakowska to jedne z najważniejszych punktów do zwiedzania, nie tylko dla turystów, ale także dla mieszkańców Krakowa i okolic. Dolina Prądnika to malownicza oaza spokoju, którą warto zwiedzić na spacerze z dzieckiem czy przyjaciółmi. Zamek w Ojcowie, zbudowany w XIV wieku, to jeden z najlepiej zachowanych zabytków na terenie Polski.

Atrakcje turystyczne w Ojcowskim Parku Narodowym

Zamek w Pieskowej Skale, z kolei, to perła renesansowej architektury, która zachwyca swoim pięknem i dbałością o detale. Zwiedzanie tych ważnych punktów to nie tylko okazja do poznania historii i kultury Krakowa, ale przede wszystkim do wspaniałej zabawy i relaksu. Co ciekawe, Ojców jest również zanany z hodowli pstrągów. Każdy, kto odwiedzi tę dolinę, musi spróbować pstrąga ojcowskiego, ponieważ w tym wyjątkowym miejscu smakuje on najlepiej.

Naturalne zabytki w Ojcowskim Parku Narodowym

Teren parku jest ogromny, a co za tym idzie, skrywa w sobie wiele. Odnajdziemy w nim ciekawe miejsce dla zakochanych, a mianowicie Źródełko Miłości. Mieści się ono w Dolinie Prądnika i jest zbiornikiem naturalnym, które znajdziemy tuż przy Bramie Krakowskiej. Miejsce malownicze otoczone panoramą natury. Tutejszą roślinność możemy obserwować z różnych punktów widokowych. Jednym z nich jest Jonaszówka, która już od 100 lat umożliwia obserwację całego pięknego obszaru Ojcowa. Ten punkt wycieczki będzie idealną atrakcją dla dzieci, ale dorośli z pewnością również się zachwycą. Nie sposób nie wspomnieć o Maczudze Herkulesa. Chyba każdy kojarzy i przynajmniej widział raz w swoim życiu. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów ojcowskiego krajobrazu, znajdujący się przy Dolinie Prądnika. Ojcowski Park Narodowy to miejsce wielu ciekawych atrakcji i ciekawostek. Idealne miejsce na ciepłe wiosenne spacery w otoczeniu natury. Warto przyjechać i przekonać się na własnej skórze. 

Wapienne skały w Ojcowskim Parku Narodowym

Kaplica „Na Wodzie” i nietoperze — Nietypowe atrakcje w Ojcowie

Ojcowski Park Narodowy słynie z ciekawych miejsc udostępnionych do zwiedzania dla turystów. Kaplica na „Na wodzie” została wybudowana na samym początku XX wieku w miejscu dawnych łazienek zdrojowych. Jego położenie zachwyca wyglądem, ponieważ tuż pod kościołem płynie potok Prądnik. Zabytkowy drewniany kościół, tworzy wyjątkowy klimat tego miejsca. Niecodziennym widokiem podczas zwiedzania okolic Ojcowa będzie Jaskinia Nietoperzowa. Badacze odkryli w tym miejscu wiele pozostałości po dawnym życiu. Wiele narzędzi ówczesnych ludzi cieszą oczy współczesnych turystów, a zwierzęta, które wymarły wieki temu pozostawiły po sobie ślady w postaci swoich szczątków, dlatego też nazwa tej jaskini nie jest przypadkowa. Jej nazwa nawiązuje do wielu odnalezionych kości po nietoperzach. Dzięki tym odkryciom możemy podziwiać i poznawać gatunki żyjące długo przed nami. 

Ojcowski Park Narodowy to miejsce nie tylko bogate w piękne krajobrazy, ale także w pomniki przyrody zapierające dech w piersiach. Warto wybrać się w to miejsce, by poznać tę niecodzienną historię zamków, skał czy jaskiń. Prehistoryczni ludzie, nietoperze i mamuty to tylko część atrakcji, które znajdziemy, przejeżdżając do Ojcowa. Jest to idealne miejsce do odpoczynku z rodziną lub przyjaciółmi.

Udostępnij

O autorze

Hej, witaj na blogu, dzięki któremu zadbasz o zdrowie i kondycję, bez zbędnych wyrzeczeń i zmęczenia! Poznasz tutaj wiele rad dotyczących treningów, sportu i żywienia. Odkryj także ciekawostki turystyczne i miejsce, do których z pewnością będziesz chciał pojechać. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!