my3miasto.pl

Blog o zdrowiu, sporcie i tematach lifestylowych

Lifestyle

Konserwacja komputera — o tych rzeczach warto pomyśleć

Konserwacja komputera — o tych rzeczach warto pomyśleć

Komputer to dzisiaj podstawowe narzędzie pracy dla wielu osób pracujących z biura czy z domu. Korzystamy z niego codziennie przez wiele godzin, ale tak naprawdę mało kto przykłada wagę do dbania o dobrą kondycję sprzętu. Jak to zmienić i co jest ważne?

Dlaczego komputer sam się wyłącza?

Wiele osób kompletnie nie zdaje sobie sprawy, że codzienne korzystanie z komputera przez wiele godzin powoduje dużą ekspozycję sprzętu elektronicznego na brud, bakterie, kurz i inne zanieczyszczenia. Jeśli chcesz się cieszyć bezawaryjnym działaniem komputera przez wiele lat, warto zadbać o prawidłową i regularną konserwację sprzętu, żeby uniknąć sytuacji, gdy komputer sam sie wylacza i nie wiadomo, jaka jest tego przyczyna, ani co zrobić.

Największym i najpopularniejszym problemem jest gromadzenie się kurzu we wnętrzu komputera, co może powodować gorszą wydajność, a nawet prowadzić do usterek i poważnych awarii sprzętu. W skrajnych przypadkach, jeśli komputer jest bardzo zapchany kurzem, może dojść nawet do wyłączenia systemów wentylacyjnych i samoczynnego wyłączania się komputera w celu uniknięcia przegrzania podsystemów.

Czasami lepiej postawić na profesjonalny serwis

Trzeba jednak pamiętać, że komputer może się sam wyłączać także z innych powodów, niż brud i kurz w radiatorze czy wentylatorze. Czasami jest problem ze słabym albo nie wydajnym systemem chłodzenia, kłopot może też tkwić w zainfekowaniu złośliwym oprogramowaniem. W takim wypadku najlepiej jest oddać komputer do sprawdzonego serwisu. Niektóre dobre sklepy elektroniczne oferują taką usługę, tak jest na przykład w sklepie Komputronik, gdzie można nie tylko wygodnie porównać różne sprzęty i akcesoria komputerowe, ale także zwrócić się o pomoc w problematycznej sytuacji.

czyszczenie laptopa

Czyszczenie komputera w środku

W komputerach stacjonarnych i niektórych laptopach można samodzielnie zdjąć obudowę i spróbować lekko odkurzyć i wyczyścić podzespoły. Najlepiej zrobić to za pomocą odkurzacza ręcznego ustawionego na minimalną moc. Można spróbować też ze zwykłym domowych odkurzaczem, w tym celu zdejmij końcówkę z rury i również ogranicz moc ssania. Podczas odkurzania możesz wspomagać się pędzelkiem z delikatnego włosia do wymiatania drobinek kurzu z trudno dostępnych miejsc.

W przypadku czyszczenia ramion wiatraka czy bardzo małych przestrzeni możesz spróbować także użyć sprężonego powietrza. Uważaj jednak na drobne i delikatne podzespoły, aby niczego nie uszkodzić. Przy wyborze sprzętu elektronicznego jak laptop czy smartfon warto też sprawdzić wcześniej normę wodoszczelności i ochrony przed pyłem. Na https://www.komputronik.pl/informacje/co-to-jest-ip67-i-ip68/ możesz sprawdzić szczegóły i poznać różnice między poszczególnymi normami, najpopularniejsze to IP67 i IP68.

Jak wyczyścić komputer i obudowę?

Komputer najczęściej wyłącza się z powodu brudu i kurzu w środku, ale regularna pielęgnacja obudowy, klawiatury i ekranu ma duże znaczenie dla wydajności pracy, żywotności sprzętu oraz twojej własnej higieniczności.

Wbrew pozorom na klawiaturze i między przyciskami zalega sporo martwego naskórka, resztki jedzenia i zaschniętych płynów oraz oczywiście kurz. To wszystko tworzy bardzo podatne bakteriologicznie środowisko, więc należy pamiętać o tym, żeby przynajmniej raz na tydzień wyczyścić komputer z zewnątrz.

Do mycia klawiatury oraz ekranu użyj miękkiej ściereczki z mikrofibry, klawisze możesz odświeżyć za pomocą sprężonego powietrza, a ekran wyczyść przy użyciu szmatki zwilżonej specjalnym środkiem do ekranów, ewentualnie wody, nie stosuj nigdy detergentów do mycia szyb, bo mogą uszkodzić matrycę. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co jeszcze przyda się do konserwacji komputera, sprawdź artykuł poradnikowy https://www.komputronik.pl/informacje/jak-wyczyscic-laptopa/ na stronie sklepu Komputronik.

Podsumujmy zatem. Komputer trzeba czyścić na zewnątrz i w środku. Brud w miejscu podzespołów może sprawiać, że komputer zacznie się samoczynnie wyłączać. Jeśli nie umiesz wyczyścić wnętrza komputera samodzielnie, nie ryzykuj, tylko oddaj sprzęt do profesjonalnego serwisu.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij

O autorze

Hej, witaj na blogu, dzięki któremu zadbasz o zdrowie i kondycję, bez zbędnych wyrzeczeń i zmęczenia! Poznasz tutaj wiele rad dotyczących treningów, sportu i żywienia. Odkryj także ciekawostki turystyczne i miejsce, do których z pewnością będziesz chciał pojechać. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!