my3miasto.pl

Blog o zdrowiu, sporcie i tematach lifestylowych

Turystyka

Czy winietę dla samochodu można kupić on-line?

Czy winietę dla samochodu można kupić on-line?

Wybierając się w podróż samochodową po Europie, nie tylko należy zadbać o stan techniczny pojazdu, ale również o pakiet odpowiednich dokumentów czy pamiętać o odpowiednich opłatach. W 8 krajach europejskich i częściowo na Łotwie, jeśli chcemy bez problemów podróżować po autostradach i drogach ekspresowych, powinniśmy zakupić odpowiednią winietę. Czy taką naklejkę można kupić wygodnie w sieci?

W tych krajach nie zapomnij o winiecie

Co kraj, to obyczaj. To mądre porzekadło można również zastosować do przepisów prawa drogowego poszczególnych krajów, jak i systemu opłat drogowych. W Polsce opłaty za przejazd autostradą nie wymaga specjalnej winiety, ponieważ w wyniku różnorodnych jej lokalizacji, państwo narzuca inne stawki. Dlatego też należność reguluje się w specjalnych punktach, rozmieszczonych na trasie.

Wiele europejskich państw poszło inną drogą, ustalając stałe stawki za przejazdy drogami ekspresowymi czy autostradami. Są to:

  • Czechy,
  • Słowacja,
  • Austria,
  • Szwajcaria,
  • Bułgaria,
  • Słowenia,
  • Węgry,
  • Rumunia,
  • i częściowo Łotwa (dla pojazdów osobowych 3-3,5 t)

Ważne jest, aby, wybierając się m.in. do naszych południowych sąsiadów, wykupić winietę przed przekroczeniem granicy. Za brak uiszczenia opłaty w powyższych państwach mogą grozić nam mandaty i wysokie kary, wynoszące nawet kilkaset euro. Na szczęście możemy w prosty sposób uzyskać taką naklejkę, kupując ją on-line, np. tutaj: https://electronic-vignettes.com/winiety-czechy/

Wciąż oczywiście możemy wybrać się na pobliską stację benzynową, do odpowiedniego punktu przy granicy. Często też pograniczne markety oferują ich sprzedaż. Jeśli jednak cenisz sobie wygodę i kupno winiety zawczasu, lepiej jest zrobić to on-line. Takiej opłaty nie trzeba przyklejać na szybę, wystarczy mieć ją przy sobie w formie elektronicznej. Co więcej, sama podróż za granicę i tak najczęściej wiąże się ze stresem i przygotowaniami, więc lepiej niwelować kolejne obowiązki na liście to do.

Zakup winiety on-line – o czym warto pamiętać?

Przede wszystkim, podczas zakupów on-line musimy podać numer dowodu rejestracyjnego, więc warto przygotować ten dokument podczas transakcji. Następnie wybieramy kraj oraz termin, w którym chcemy, aby obowiązywała winieta. Dobrze jest więc mieć przy sobie kalendarium naszego pobytu za granicą, by nie okazało się, że po kilku dniach znów musimy kupić naklejkę.

Warto wiedzieć, że planując wyjazd do Austrii, powinniśmy wcześniej uiścić taką opłatę. W tym kraju przepisy jasno określają, że dopiero po 18. dniach zakupiona i zarejestrowana winieta będzie obowiązywała.

Winietę powinniśmy kupować u sprawdzonego sprzedawcy, ponieważ często niesprawdzone źródła oferują nieaktualne taryfikatory. Dlatego niezwykle promocyjna cena takiej winiety może okazać się mieczem obosiecznym, ponieważ po przejeździe przez granicę i tak nie uchroni nas przed mandatem.

Nie każdy wie, że w różne państwa oferują inne terminy obowiązywania winiety. M.in. w Bułgarii możemy kupić krótkie i wygodne dla turystów winiety weekendowe, na Węgrzech opłacić przejazdy na tydzień, w Czechach na miesiąc a np. Szwajcaria oferuje wyłącznie roczne winiety.

Jak widzimy, istnieje wiele czynników, które należy sprawdzić, zanim zdecydujemy się na zakup winiety. Dzięki sprzedaży on-line na całe szczęście możemy to zrobić szybko i bez zbędnych problemów.

Udostępnij

O autorze

Hej, witaj na blogu, dzięki któremu zadbasz o zdrowie i kondycję, bez zbędnych wyrzeczeń i zmęczenia! Poznasz tutaj wiele rad dotyczących treningów, sportu i żywienia. Odkryj także ciekawostki turystyczne i miejsce, do których z pewnością będziesz chciał pojechać. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!