Świętokrzyski Park Narodowy to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, które przyciąga turystów z całego kraju. Jego powierzchnia obejmuje ponad 76 kilometrów kwadratowych. Oto miejsce, gdzie przyroda i kultura łączą się w pięknej harmonii, tworząc unikalny krajobraz oraz bogactwo dziedzictwa kulturowego. W parku znajdują się liczne atrakcje turystyczne, które zachwycą każdego miłośnika natury i historii. Strome szczyty, malownicze wąwozy, bogate lasy, wodospady, groty, jaskinie i zagrody z dzikimi zwierzętami to atrakcje turystyczne w Świętokrzyskim Parku Narodowym. W tym artykule przyjrzymy się tym najciekawszym atrakcjom, które z pewnością przypadną do gustu każdemu odwiedzającemu to miejsce.
Czego dowiesz się z artykułu?
- jakie tajemnice skrywa Łysa Góra?
- dlaczego tak późno uratowano chęciński zamek?
- jakie są obszary ochrony ścisłej na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego?
Historyczny Świętokrzyski Park Narodowy
Jest to 23 park narodowy w Polsce, utworzony 1 maja 1950 roku w samym sercu Gór Świętokrzyskich. Zawiera pasmo szczytów Łysicy około 612 m n.p.m. oraz Łysej Góry – 595 m n.p.m. Trasą, którą możemy zwiedzać tereny, jest ścieżka przyrodnicza Święta Katarzyna, umożliwiająca turystom eksplorowanie rezerwatu Łysogóry. Atrakcje turystyczne w Świętokrzyskim Parku Narodowym zaskoczą każdego.
Łysa Góra stanowi jedno z najciekawszych miejsc tego obszaru. Jest to wzgórze, położone w południowo-wschodniej Polsce. Związane z nią legendy o szabatach czarownic mrożą krew w żyłach i pozostawiają wiele niedopowiedzeń. Również w Bazylice Świętej Trójcy Na Świętym Krzyżu ukryte są szczątki księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, które przyciągają wiele ciekawskich podróżników. Według jednej z opowieści, na Łysej Górze ukrywa się skarb, jednak nikt dotąd go nie odnalazł. Na Świętym Krzyżu wybudowane zostało opactwo oo. benedyktynów. Nazwa miejsca nie jest przypadkowa, ponieważ jej nawiązanie do krzyża ma swoje uzasadnienie. W XI wieku św. Emeryk przekazał opactwu relikwie krzyża świętego, na którym zmarł Chrystus. Cel pielgrzymkowy turystów z całego świata.
Kilka słów o zamku z XIII wieku i nie tylko
Położony w województwie świętokrzyskim Zamek w Chęcinach prawdopodobnie powstał pod koniec XIII wieku. Było to miejsce istotne dla historii Polski, ponieważ stanowiło ono siedzibę spotkań możnowładców i innych istotnych dla historii osobistości. Niestety lata jego świetności przeminęły szybko. Już około XVI wieku zaczął upadać. Od XVII wieku niszczony przez najazdy szwedzkie, pustoszał na przestrzeni wieków. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku zainteresowano się odnowieniem tych starych murów zamkowych. Niespokojny wiek XX również nie sprzyjał odrestaurowaniu zabytkowej budowli. Całkowite odnowienie chęcińskiego zamku miało miejsce w latach 2013-2015, dzięki czemu dzisiaj możemy podziwiać piękno historycznej architektury.
Przebywając w Górach Świętokrzyskich, należy zobaczyć galerię widokową na gołoborzu. Ta atrakcja turystyczna będzie dużą frajdą dla najmłodszych, jak i ich rodziców.
Informacje i ciekawostki — Obszary ochrony ścisłej i muzeum
Wiele części Gór Świętokrzyskich znajduje się pod ścisłą ochroną, a dzieje się tak by, jak najlepiej zachować te tereny dla dalszych pokoleń. Do 5 obszarów ochrony ścisłej zalicza się m.in. Chełmowa Góra powstała w 1920 roku, a także znana nam Łysica i Święty Krzyż. Ochrona Chełmowej Góry miała na celu pomóc odnowić naturalne stanowiska modrzewia polskiego, który przez rozwój innych gatunków drzewnych przestał się rozwijać.
W granicach administracyjnych Nowej Słupi będziemy mogli zobaczyć Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego znajdującego się na Świętym Krzyżu. Oferta muzeum jest bardzo bogata. Dowiemy się wiele o terenie Gór Świętokrzyskich, poznamy dokładnie florę i faunę tego rejonu, a także zobaczymy, jak rozwijał się przemysł terenów w Świętokrzyskiem. Bardzo dużym plusem muzeum jest jego cena, ponieważ w przypadku biletu normalnego osoba dorosła zapłaci jedyne 9 zł, a bilet ulgowy tańszy jest aż 50%.
Ten polski park narodowy jest niesamowicie bogaty w piękną przyrodniczą zieleń, a szlaki turystyczne prowadzą przez bory jodłowe, sosny, świerki i wiele innych gatunków roślin. Ten ogólny opis obszaru parku narodowego znajdującego się w województwie świętokrzyskim daje nam wiele możliwości na ciekawe spędzenie czasu. Na samej Łysicy i Łysej Górze możemy odkryć wiele interesujących historii i legend.