Talent to nie wszystko, jeśli pieniędzy brak

4 Sie

Wybitne rezultaty w sporcie wyczynowym można osiągnąć pod kilkoma warunkami. Oprócz talentu i determinacji liczy się wiek. W większości dyscyplin zawodnik musi zacząć trenować bardzo wcześnie. A co ze środkami na rozwój umiejętności? Czy rodziców młodych sportowców stać na finansowanie ich pasji?

Klaudia Skibiak zaczęła pływać z życiowej potrzeby. Rodzina przeprowadzała się do domu położonego nad niewielkim stawem. Rodzice uznali, że córka musi nauczyć się pływać ze względów bezpieczeństwa. Klaudia siadywała nad stawem, obserwowała żaby i mówiła, że chciałaby pływać tak jak one. Wkrótce została zapisana do szkółki pływackiej.

Leszek Jasiński interesował się pojazdami mechanicznymi już jako ośmiolatek. Matka zabrała go na pierwszy w życiu motocross, kiedy skończył 11 lat. Złapał bakcyla.

fot.facebook.com/jasinski.motocross
fot.: facebook.com/jasinski.motocross

Jakub Krasowski ma 13 lat. Jego pasja to karting, sport, od którego zaczynali wszyscy kierowcy Formuły 1. Na gokartach jeździ od 11 roku życia. Trenuje głównie na torach komercyjnych.

fot.: jakubkrasowski.pl/
fot.: jakubkrasowski.pl/

Po roku regularnych zajęć w szkółce Klaudia wyprzedziła inne dzieci. Osiągnięciami dorównywała najlepszym dziewczynkom w jej wieku, chodzącym do klas pływackich. Rodzice, w porozumieniu z córką, podjęli więc decyzję o przeniesieniu Klaudii do szkoły sportowej. Dziewczynka zaczęła naukę w Szkole Podstawowej nr 2 w Gdańsku. Na pierwszych zawodach zdobyła puchar dla najlepszej zawodniczki w okręgu.

Klaudia Skibiak
Klaudia Skibiak

Po pierwszej wyprawie na motocross Leszek zaczął trenować na otrzymanym od rodziców motorze. W 2010 roku zdobył tytuł Mistrza Polski w klasie MX85.

fot.: facebook.com/jasinski.motocross
fot.: facebook.com/jasinski.motocross

Kuba w 2013 roku zajął III miejsce w I Mistrzostwach Gdańska w kartingu, w grupie wiekowej do 16 lat. W tym roku, w drugiej edycji imprezy, już był pierwszy.

Troje młodych sportowców z Pomorza. Zaczęli trenować odpowiednio wcześnie. Z pasją realizują własne marzenia o karierze sportowej, nie aspiracje rodziców. Wydawać by się więc mogło, że mają wszelkie szanse, by osiągnąć szczyty. Czy coś może stanąć im na przeszkodzie? Niestety, tak. Finanse.

Problem, z jakim borykają się początkujący zawodnicy, to brak środków na treningi, sprzęt, wyjazdy, zgrupowania i profesjonalną opiekę trenerską. Niektóre sporty są szczególnie kosztowne. Często bardzo drogi jest sprzęt, jak w przypadku Jakuba i Leszka. Bez odpowiedniego motocykla czy gokarta raczej nie mogą marzyć o rozwoju kariery.

Młodzi ludzie, których rodziców stać na finansowanie pasji dzieci, są w komfortowej sytuacji. Większość dorosłych widząc, że dziecko pasjonuje się sportem i wiąże z nim swoją przyszłość, jest skłonna wiele zainwestować. Gorzej, jeśli rodzice nie są w stanie finansowo wspierać syna czy córki. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy sportową pasję starszego rodzeństwa zaczyna podzielać młodsze. Tak jest u Klaudii, w której ślady podąża młodszy brat.

klau1
Klaudia Skibiak

W takiej sytuacji jedyne wyjście to znalezienie sponsora, który zechce wziąć młodego zawodnika pod swoje skrzydła i finansować jego potrzeby związane z uprawianym sportem. Gdzie go szukać? Jak go skutecznie pozyskać?

Wysyłałam informacje o osiągnięciach córki, gdzie tylko się dało – mówi Olga Draspa, matka Klaudii. – Zwracałam się przede wszystkim do firm i instytucji. Często moje listy i prośby trafiały w czarną dziurę. Nie dostawałam żadnej odpowiedzi. Czasem jednak zdarzało się, że ktoś odpisał, zadzwonił, zapytał o Klaudię, zainteresował się jej pasją sportową.

Klaudia może mówić o szczęściu. Jej historia i wyniki zainteresowały osoby odpowiedzialne za sponsoring i społeczną odpowiedzialność biznesu w firmie Trans Polonia S.A. z Tczewa. Grupa kapitałowa Trans Polonia świadczy usługi transportowe na terenie całej Europy. Od dłuższego czasu realizuje program wsparcia młodych talentów. Klaudia trafiła pod opiekę sponsorską firmy w 2014 roku.

Odkąd mamy sponsora, sportowa kariera Klaudii zaczęła naprawdę się rozwijać – mówi Olga Draspa. – Mamy fundusze na wyjazdy i treningi. Dzięki pomocy finansowej Trans Polonii Klaudia mogła pojechać w tym roku na obóz sportowy, prowadzony przez jej idolkę, Otylię Jędrzejczak.
Klaudia jest obecnie w kadrze województwa pomorskiego w pływaniu i dwuboju nowoczesnym. Jej cel to olimpiada w Japonii za 6 lat. W przyszłości chciałaby pogodzić karierę sportową ze studiami medycznymi.

Tymczasem Leszek i Kuba nadal intensywnie szukają wsparcia finansowego na realizację swoich marzeń.

Link do filmu o Leszku Jasińskim:

Jeśli ktoś z was chciałby wesprzeć karierę młodych, utalentowanych sportowców, prosimy o kontakt z naszą redakcją na adres: redakcja@my3miasto.pl

Wspieramy akcję wraz z Agencją Youll.

Źródło: informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.