Optymistycznie w klasie OPTIMIST: III Regaty o Puchar LIMITO

27 Sie

Słońce, żagle, kolorowe banery, łososie i zacięta rywalizacja dzieci. Tak w skrócie wyglądał miniony weekend na wodach Zatoki Gdańskiej. Pełnym sukcesem organizacyjnym zakończyły się bowiem III Regaty Żeglarskie o Puchar LIMITO w klasie OPTIMIST Gr. B. 

Adrenaliny, która towarzyszy sportowej walce, nie można porównać do innych emocji. W sobotę i w niedzielę Rozlewisko Wisły Śmiałej było miejscem pasjonującej rywalizacji – tym bardziej emocjonującej, że na starcie regat stanęły dzieci. Bez kunktatorstwa i odpuszczania – zgodnie z duchem sportu, którego często brakuje w dorosłym i skomercjalizowanym sporcie.

Nie byłoby jednak sukcesu organizacyjnego, gdyby nie dopisała pogoda. Ta okazała się łaskawa i żeglarze rywalizowali w słonecznej aurze, przy wietrze wiejącym z prędkością ok. 5 m/s. Łącznie odbyło się pięć wyścigów.

– Rywalizacja była bardzo zacięta i to trzeba zobaczyć na własne oczy. Emocje i wrażenia są niesamowite. Dla dzieciaków to bardzo poważna rywalizacja. Każdy chciał wygrać, a zawodnicy potrafią naprawdę wiele. Trenują kilka razy w tygodniu i jeżdżą na zawody po całej Polsce. Praktycznie co tydzień jest jakaś impreza – relacjonuje Piotr Kamola, jeden z organizatorów regat z Klubu Żeglarskiego Optymiści Gdańsk.

zagle2

W rywalizacji wzięły udział 72 łódki klasy OPTIMIST, a najlepszy okazał się reprezentant organizatora imprezy – Klubu Żeglarskiego Optymiści Gdańsk, Kacper Paszek. Regaty o Puchar LIMITO to jedna z rund Pucharu Polski. Wysoką rangę zawodów podkreśla liczba żeglarzy z różnych klubów, a także gościnny udział w regatach trzech zawodniczek z Kaliningradu. Poza zawodnikami Klubu Żeglarskiego Optymiści Gdańsk pojawili się młodzi żeglarze z klubów: Gdański Klub Żeglarski, Yacht Klub Polski (YKP) Gdynia, Yacht Klub (YK) Stal Gdynia, OPTI CWM Gdynia, KKS Warmia Olsztyn oraz KS Zatoka Puck.

– Sama ilość startujących w naszych regatach mówi sama za siebie. To naprawdę poważna impreza. Na innych zawodach tego typu nie ma takiej oprawy jak u nas. Było kolorowo, powiewało mnóstwo flag, balonów i banerów. Cały czas z głośników leciała muzyka i postawiliśmy na pełną integrację. Poza tym dzieciaki otrzymały różne gadżety – np. koszulki, czapki, zabawki. Najlepsi żeglarze byli dekorowani i mogli liczyć na medale, puchary oraz nagrody rzeczowe – dodaje Piotr Kamola.

Pierwszego dnia regat, po zakończeniu zmagań na wodzie, na uczestników imprezy czekał wyśmienity poczęstunek, przygotowany przez partnera regat – firmę LIMITO. Wśród przysmaków znalazł się m.in. łosoś grillowany oraz wędzony. Należy nadmienić, że gospodarzem regat, które rozegrano w Górkach Zachodnich, było Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk.

Oficjalne wyniki III Regat Żeglarskich o Puchar LIMITO

Optimist to najmniejsza międzynarodowa klasa jachtów, która jest przeznaczona dla dzieci i młodzieży do 15 lat. Znakomite warunki do treningów mają dzieci trenujące w gdańskiej szkółce żeglarskiej. Do ich dyspozycji pozostaje nowoczesna baza żeglarska – jedyna taka w kraju. Swoją przygodę z tym sportem rozpoczynają w wieku 7-10 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.