Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC International załóg wieloosobowych

21 Sie

W dniach od 23 do 25 sierpnia na wodach Zatoki Gdańskiej odbędą się Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC International załóg wieloosobowych. W imprezie start zapowiedziała cała krajowa czołówka. Trzy dni zmagań, siedem wyścigów, około dwadzieścia najlepszych jednostek pływających i blisko setka członków załóg.

Komisja Żeglarstwa Morskiego Polskiego Związku Żeglarskiego ogłosiła w 2018 roku konkurs na organizację Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC International we wszystkich kategoriach, najwyżej rangi regat rozgrywanych w Polsce.

Organizację wydarzenia powierzono Gdańskiemu Ośrodkowi Sportu. To dla nas duże wyróżnienie i jednocześnie uznanie dla naszych dotychczasowych działań na rzecz rozwoju żeglarstwa i sportów wodnych w Gdańsku. Mogę zapewnić, że stworzymy dla uczestników jak najlepsze warunki – mówi Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu. – W Polsce mamy aktualnie od 18 do 24 jachtów, które ścigają się na poziomie profesjonalnym. Oczekujemy, że na starcie Mistrzostw Polski stawi się większość z nich. Część z tych jednostek miała zrobione pomiary przy okazji regat Marina Granaria Cup, więc możemy się spodziewać ich udziału –dodaje Leszek Paszkowski.

Nad tegorocznymi Mistrzostwami w kategorii załóg wieloosobowych patronat objął Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk fundując jednocześnie puchar za zwycięstwo w najdłuższym wyścigu regat nazwanym wyścigiem o Puchar Marszałka. Portem regat będzie Marina Gdańsk, przystań zlokalizowana przy ul. Szafarnia.

W programie imprezy znajduje się siedem wyścigów, w tym jeden długi, na dystansie 20 mil morskich. Do klasyfikacji końcowej Mistrzostw wejdą wyniki wszystkich wyścigów w sytuacji, gdy odbędzie się ich mniej niż 5. W pozostałych przypadkach odliczony zostanie wynik osiągnięty podczas najsłabszego startu danej załogi. Jak zwykle w przypadku regat, ważnym elementem zawodów będzie pogoda.

Trudno określić, jakie warunki będą panowały na zatoce podczas weekendu regatowego. Jeśli pogoda dopisze, zmagania będzie można śledzić z wysokości Molo w Brzeźnie, ponieważ właśnie w tych okolicach odbywać się będą regaty – zauważa Marek Lenard, komandor regat.

Planowane jest rozegranie następujących wyścigów:

08.2019 – piątek (jeden wyścig up&down i jeden długi wyścig na trasie otwartej)

08.2019 – sobota (trzy wyścigi up&down)

08.2019 – niedziela (dwa wyścigi up&down)

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.