my3miasto.pl

Blog o zdrowiu, sporcie i tematach lifestylowych

Zdrowie

Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu

Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu

Jeśli kiedyś zastanawiałeś się dlaczego podaje się rozwój dziecka miesiąc po miesiącu, to w dzisiejszym artykule spieszę z odpowiedzią. Wiek i rozwój dziecka podaje się w miesiącach z jednego prostego powodu. Małe dziecko rozwija się w tak szybkim tempie, że co miesiąc potrafi kolejne nowe rzeczy. Dlatego szybciej i łatwiej zrozumiemy na jakim etapie rozwoju jest dziecko podając jego wiek w miesiącach.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak rozwija się Maluch w pierwszym roku jego życia

Rozwój dziecka w pierwszym miesiącu

Są to początkowe tygodnie życia Malucha, dlatego większość czasu w ciągu dnia przesypia. Noworodek oczywiście potrafi rozpoznać głos mamy i rozdziela swój płacz w zależności od tego, co w danym momencie chce przekazać. Pod koniec miesiąca potrafi podnieść główkę na kilka sekund leżąc na brzuchu, a także można zaobserwować u niego różne odruchy, np. zaciśnięcie dłoni, jeśli podamy mu palec lub wyprostowanie rączek i nóżek – gdy się przestraszy.

Drugi i trzeci miesiąc rozwoju dziecka

Dziecko, jest także bardziej aktywne. Samodzielnie przewraca głowę na boki – w stronę, z której dochodzą dźwięki. Jest ciekawy przedmiotów, które znajdują się wokół niego. Potrafi także dłużej utrzymać główkę. Dodatkowo śmieje się, rozpoznaje i wydaje różne dźwięki. Gdy mamy nie ma w pobliżu – piszczy domagając się kontaktu.

Czwarty miesiąc

Pod koniec 4 miesiąca, dziecko utrzymuje główkę w powietrzu, podtrzymując się na przedramionach. Obraca się również samodzielnie na boki i bawi swoim głosem. Utrzymuje zabawki, aczkolwiek jeszcze bez wykorzystania kciuka, wkłada je również do buzi.

Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu: pół roku

Maluch rozpoznaje twarze bliskich i się do nich uśmiecha. Sam potrafi obrócić się z brzuszka na plecy oraz bawi się swoimi stópkami. Potrafi naśladować dorosłych – sam stara się odtworzyć mimikę, gesty czy dźwięki przez nich wydawane. Ponadto półroczne dziecko zaczyna pełzać, przygotowując się do raczkowania. Potrafi wymówić już pierwsze sylaby.

Siódmy miesiąc

Dziecko doskonali swoje już nabyte umiejętności i podejmuje pierwsze próby raczkowania. Co więcej, w 7. miesiącu możemy zauważyć, że naszego Malucha jest wszędzie pełno. Turla się po podłodze i jest ciekawy otaczającego go świata. Intensywnie gaworzy i ćwiczy mimikę.

Ósmy miesiąc

Maluch siada i swoje potrzeby sygnalizuje za pomocą dźwięków. Potrafi trzymać niektóre naczynia oraz rzuca przedmiotami, przewidując gdzie upadną. Maluch rozumie i reaguje na swoje imię.

Dziewiąty i dziesiąty miesiąc

Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu

Potrafi usiąść niemal z każdej pozycji. Coraz szybciej raczkuje oraz, gdy ma możliwość, próbuje stanąć. Rozumie często używane słowa i polecenia. Lubi też okazywać emocje, np. całowanie czy przytulanie. Potrafi w dwa palce złapać przedmioty i turlać piłkę w określonym kierunku.

Jedenasty miesiąc

Stawia pierwsze kroki, potrafi schylić się i podnieść zabawkę, która mu upadnie. W poszukiwaniu czegoś interesującego, przeszukuje szafki. Rozpoznaje obrazki w książeczkach, m.in. zwierzęta, części ciała i potrafi mówić “mama” oraz “tata”.

Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu: rok

Chodzi prowadzony za rączkę, współpracuje przy myciu i ubieraniu. Rozpoznaje siebie w lustrze, rozumie, że jest odrębnym człowiekiem. Inne dzieci budzą jego zainteresowanie, aczkolwiek nie rozumie jeszcze, że coś nie należy do niego. Chętnie wyraża własne zdanie oraz potrafi powiedzieć “nie”.

Udostępnij

O autorze

Hej, witaj na blogu, dzięki któremu zadbasz o zdrowie i kondycję, bez zbędnych wyrzeczeń i zmęczenia! Poznasz tutaj wiele rad dotyczących treningów, sportu i żywienia. Odkryj także ciekawostki turystyczne i miejsce, do których z pewnością będziesz chciał pojechać. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!