Zdrowie zaczyna się w głowie

10 Maj

W maju mieszkańcy Gdańska mogą skorzystać z ponad 200 bezpłatnych konsultacji psychologicznych, kilkunastu warsztatów, wykładów i seminariów. Trwają zapisy na poszczególne zajęcia. Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej trwają do 26 maja.

W ostatnich latach diametralnie zmienił się nasz stosunek do zdrowego trybu życia. Coraz więcej czasu poświęcamy na uprawianie sportu, staramy się zdrowo odżywiać, coraz ważniejsza jest też dla nas ekologia. Jest jednak pewna sfera, którą wielu z nas ciągle traktuje jako coś wstydliwego, o czym raczej nie chcemy rozmawiać w towarzystwie, bojąc się ostracyzmu. Tą sferą jest zdrowie psychiczne.

Gdańscy psychoterapeuci postanowili odczarować społeczne postrzeganie troski o zdrowie psychiczne. Na co dzień pracują w prywatnych gabinetach oraz w ośrodkach publicznych. Jednak w ramach Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej zapraszają mieszkańców do skorzystania ze swojej bezpłatnej oferty.

Szukanie pomocy w sytuacjach kryzysowych, ale także wtedy gdy po prostu chcemy coś zmienić w naszym życiu nie jest słabością, a przejawem dbania o siebie – przekonuje Katarzyna Wieczorek, psychoterapeutka z Fundacji Wspierania Rodzin Przystań, pomysłodawczyni Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej „Zdrowie zaczyna się w głowie”.

A statystyki są alarmujące. Co czwarty dorosły Polak doświadczył w swoim życiu trudności emocjonalnych lub zaburzeń psychicznych Liczba chorych na depresję jest porównywana do liczby mieszkańców Warszawy. Najbardziej dramatycznym skutkiem tego stanu jest liczba popełnionych samobójstw – jest ona blisko dwukrotnie wyższa od liczby ofiar ginących co roku na polskich drogach! Tymczasem czas oczekiwania na wizytę u specjalisty w publicznych placówkach wynosi obecnie kilka miesięcy.

Odzew pokazuje ogromną mobilizację środowiska– mówi Teresa Smoła, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży, który jest współorganizatorem akcji.

W ramach kampanii każdy będzie mógł skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychologicznych odbywających się w blisko czterdziestu prywatnych i publicznych gabinetach oraz ośrodkach. Dla mieszkańców przygotowane zostało też ponad dwadzieścia wydarzeń – warsztatów, prelekcji, seminariów, poświęconych m.in. takim zagadnieniom jak relacje między rodzicami a dziećmi w różnym wieku, terapia, , wypalenie zawodowe.

Wszystkie te działania są prowadzone nieodpłatnie, pro bono przez specjalistów w ośrodkach, które zgłosiły się do udziału w akcji. Choćby z tego powodu Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej to wyjątkowy projekt w skali kraju. Niespotykana jest także mobilizacja środowiska, a także zgodna współpraca podmiotów publicznych z prywatnymi gabinetami.

Poprzez Gdańskie Dni zachęcamy do zrobienia „wiosennych porządków” w naszym życiu. Jest to doskonała okazja, aby zatrzymać się na chwilę i zacząć pracę nad sobą. Nasze dobre samopoczucie, zadowolenie z codziennego życia, jego dobra jakość zależą od sposobu, w jaki przeżywamy samych siebie i świat dookoła. A więc zdrowie rzeczywiście zaczyna się w głowie – konkluduje Katarzyna Wieczorek. – Dlatego o dobrą kondycję psychiczną należy dbać na co dzień, tak samo jak o kondycję fizyczną. Nasza psychika „odwdzięczy się” w trudnych i stresujących momentach, które spotykają każdego z nas – dodaje.
– – – – – – – – –
Na wydarzenia oraz konsultacje obowiązują wcześniejsze zapisy. Na konsultacje należy zapisywać się bezpośrednio u psychologów, psychoterapeutów, zaś na warsztaty bezpośrednio u ich organizatorów.

Lista ośrodków udzielających konsultacji psychologicznych oraz kalendarium warsztatów, prelekcji i innych wydarzeń są dostępne na stronie Fundacji Wspierania Rodzin Przystań oraz Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży.

Szczegółowy harmonogram oraz wykaz placówek TUTAJ.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.