Zbuduj dom z opon i puszek

6 Sie

Co można zbudować z opon, puszek i ziemi? Swój własny ekodom. Jesienią tego roku w Mierzeszynie pod Gdańskiem stanie pierwszy w Polsce earthship.

Na pomysł zbudowania earthshipu, samowystarczalnego domu, wpadli Mateusz i Magda Egiert. Pomagają im wolontariusze oraz Fundacja Wspierania Innowacji i Przedsiębiorczości „Krzemowa” z Bydgoszczy, którzy wraz z nimi ubijają piach w oponach tworzących ściany. Studenci z kierunków budowlanych i architektury mogą tu także odbyć swoje praktyki. To pierwszy dom w Polsce, którego właściciele nie będą musieli płacić rachunków za prąd czy wodę.

Konstrukcja z odzysku
Polski earthship będzie miał wymiary 18 metrów na 8 metrów. W większości zostanie zbudowany z odzyskanych materiałów lub takich, które pochodzą z drugiej ręki. Do postawienia ścian potrzebnych jest około 1500 opon z piaskiem, a przestrzeń pomiędzy nimi mają wypełnić glina i puszki. Jednak rodzimy earthship będzie musiał zostać wsparty na drewnianej konstrukcji, gdyż prawo dokładnie określa, z jakich materiałów można postawić dom. Niestety o elementach samochodowych i aluminiowych puszkach nie ma tam mowy.

Herbata z deszczówki
Założeniem ekologicznego domu jest całkowita niezależność od sieci energetycznej czy kanalizacji. Wszystkie potrzeby mają zostać zaspokojone przez przyrodę. Samowystarczalne budynki, dzięki specjalnych systemom zainstalowanym w konstrukcji, sprawnie wykorzystują naturalne opady, wiatr i energię słoneczną. Energia z promieni słonecznych w ciągu dnia jest kumulowana w oponach, a w nocy oddaje ciepło do pomieszczenia. Dom ogrzewany jest także dzięki całkowicie przeszklonej ścianie. W ekodomu wszystko jest dokładnie przemyślane i kilkakrotnie wykorzystane. Na przykład przefiltrowana deszczówka posłuży nie tylko jako woda na herbatę, ale także będzie dostępna w kranach lub pralce. Stamtąd oczyszczona przez filtry wróci do toalety i spłuczki, skąd wypłynie jako czarna woda, która zostanie zutylizowana przez specjalne rośliny.

Ekostyl
Ci, którzy zdecydują się na mieszkanie w ekodomu, będą musieli zmienić swoje przyzwyczajenia, bo prawdziwie ekologiczny tryb życia to spore wyzwanie. Państwo Egiert będą musieli na przykład zmniejszyć ilość używanych detergentów, bo obieg deszczówki może sprawić, że jedzenie zebrane z grządek, przez które przepływa woda, będzie skażone. Jednak mieszkanie w samowystarczalnym domu to prawdziwa wolność. Czy sprawdzi się w polskich warunkach? Przekonamy się tej zimy.

dom nietypowy

Pierwsze earthshipy powstały w latach 70. ubiegłego wieku. Zaprojektował je Mike Reynolds. Do dziś wybudowano 2000 takich domów, większość w Ameryce Północnej. Istnieją nawet trzy samorządne kolonie eartshipów. Najsłynniejsza z nich to leżąca w stanie Nowy Meksyk w USA „Wspólnota Większego Świata”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.