Ostatnia edycja sezonu Akcji Karmnik

23 Lut

W najbliższą niedzielę, 26 lutego odbędzie się ostatnia w tym sezonie edycja Akcji Karmnik w gdańskim zoo. Ze względu jednak na ptasią grypę zamiast odłowu ptaków o 12.30 w sali dydaktycznej odbędzie się prelekcja: Kto się stołuje w naszym karmniku?

Odwiedzający będą mogli dowiedzieć się, jak rozpoznać gatunki ptaków. A w niektórych przypadkach, jak określić ich wiek i płeć.

W poprzedniej edycji najbardziej interesującymi dla naszych gości ptakami były zaobrączkowane dwa zimorodki, które zimowały na terenie zoo. Nie są to ptaki, które korzystają z dokarmiania w karmniku, więc nie są zbytnio użyteczne do badań naukowych. Pod karmikiem w zoo pojawia się też myszołów włochaty, który przylatuje do Polski tylko zimową porą z dalekiej północy. Dla obrączkarza jednak nie jest najciekawsze to, że pojawia się w karmniku jakiś niecodzienny ptak. Do prawdziwych ciekawostek należy zaliczyć fakt, że przybywają do naszego karmnika ptaki obrączkowane na wschodzie: w Rosji, Litwie, albo ptak obrączkowany jesienią na Mierzei Wiślanej, a potem te ptaki zostają w naszym karmniku do wiosny! Poza tym dowiadujemy się też, że sikory, które zakładają gniazda u nas w zoo, pozostają tu na zimę – bo ptaki obrączkowane latem są również stwierdzane podczas AK – opowiada Sabina Kaszak z oliwskiego zoo.

Jak zwykle przewidziane są małe niespodzianki dla uczestników wydarzenia. Wstęp na prelekcję po wcześniejszym wykupieniu biletów.

O Akcji Karmnik:
W każdym sezonie jest zawsze siedem odłowów, które odbywają się zimą. Ogólnopolska Akcja Karmnik trwa od sezonu 2006/2007 – czyli od 10 lat. Idea jest oddolna – zwykle to uniwersytety zajmują się badaniem zwyczajów ptaków i inicjują akcje obrączkowania. Tu jest inaczej: sami obrączkarze, dokarmiając ptaki, odławiają je, aby zbadać poszczególne osobniki. Gdańskie zoo uczestniczy w akcji od sezonu 2010/2011.

Informacje i szczegóły akcji publikowane są na stronach:
www.kuling.org.pl/ring2/karmniki/main.htmakcjakarmnik.blogspot.com/.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.