Orszak św. Łucji na Długim Targu

1 Gru

W dniach 2–5 grudnia w Gdańsku zagości orszak św. Łucji z Kalmaru. Jak co roku, mieszkańcy Gdańska będą mogli wysłuchać śpiewu dziewcząt z południowej Szwecji oraz skosztować tradycyjnych ciasteczek.

Na spotkanie ze św. Łucją i jej orszakiem zapraszamy w poniedziałek, 3 grudnia w godz. 16.00-17.00. Orszak przejdzie ulicami Długą i Długi Targ. W pobliżu fontanny Neptuna odbędzie się zaś krótki koncert. Po koncercie będzie okazja by skosztować tradycyjnch szwedzkich ciasteczek. W tym roku po raz pierwszy delegacji z Kalmaru towarzyszyć będą studenci Filologii Szwedzkiej, Wyższej Szkoły Ateneum w Gdańsku – informują organizatorzy. 

W Gdańsku Orszak Św. Łucji tradycyjnie już spotka się z władzami miasta Gdańska, odwiedzi szkoły, instytucje oraz hospicjum.

Orszak św. Łucji / fot. J. Pinkas
Orszak św. Łucji / fot. J. Pinkas

Dzień Św. Łucji (Luciadagen) uważany jest zarówno w Szwecji jak i poza jej granicami za jeden z najbardziej rdzennie szwedzkich obyczajów. Według szwedzkiej tradycji najciemniejszą nocą w roku jest noc z 12 na 13 grudnia. Z dniem Św. Łucji rozpoczyna się czas światła.

Tego wieczora na ulicach całej Szwecji można podziwiać pochody ludzi ubranych w sięgające do ziemi białe koszule przewiązane w pasie czerwoną szarfą, którzy niosą palące się świece. Na ich czele kroczy ubrana na biało młoda dziewczyna (Lussibrut) z koroną ze świec, które rozświetlają zimowy mrok. Cały pochód śpiewa kolędy, pozdrawia przechodniów, odwiedza szpitale i domy spokojnej starości.

Gdańsk, Droga Królewska. Orszak Św. Łucji z Kalmaru w Szwecji, zwiastujący nadchodzące święta Bożego Narodzenia/Jerzy Pinkas

Kalmar jest miastem w południowo-wschodniej Szwecji i miastem partnerskim Gdańska. W tym roku obchodzona jest 50. rocznica współpracy miast. Orszak św. Łucji odwiedzi zaś Gdańsk już po raz dwudziesty szósty.

Fot.tyt.: Orszak św. Łucji/Jerzy Pinkas.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.