Oko w oko z gdańskimi lwami

9 Sie

Lwy od wieków kojarzone są z Gdańskiem. Dwa stoją na straży herbu miasta, jeden stalowy zdobi fasadę budynku Forum Gdańsk. Lwią rodzinę można obserwować na żywo w gdańskim ZOO. Można też oglądać ją na zdjęciach, które znajdują się na ścianie, tzw. Gallery Wall w Forum. Wystawa będzie dostępna do końca wakacji.

Międzynarodowy Dzień Lwa to okazja by zwrócić uwagę gdańszczan oraz turystów na problem zmniejszającej się od lat populacji tych zwierząt na świecie, głównie z powodu kłusownictwa. Szacuje się, że na świecie żyje ich około 25 tysięcy.

Forum Gdańsk finansuje lwią rodzinę

Od lutego 2018 roku Forum Gdańsk obejmuje patronatem lwy angolskie żyjące w oliwskim ZOO.

Lew zakorzeniony jest w Gdańsku. Jest również jednym z głównych symboli Forum – mówi Magdalena Gibney, dyrektor Forum Gdańsk. I dodaje: – Wspólnie z Gdańskim Ogrodem Zoologicznym podejmujemy działania o charakterze edukacyjnym i informacyjnym na temat tych kotów.

Forum Gdańsk finansuje jedzenie dla lwów. Lwia rodzina potrzebuje dziennie około 50 kilogramów mięsa najwyższej jakości. Do tego dochodzą jajka i suplementy witaminowe.

Lwy chlubą Gdańska. Tola, Caza i 3 samce urodziły się w Gdańsku

Gdańskie stado liczy 8 kotów. Przywódca stada – Arco przybył do Gdańska z Portugalii. Obecnie ma 8 lat. Dorosłe samice, Berghi i Tchibinda pochodzą z Francji, natomiast 3-letnia samica Tola urodziła się w gdańskim ogrodzie, podobnie jak Caza i trzy młode samce, które przyszły na świat pod koniec 2017 roku.

Fot. Sabina Kaszak/Gdańskie ZOO.

Młode czują się znakomicie, ważą około 50 kg. Samcom rosną już grzywy. Jeden z nich, największy wyraźnie dominuje nad resztą młodych. Za to Caza, najmniejsza w stadzie, wykazuje się nie lada sprytem i inteligencją – informuje Malwina Spandowska, specjalista ds. marketingu w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. I dodaje: – Kilka osobników z wcześniejszych miotów wyjechało założyć własne stada do innych ogrodów zoologicznych, w Polsce, Czechach, Francji i w Niemczech.

Lwy angolskie żyją południowo-zachodniej Afryce. Są zwierzętami społecznymi, w przeciwieństwie do innych kotowatych. Żyją w stadach liczących do 30 osobników. Tylko nieliczne samce decydują się na życie w samotności. Dominujący w stadzie samiec odpowiedzialny jest za nadzór i obronę swego terytorium.

Ciekawostką jest to, że polują głównie samice, stosując taktykę zespołową. Lwy angolskie polują przede wszystkim na duże zwierzęta, takie jak: zebry, gnu, antylopy i guźce. Większość czasu w ciągu doby, nawet do 20 godzin, zwierzęta te przeznaczają na odpoczynek. Choć lwy nie kąpią się chętnie, potrafią pływać.

Średnia długość życia lwa na łonie natury to 12 lat, natomiast w ogrodach zoologicznych dochodzi nawet do 25 lat.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.