Niepełnosprawni mogą żyć aktywnie!

14 Maj

Żyj aktywnie – pod takim hasłem odbędzie się tegoroczny Dzień Osób z Niepełnosprawnością, corocznie w maju organizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z tej okazji oddziały ZUS w całej Polsce przygotowały mnóstwo atrakcji, w tym prelekcje i porady ekspertów.

Szacuje się, że obecnie w Polsce żyje nawet 7 milionów osób niepełnosprawnych. Zaledwie co trzecia z nich jest aktywna zawodowo. Nie musi tak być. Inicjatywa jaką jest „Dzień Osób z Niepełnosprawnością” pokazuje, że osoby niepełnosprawne to pełnowartościowi i cenieni pracownicy. Niepełnosprawność nie oznacza bowiem niezdolności do pracy. Celem akcji jest zachęcenie osób z niepełnosprawnością do szeroko pojętej aktywności, nie tylko tej zawodowej, ale także społecznej oraz rozwijania swoich talentów i zainteresowań.

Organizując 17 maja w gdyńskim InfoBoxie, od godziny 10 do 14 „Dzień Osób z Niepełnosprawnością” chcemy stworzyć wspólną przestrzeń dla wszystkich, którzy chcieliby siępodzielić swoimi kompetencjami. Gdyńskiej edycji wydarzenie towarzyszy również hasło„Pokaż swoje atuty!”. Wspólnie z ekspertami PFRON, stowarzyszenia Integracja oraz
Laboratorium Innowacji Społecznych, przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji w postaci ciekawych wykładów tematycznych, otwartych dyskusji z udziałem specjalistów oraz stoisk eksperckich – informują organizatorzy.

Podczas wykładów będzie można dowiedzieć się m.in. czy mając orzeczenie o niepełnosprawności można pracować, jak pokonywać bariery związane z niepełnosprawnością oraz wykorzystywać swoje atuty.

Na stoiskach z poradami czekać na Państwa będą min. eksperci z ZUS, PFRON, NFZ, MOPS w Gdyni, Biura Pełnomocnika Prezydenta Miasta Gdyni ds. Osób z Niepełnosprawnością, Gdyńskiego Centrum Zdrowia, PUP w Gdyni, Przychodni Morskiej w Gdyni, Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Laboratorium Innowacji Społecznych, Fundacji Integralia, Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, Poczty Polskiej i Fundacji Aktywizacja.
Warsztaty Terapii Zajęciowej prowadzone w Gdyni przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej, PSONI Koło w Gdyni, ADAPA Fundację na rzecz osób z autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju oraz Stowarzyszenie Osób z Wadami Słuch „Cisza” zademonstrują prace swoich podopiecznych.

Więcej szczegółów na stronie zus.pl/dzienON.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.