Muszę czy chcę? Muszę i chcę? Cz. 2

2 Gru

Słowo „muszę” można zastąpić innym. Warto pomyśleć zamiast „muszę” na przykład ”byłoby dobrze gdyby…”

„Muszę tu pracować” zastąpić „pracuję w tym miejscu, to moja decyzja, aby osiągać rzeczy, które są dla mnie bardzo ważne, stanowią ważną wartość.

To ja decyduję, a nie ciągle muszę czy chcę. Jeśli ciągle coś muszę – a mamy tendencję do zbyt wygórowanych oczekiwań, ambicji do zbyt licznych „muszeń” – to tracę kontrolę nad własnym życiem, jestem nieszczęśliwy….

Z drugiej strony gdy tylko „chcę”, to mogę nie zauważyć intencji osób obok. To może być niebezpieczne w kategorii stawania się egocentrykiem. Bo robię tylko co chcę, a inni mnie nie obchodzą.

Proszę miejcie trochę zdrowego rozsądku i dystansu do wielu prac o słowie „muszę” i „chcę”. Pewne teksty są uproszczeniem i nie powinno się ich stosować dosłownie. Jedynie jako wskazówkę, którą można dopasować do własnego życia.

Pamiętajcie, że autorzy pisząc swoje dzieła kierują się do wszystkich, my odbieramy teksy personalnie i tu może być pułapka.

Zanim zastosujesz przemyśl temat i pamiętaj proszę, że tekst jest wskazówką dla wszystkich. Dopasuj wskazówkę do swojego życia nie MUSISZ traktować jej literalnie do siebie ale możesz CHCIEĆ ją zastosować do konkretnego kontekstu we własnym życiu 🙂

Więcej na Care&Coach

Fot.tyt.: K. Prażewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.