“Gdańsk pomaga sprzątać groby” – akcja wsparcia dla seniorów. Zgłoś potrzebę, ale też chęć pomocy

27 Paź

“Akcja Gdańsk pomaga sprzątać groby” to inicjatywa Miasta Gdańsk i Fundacji Gdańskiej wspierająca osoby w wieku 60+ lub z niepełnosprawnością w podstawowym sprzątnięciu grobów bliskich w okresie Wszystkich Świętych na gdańskich cmentarzach. Potrzebni są wolontariusze, którzy zechcieliby włączyć się w akcję.

Akcja powstała z myślą o seniorach i seniorkach. W okresie Wszystkich Świętych postanowiliśmy zatroszczyć się o pomniki bliskich im osób. Pomoc skierowana jest do osób w wieku 60+, ale też do osób z niepełnosprawnościami lub innych szczególnie narażonych na ciężkie powikłania związane z wirusem COVID-19 – mówi Paweł Buczyński, wiceprezes zarządu Fundacji Gdańskiej. – Do naszej akcji można zgłaszać zarówno potrzebę, jak i chęć pomocy.

Żeby dokonać zgłoszenia, można zadzwonić pod numer telefonu 575 317 781 (czynny w godzinach 9.00 -17.00). Zgłoszenia można dokonać również przez stronę internetową gdanskpomaga.pl.

Zgłaszający podać musi:

– dokładną lokalizację grobu
– imię i nazwisko zmarłej osoby
– kontakt telefoniczny do siebie
Zakres pomocy to podstawowe uprzątnięcie nagrobka i zapalenie znicza.

 

Cmentarz Srebrzysko w Gdańsku, 26 października 2020 r. fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

 

Cmentarz Srebrzysko w Gdańsku, 26 października 2020 r./fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl.

 

 

 

Wolontariusze proszeni będą także o wykonanie zdjęcia posprzątanego grobu, które trafi do zgłaszającego.

Zgłoszenia potrzeby pomocy można składać do 31 października.

Wszystkich Świętych: dodatkowe kursy autobusów, parkingi

Zgłoszenia od wolontariuszy przyjmowane są do tego samego dnia, jednak jeśli okaże się, że zapotrzebowanie na pomoc będzie większe, zostanie przedłużone. Uprzątnięcie pomników będzie realizowane sukcesywnie, do 15 listopada.

Akcja wystartowała 26 października (w poniedziałek). Tylko do południa do Fundacji Gdańskiej o pomoc w uprzątnięciu grobów poprosiło już 20 osób. Wolontariusze z kolei zadeklarowali, że zadbają o 21 mogił (przy czym część z nich chce pomóc w większej liczbie miejsc niż jedno).

O pomoc zwrócili się nie tylko sami seniorzy, ale także ich rodziny, również spoza Gdańska i Polski –informuje Milena Mieczkowska z Fundacji Gdańskiej.

“Utrwalamy pamięć o bohaterach i bohaterkach” –  zaopiekuj się grobem zasłużonej osoby.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.