Festiwal Wehikuł Czasu w Twierdzy Wisłoujście na pożegnanie lata

27 Wrz

W sobotę, 28 września 2019 r., w Twierdzy Wisłoujście (ul. Stara Twierdza 1) odbędzie się festiwal Wehikuł Czasu. Od godz. 10 do 17 zwiedzający zobaczą rekonstruktorów wcielających się w postacie z okresów od XV do XX wieku. O godz. 16 odbędzie się walka rycerska, w której udział weźmie zwycięzca licytacji przeprowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wstęp na wydarzenie biletowany.

Wehikuł Czasu to ostatnia okazja w tym roku, by zwiedzić Twierdzę Wisłoujście i poznać jej historię dzięki kilkudziesięciu rekonstruktorom – mówi Maciej Flis z Muzeum Gdańska, kierownik oddziału Twierdza Wisłoujście. – Począwszy od 1 października fortyfikacja morska staje się schronieniem dla nietoperzy, m.in. Nocka Łydkowłosego czy Nocka Natterera. Bramy otworzymy ponownie dopiero 1 maja 2020 r.

Podczas widowiska zobaczycie średniowiecznych rycerzy, muszkieterów z XVII wieku i oddziały gdańskiego garnizonu XVIII w., wojska polskie z września 1939 roku oraz grupę rekonstrukcyjną służby zasadniczej wojska polskiego. Główną atrakcją będzie pokaz walki rycerskiej, którą stoczy Piotr Celej oraz zwycięzca licytacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pojedynek rozpocznie się o godz. 16 na dziedzińcu fortyfikacji.

W ramach Wehikułu Czasu można też zwiedzić wieżę z tarasem widokowym, Dom Komendanta z wystawą archeologiczną, dwie kazamaty oraz bastion fortu położony bezpośrednio nad Wisłą.

Przy ognisku upieczemy przygotowane przez siebie specjały, w kuchni polowej kupimy ciepły posiłek. Dostępne będą również leżaki dla osób strudzonych zwiedzaniem – zapowiadają organizatorzy.

Wehikuł Czasu to wydarzenie, które powstało w Twierdzy Wisłoujście 2011 r. Festiwal przybliżał mieszkańcom Gdańska historię regionu i fortyfikacji. Po kilku latach przerwy powrócił do zabytkowej fortyfikacji.

Dzięki rekonstruktorom zabytkowa fortyfikacja żyje dawnym życiem. Mat. Muzeum Gdańska

Jak dotrzeć do Twierdzy Wisłoujście?

Można przyjechać samochodem, rowerem albo – jeśli będzie dobra pogoda – przypłynąć żaglowcem. Jeśli dopiszą warunki to, co 30 minut, z przystanków tramwaju wodnego Nowy Port (Nabrzeże Zbożowe) będzie kursował żaglowiec Baltic Star. Start o godz. 10. W przypadku większej liczby chętnych niż miejsc na pokładzie, kursy odbywać się będą ze zwiększoną częstotliwością.

W dniu festiwalu Wehikuł Czasu wejście na teren Twierdzy Wisłoujście kosztuje:

– 15 zł za bilet normalny,

– 7 zł za bilet ulgowy

–  osoby powyżej 60. roku życia zapłacą za bilet złotówkę

– bilet rodzinny: w cenie 35 zł (fortyfikację może zwiedzić 8 osób, w tym dwie dorosłe). Bilety obejmują usługę przewodnicką.

Festiwale na terenie Twierdzy Wisłoujście zawsze cieszą się dużym powodzeniem. Wieczorem można tu nawet rozpalić ognisko i upiec przygotowany posiłek. Fot. Dariusz Kula

Koszty przeprawy z przystani Nowy Port

– przeprawa w obie strony: normalny 10 zł; ulgowy 5 zł; przewóz roweru 5 zł/szt.

– w jedną stronę: normalny 6 zł; ulgowy 3 zł; przewóz roweru 3 zł/szt.

Istnieje możliwość zapłaty za przeprawę kartą płatniczą na pokładzie.

*Rejsy żaglowcem „Baltic Star” mogą zostać odwołane przez organizatora np. na skutek złych warunków atmosferycznych.

Fot.tyt.: Przy dobrej pogodzie na Twierdzę Wisłoujście można przypłynąć żaglowcem Baltic Star/
Mat. organizatorów.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.