Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie

14 Wrz

Nie oceniaj, nie stygmatyzuj, nie bój się. Po prostu: odmień swoją głowę. Ten apel to jednocześnie hasło pomorskiej kampanii społecznej, w ramach której co roku odbywają się Trójmiejskie Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. Tegoroczna edycja rozpoczęła się w niedzielę, 13 września i potrwa do piątku, 18 września. Wśród wydarzeń gdyńskich jest m.in. IV Pomorskie Forum Samopomocy Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego, które odbędzie się w Muzeum Emigracji.

Trójmiejskie Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie to czas na refleksję i dyskusję na temat dobrostanu psychicznego mieszkańców Pomorza. Bo często, gdy mówimy o zdrowiu, kondycję psychiczną stawiamy na końcu listy zagadnień, którymi należy się zająć.

Tymczasem COVID i cała związana z nim sytuacja pokazał, że zdrowie psychiczne jest bardzo istotne. Izolacja wielu z nas pomogła zrozumieć, że poczucie dobrostanu psychicznego, przekonanie że z moją psychiką jest wszystko w porządku, bo czuję się dobrze, pracuję, pomagam dzieciom w lekcjach, nie jest dane na zawsze – podkreśla Piotr Harhaj, dyrektor Centrum Samopomocy w Gdyni, prezes Stowarzyszenia na Drodze Ekspresji, organizator Trójmiejskich Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. – Zarówno poprzez kampanię „Odmień swoją głowę”, jak i Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie chcemy wysłać sygnał, że o zdrowie psychiczne trzeba dbać – i nauczyć, w jaki sposób to robić. Nasz cel to także pokonywanie stereotypów dotyczących osób chorujących psychicznie. W przypadku np. chorujących na schizofrenię to stereotyp osób agresywnych. Gdy zapytać mieszkańców jak sobie wyobrażają osobę chorującą psychicznie, często powiedzą że jako wycofaną, z błędnym wzrokiem, nieużyteczną, niepracującą. Chcemy mówić głośno, że diagnoza to nie jest wyrok, że mimo choroby psychicznej można funkcjonować, być aktywnym społecznie i zawodowo. I wreszcie, chcemy zachęcać do szukania wsparcia. To, że nie radzimy sobie z kryzysem, że nie mamy w sobie dość siły czy wsparcia w najbliższym otoczeniu nie oznacza, że jesteśmy sami. Konsultujmy się, zgłaszajmy do psychologów, gabinetów psychiatrycznych, bo to choroba psychiczna to choroba, jak każda inna.

W niedzielę Piotr Harhaj, dyrektor Centrum Samopomocy w Gdyni, prezes Stowarzyszenia na Drodze Ekspresji, organizator Trójmiejskich Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie, zaprosił do symbolicznego przejścia przez Drzwi do Tolerancji // fot. materiały prasowe.

W programie Trójmiejskich Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie są konferencje, seminaria, spotkania, webinary, konkursy. Z powodu ograniczeń związanych z pandemią, w tym roku będą miały nieco inny charakter. Nie będzie, jak w latach ubiegłych, form warsztatowych, a w IV Forum Samopomocy Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego w Muzeum Emigracji, przeznaczonym wymianie informacji i doświadczeń osób z indywidualnym doświadczeniem, pomagającym innym, będzie mogła uczestniczyć ściśle określona liczba osób. Wydarzenia będą jednak transmitowane w serwisie youtube, co daje szansę na ich śledzenie przez wszystkich zainteresowanych.

Po raz pierwszy w ramach dni solidarności odbędzie się (w gdyńskim klubie Desdemona) slam poetycki na temat zdrowia psychicznego).

Czeka nas półtorej godziny opowieści literackich. Oddziałując poprzez ekspresję kulturalną, literacką, chcemy dotrzeć z naszym przekazem do młodych ludzi – podkreśla Piotr Harhaj. – Z myślą o młodzieży i z jej udziałem odbędzie się też webinar na temat zdrowia psychicznego.

Wśród innych gdyńskich wydarzeń jest otwarcie nowej przestrzeń Centrum Samopomocy, czyli ogrodu terapeutycznego przy Bernadowskiej 15. Zaplanowano w nim warsztaty: z zielarzem oraz planistyczne dotyczące tego, jak działać w otwartej przestrzeni z myślą o osobach chorujących psychicznie.

Plakat Trójmiejskich Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie // mat. prasowe.

Centrum Samopomocy w Gdyni zaprosi też do swojej siedziby na artystyczne popołudnie, czyli warsztaty terapii zajęciowej, spotkania i konsultacje. Wszystko w formule dnia otwartego, z możliwością zasięgnięcia porady.

Warto przyjść i poznać bliżej działające od stycznia tego roku Centrum Samopomocy w Gdyni. W Klubie 1-2-3 przy ul. Warszawskiej 42 wsparcie znajdują osoby doświadczające kryzysów psychicznych, chorujące psychicznie czy zmagające się z zaburzeniami psychicznymi, uczestnicząc w grupach wsparcia, w różnego rodzaju zajęciach, w rozmowach z psychologiem – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Takie spotkania to początek rozmowy, może nawet interwencji, pomocy, pracy nad sobą oraz budowania wspólnoty. Ich znaczenia nie da się przecenić, bo chorobom psychicznym często towarzyszy wstyd. Uznawane są za kłopot, który ciężko przyjąć – więc albo nie robimy nic z nim, albo go wypieramy.

Piotr Harhaj zauważa, że z biegiem lat nasze podejście do chorób psychicznych się zmienia. Coraz głośniej i coraz częściej bez wstydu mówimy o depresji. – Trochę jest inaczej ze schizofrenią, której ludzie najbardziej się obawiają. Ale kryzys, psychoza – to tylko momenty. Badania nie potwierdzają, że osoby chorujące na schizofrenię są agresywne, że popełniają więcej zakazanych czynów – zauważa. – Stąd to nasze hasło: „Odmień swoją głowę. Schizofrenia – nie oceniaj – dowiedz się więcej na otwartebramy.org”.

15 września 2020 wtorek
Centrum Samopomocy w Gdyni, ul. Warszawska 42
* 13.00 – 18.00 Artystyczne Popołudnie w Klubie 123
Warsztaty rękodzieła pt: Zrób swoją do książki ZAKŁADKĘ, jedną w linię drugą w kratkę. Cafe Sokrates: Czy choroba psychiczna wpływa na naszą wolność?
Wieczór literacki
Webinar „Melancholia i szaleństwo – obraz w kulturze, a rzeczywistość życia osób w kryzysie psychicznym” Marta Łyzińska i Oliwia Górko-Ciesielska.

Klub Desdemona w Gdyni, ul.Antoniego Abrahama 37
* 19.00 Gdynia, Slam poetycki, Prowadzenie Zuzanna Tomaszewska, Przemysław Szczygieł.

16 września 2020 środa
Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1
* 10.00 -15.00 IV Pomorskie Forum Samopomocy Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego: „Znaczenie grup wsparcia i samopomocy dla zdrowia psychicznego”
* 10.00 – 10.15 Otwarcie Piotr Harhaj – Centrum Samopomocy w Gdyni
* 10.15 – 11.00 Wprowadzenie: O funkcjach grup wsparcia i samopomocy w obszarze zdrowia psychicznego – Hubert Kaszyński
* 11.00 – 12.30 Grupy wsparcia i samopomocy: jak je rozumiemy? jakie są zasady ich funkcjonowania? Jaki mają sens? – panel dyskusyjny, w którym udział wezmą m.in.: Jan Sitny, Natasza Ligocka – Świerk, Joanna Rogalska, Izabela Karolewska

17 września 2020 czwartek
* 10.00 – 13.00 XIV Sopocka Giełda Pracy
* 14.00 Webinar „Depresja oczami młodzieży” z udziałem psychologów, psychoterapeutów i młodzieży.

18 września 2020 piątek
Wojewódzki Szpital Psychiatryczny, Gdańsk, ul. Srebrniki 17, budynek nr 19, Odział Dzienny
* 10.00 – 13.00 Trójmiejski Turniej Gier Planszowych

Centrum Samopomocy w Gdyni, Ogród terapeutyczny „Bez pośpiechu”, ul. Bernadowska 15
* 12.00 – 16.00 wycieczka krajoznawcza, warsztaty zielarskie.

Fot.tyt.: Trójmiejskie Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie rozpoczęły się w niedzielę, 13 września // fot. materiały prasowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.