Zostań współtwórcą spektaklu w Teatrze Gdynia Główna

23 Kwi

Za pośrednictwem platformy wspolnyprojekt.pl Teatr Gdynia Główna rozpoczął zbiórkę funduszy na realizację nowego przedstawienia pt. „Juri” skierowanego do najmłodszych widzów. Jest to przedsięwzięcie niezwykłe, ponieważ przedstawienie powstaje w oparciu o tekst młodej autorki – dwunastoletniej Barbary Szafraniec. 

Autorka tekstu – Basia – została zwyciężczynią ogłoszonego przez Teatr Gdynia Główna konkursu na napisanie baśni lub bajki „Z notatnika na scenę”. W nagrodę, jej opowiadanie, zostanie przeniesione na deski teatralne. Nie narzucaliśmy młodym twórcom tematu, granice wyznaczała wyłącznie ich własna wyobraźnia, która okazała się nieograniczona. Powstanie spektaklu opartego na opowiadaniu młodego widza, który dotąd był jedynie odbiorcą sztuki daje niezwykłą szansę stworzenia dzieła jemu bliskiego. Dzieci opowiadają o tym, co same chciałaby zobaczyć na scenie. Wspólnie budujemy od podstaw świat, który do tej pory funkcjonował jedynie w sferze wyobraźni – mówi Grzegorz Kujawiński z Teatru Gdynia Główna.

Zwycięski spektakl opowiada o przygodach pełnej ciekawości dziewczynki imieniem Juri. Bohaterka odkrywając zakamarki opery, w której pracuje jej mama, trafia do bardzo dziwnego miejsca. Świat, w którym się znalazła jest pełen niespodzianek, a jej podróż przywodzi na myśl perypetie „Alicji z Krainy Czarów”. Opowieść o sile wyobraźni malowana żywymi barwami, osnuta zapachem lawendy jest zaproszeniem do udziału w inspirującej przygodzie, do której wejście prowadzi przez drzwi starej szafy. Juri i napotkane przez nią osobowości z pewnością należą do grupy takich bohaterów, o których się nie zapomina, a teatralna magia nada im tchnienie życia.

Reżyserem spektaklu jest Piotr Srebrowski, który w lutym 2014 roku debiutował w tej roli „Wielkim ciastem” inspirowanym opowiadaniem J.R.R. Tolkiena „Kowal z Podlesia Większego”. Przedstawienie opowiada pełną przygód historię młodego Kowalczyka, który podczas corocznej uroczystości Wielkiego Ciasta przeżywa przygodę życia. Największym atutem realizacji była prostota wykonanych z pomysłem lalek, które powstały z kuchennych sprzętów. Dla najmłodszych spektakl stanowi oderwanie od rozkrzyczanego świata gier, dla dorosłych to powrót do krainy dzieciństwa, gdzie proste rzeczy cieszyły najbardziej. Spektakl został doceniony zarówno przez widzów, którzy swoją niezmiennie liczną obecnością potwierdzali jego wartość jak i przez krytyków. Przedstawienie zostało uznane za najlepszy spektakl dla dzieci w 2014 roku wg redakcji gdyńskiej Gazety Świętojańskiej. Sam reżyser został uhonorowany Nagrodą Artystyczną Prezydenta Gdyni „Galion Gdyński” za 2014 rok w kategorii „debiut artystyczny”.

– Jesteśmy przekonani, że również przy realizacji „Juri” kreatywność i talent Piotra Srebrowskiego oraz zaproszonych przez niego do współpracy twórców nie zawiedzie i powstanie interesujący spektakl dla widzów w każdym wieku! – dodaje Kujawiński. – Dołączcie do projektu i pomóżcie spełnić dziecięce marzenie!

Na zrealizowanie spektaklu potrzebne jest 3000 zł. Po zebraniu oczekiwanej kwoty rozpoczną się prace takie jak wykonanie lalek, przygotowanie scenografii, zakup i wykonanie rekwizytów, skomponowanie muzyki, stworzenie projektu plakatu promujacego spektakl oraz bardzo intensywne próby. Wszystkie środki, które uda się ewentualnie zgromadzić powyżej oczekiwanej kwoty, przeznaczone zostaną na promocję spektaklu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.