Znamy pierwszy artystów 7. edycji festiwalu Narracje

24 Kwi

Klara Hobza, Olga Jitlina, Lisa Torell, Jon Irigoyen i Hans Rosenström – to pierwsi z artystów zaproszonych przez Annę Smolak, kuratorkę Narracji, do przygotowania instalacji, obiektów, prac dźwiękowych i wideo na 7. edycję festiwalu Narracje. Efekty ich przygotowań zobaczymy w listopadowy weekend, 20-21 listopada, w dzielnicy Nowy Port w Gdańsku. 

Wcześniej, zanim artyści przystąpią do tworzenia prac, będą odkrywać i poznawać Nowy Port podczas wizyt studyjnych. Pierwszy (w dniach 20-25 kwietnia) do Gdańska przyjeżdża Hans Rosenström.

Artysta pochodzi z Finlandii (ur. 1978 r. w Lohja), gdzie ukończył Fińską Akademię Sztuk Pięknych w Helsinkach, ale obecnie mieszka w Londynie. Tworzy głównie kameralne instalacje dźwiękowe. Twórcę zajmują głównie kwestie relacji społecznych, wykluczenia i integralności, indywidualnego i zbiorowego doświadczania. Podczas swojej wizytyzwiedzi Nowy Port z Lokalną Przewodniczką – Katarzyną Werner.

– Prace, które zobaczymy podczas tegorocznej edycji Narracji będą w większości nowymi realizacjami, które powstaną z inspiracji lokalnym kontekstem Nowego Portu. Zaproszeni do udziału artyści odwiedzą Gdańsk, aby poznać specyfikę dzielnicy, jej historię, mieszkańców, legendy. Efektem tych wizyt będą złożone przez artystów propozycję nowych projektów osadzone w konkretnych już lokalizacjach, które odwołując się do idei zawartych w koncepcji tej edycji Festiwalu przeniosą to, co lokalne i wyobrażone na język sztuki – mówi kuratorka Narracji, Anna Smolak, autorka koncepcji kuratorskiej „Przemytnicy”.

Kolejnymi artystami, którzy odwiedzą Gdańsk w maju i w czerwcu są Klara Hobza (Berlin), Olga Jitlina (Sankt Petersburg), Lisa Torell (Sztokholm/Tromso), Jon Irigoyen (Helsinki).

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.