Znamy Młodych Twórców

1 Gru

Ilustrator Patryk Hardziej, artystka interdyscyplinarna Martyna Jastrzębska i pianista Piotr Pawlak otrzymali tegoroczne Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. W piątkowy wieczór w Klubie Żak odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono wyróżnienia uzdolnionym artystom.

Swoją nagrodę, w drodze głosowania interentowego przyznała też publiczność. Zdobyła ją uczennica szkoły baletowej Julia Ciesielska. Wszyscy laureaci otrzymali nagrodę finansową w wysokości dziesięciu tysięcy złotych, statuetkę oraz dyplom. Nagrodę przyznano po raz 20.

W tym roku uroczystości towarzyszyło również wręczenie Nagrody Miasta Gdańska za Promocję Kultury Miasta Gdańska im. Marcina Opitza. Laureatem jest Marek Rogala, który otrzymał ją za założenie i prowadzenie portalu ESKAEM.pl – Szybka Kultura Miejska. On także otrzymał dziesięć tysięcy złotych i dyplom.

Nagrody w imieniu prezydent Aleksandry Dulkiewicz wręczył wiceprezydent Piotr Kowalczuk.

Obszar działań tegorocznych laureatów Narody dla Młodych Twórców jest bardzo zróżnicowany. Dwoje z nich związanych jest ze sztuką, jednak tworzą na zupełnie innych polach.

Patryk Hardziej to multidyscyplinarny ilustrator, projektant grafiki użytkowej, kurator i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Został nominowany m.in. za kompleksową identyfikację wizualną wielu gdańskich wydarzeń kulturalnych, takich jak Gdańskie Targi Książki (2018 i 2019) Octopus Film Festival (2018 i 2019), Festiwal Narracja (2018), projekty plakatów filmowych „Ułaskawienie” „Jana Jakuba Kolskiego”, „Mowa ptaków” Xawerego Żuławskiego, „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha, „Wilkołak” Adriana Panka oraz za monograficzną wystawę „Karol Śliwka. Polskie projekty. Polscy projektanci”.

Martyna Jastrzębska to artystka intermedialna, absolwentka i doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Nominowana za: zdobycie nagrody Woman Art Award 2019 podczas wystawy „Woman’s Essence” towarzyszącej Pawilonowi Bangladeszu na 58. Biennale Sztuki w Wenecji, udział w finale międzynarodowego konkursu „CFA Artist of the Year 2018 Award” oraz głównej nagrody podczas czwartej edycji Gdańskiego Biennale Sztuki (2017).

Z kolei Piotr Pawlak jest pianistą, uczeniem prof. Waldemara Wojtala na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Został nominowany m.in. za I nagrodę oraz nagrodę ex aequo za najlepszą improwizację w XI. Internationaler Chopin-Klavierwettbewerb Darmstadt, II miejsce i nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w Rzeszowie, I miejsce oraz dwie nagrody specjalne na Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” w Krakowie, II miejsce oraz dwie nagrody specjalne w VIII International Chopin Piano Competition w Budapeszcie i I nagrodę w Konkursie Muzyki Organowej w XXIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii.

Nagrodzona przez publiczność Julia Ciesielska to uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku. Nominowana m.in. za zdobycie nagrody Instytutu Muzyki i Tańca przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie „Młody Tancerz roku 2019” -Tytuł Młodego Tancerza, udział w międzynarodowym projekcie „Młody Duch Tańca”, II miejsce w kategorii taniec współczesny podczas XXI Ogólnopolskiego Konkursu Tańca im. Wojciecha Wiesiołłoskiego w Gdańsku – 2019, I miejsce w kategorii taniec współczesny, solo oraz III miejsce w kategorii zespół podczas XV Międzynarodowego Konkursu Choreografii „Riga Springs 2019”, Tytuł Młody Talent w Międzynarodowym Festiwalu Choreograficznym im. G. Balanchine w Kutaisi (Gruzja) – 2018.

Nagroda dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury przyznawana jest za wybitne osiągnięcia artystyczne osobom, które w roku przyznawania nagrody nie przekroczyły 35. roku życia.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.