Znamy laureatów nagród Sopockiej Muzy

8 Paź

Podczas gali, która odbyła się dzisiaj w kościele ewangelicko-augsburskim w Sopocie, poznaliśmy laureatów tegorocznych sopockich nagród w dziedzinie kultury i nauki. Statuetki trafiły do Jagody Kościk, prowadzącej teatr dziecięcy Baabus Musicalis, pisarki Magdaleny Grzebałkowskiej oraz doktora nauk prawnych Grzegorza Wierczyńskiego. Tytuł Mecenasa Kultury otrzymała Firma VBW Engineering.

Nagrodę „Sopockiej Muzy dla Młodych Twórców” otrzymała Jadwiga Kościk, znana jako Jagoda Jagson. Mieszkająca od urodzenia w Sopocie jest muzykiem, reżyserem i pedagogiem. Ukończyła Akademię Muzyczną w Gdańsku na Wydziale wokalistyki jazzowej. W 2014 roku założyła Sopocki Teatr Muzyczny Baabus Musicalis, w którym – inspirując się muzycznymi bajkami samo-grajkami z lat 60-tych i 70-tych – odtwarza zapomniane dzieła polskich autorów i kompozytorów przy aktywnym udziale dzieci i młodzieży. Pomaga maluchom na scenie rozwinąć swoją wyobraźnię, rozwija w dzieciach umiejętność samodzielnego przekazywania treści za pomocą gestów i wyzwala w małych aktorach prawdziwe pokłady artystycznego talentu oraz scenicznej charyzmy. Do współpracy zaprosiła Magdę Adamowską, zwaną Bąblem, która odpowiada za scenografię i kostiumy, a choreografię bajkowych musicali powierzyła Izabeli Sokołowskiej-Boulton. Teatr prowadzi swoją działalność przy Teatrze na Plaży w Sopocie i w trakcie dwuletniej działalności odbyło się już pięć premier: „Kopciuszek”, „Baśń o Bolku i Lolku: Królowa Zima”, „Legenda o Bazyliszku”, „Ryba w koronie” i „Drzewko Aby Baby”. Podczas ferii zimowych i przerwy wakacyjnej funkcjonuje „Zimowy teatr” oraz „Letni teatr” – intensywny, tygodniowy, przyspieszony kurs teatralny, który kończy się wystawieniem musicalu. Łącznie wystawiono 80 spektakli, które obejrzało blisko 8 widzów.

Co ciekawe, jedną z małych aktorek tego teatru jest córka laureatki Sopockiej Muzy w dziedzinie kultury. Statuetka w tym roku trafiła do rąk Magdaleny Grzebałkowskiej. Laudację wygłosiła Agnieszka Rek-Gornowicz, Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Sopotu, a nagrodę z rąk Prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego odebrała właśnie córka laureatki – Tosia Sadowska. Magdalena Grzebałkowska jest pisarką i dziennikarką. Ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie Gdańskiej. Jest autorką biografii ks. Jana Twardowskiego oraz Tomasza i Zdzisława Beksińskich. Laureatka licznych nagród, m.in.: Nagrody Grand Press 2009 w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego, a także Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego oraz Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. W 2016 roku nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” za książkę „1945. Wojna i pokój” (jej książka została Wyborem czytelników).

W dziedzinie nauki nagrodę otrzymał dr hab. Grzegorz Wierczyński. Laudację wygłosił profesor Jerzy Zajadło. Doktor Wierczyński zaprojektował m.in. pierwsze w polskiej informatyce prawniczej rozwiązanie polegające na tym, że skorowidze hasłowe dla aktów prawnych działają w sposób dynamiczny, samodzielnie uwzględniając zmianę daty stanu prawnego. Zwrócił uwagę na doniosłe znaczenie zasad techniki prawodawczej dla ocen podejmowanych przez członków redakcji systemu informacji prawnej i był pomysłodawcą napisania przez członków SIP LEX komentarza do nowego rozporządzenia regulującego te zasady. Jako członek redakcji SIP LEX był jednym z redaktorów ukazujących się corocznie edycji „Skorowidza obowiązujących przepisów prawnych” a po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej wziął udział w redagowaniu pierwszej edycji takiego samego skorowidza dla aktów prawnych UE. Na Wydziale Prawa i Administracji UG był jedną z pierwszych, które zaproszono do prowadzenia zajęć z informatyki prawniczej. Wraz z dr W. Wiewiórkowskim stworzył od podstaw program zajęć z informatyki prawniczej (wówczas jedyny w Polsce), a następnie razem opracowali i wydali podręcznik z tego przedmiotu. Od 1 września 2012 roku pełni funkcję kierownika Pracowni Informatyki Prawniczej na Wydziale Orawa i Administracji UG. Prowadził badania z zakresu informatyki prawniczej, zasad redagowania i ogłaszania prawa a także praktyki ogłaszania umów międzynarodowych w Polsce. Autor licznych publikacji i ekspert w dyskusjach dotyczących obszarów swoich badań.

Tytuł Mecenasa Kultury otrzymała Firma VBW Engineering za wspieranie sopockiej kultury a w szczególności Fundacji Teatru Atelier imienia Agnieszki Osieckiej. Nagrodę Prezesowi VBW Engineering Bogusławowi Witkowskiemu wręczył Prezydent Sopotu oraz Przewodniczący Komisji Kultury, Promocji i Współpracy Zagranicznej Tomasz Lipiński.

Fot.tyt.: Jadwiga Kośnik.

Źródło: Materiały prasowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.