Wystawa Metropolitanki i studentów Akademii Sztuk Pięknych

14 Lis

Po raz czwarty w ramach zajęć „Wstęp do Intermediów” studentki i studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pracowali pod kierunkiem Bogny Burskiej nad opowieściami o kobietach wplecionymi w historie miast i miejsc. Wernisaż projektów powstałych podczas zajęć odbędzie się 18 listopada o godz. 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Wystawa będzie dostępna do 13 grudnia. Wstęp wolny! 

Wprowadzenie do projektu studenci i studentki II roku Katedry Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zawdzięczają warsztatom Anny Miler i Barbary Borowiak na temat herstorii. Artystki i artyści prac: Anna Przybylska, Bartosz Zimniak, Beata Ułasiuk, Joanna Trejderowska, Joanna Wac, Kinga Dobosz, Klaudia Narusz, Martyna Iwańska, Paweł Maksimik, Maria Subczyńska. Na wystawie zobaczymy wiele form: rysunki, zdjęcia, kolaże, obiekty, filmy, zdarzenia performatywne i serie plakatów.

Pracując w ramach projektu “Metropolitanka” skupiamy się na szukaniu wizualnej strony herstorii. Tradycyjnie historie, a więc i herstorie, kojarzone są z pisanymi i mówionymi opowieściami, dźwiękiem słów, zapisanymi zdaniami. Jeśli pojawia się w nich obraz, to jest to najczęściej postać mówiącej, jej archiwalia czy miejsca, które wspomina. Wraz ze studentkami i studentami szukamy też innych obrazów. Zastanawiamy się nad formami jakie może przyjąć narracja wizualna kobiet i o kobietach. Tylko w części prac pojawiają się słowa, często obrazy i gesty artystyczne znaczą więcej niż klasycznie rozumiana opowieść. Studenckie realizacje prezentują bardzo wiele postaw. Od uważnej obserwacji i rejestracji, przez wytwarzanie własnych opowieści, aż po świadomą prowokację – mówi Bogna Burska.

Wystawa została zrealizowane pod opieką dr Bogny Burskiej we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej, Katedrą Intermediów Akademii Sztuk Pięknych i Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. Wernisaż odbędzie się 18 listopada o godzinie 18:00 w sali edukacyjnej CSW Łaźnia (ul. Jaskółcza 1, Gdańsk).

Ekspozycję można oglądać do 13.12.2015, w godzinach: wtorek-środa, piątek-niedziela 12.00-18.00, czwartek 12.00-20.00. Wstęp wolny!

plakat_metropolitanka_Kinga_Dobosz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.