„Soul Power” w gdyńskim InfoBoxie

3 Gru

Z okazji Mikołajek zapraszamy na dodatkowy specjalny pokaz w ramach naszego cyklu Kino InfoBoxu. „Soul Power” to film o legendarnym wydarzeniu muzycznym ukazujący festiwalowe przeżycia i występy takich muzycznych gwiazd, jak: James Brown, BB King, Bill Withers, Celia Cruz oraz wielu innych.

Zainspirowani powrotem do swych afrykańskich korzeni oraz entuzjazmem tamtejszej publiczności, muzycy ci, będący podówczas u szczytu swoich możliwości i kariery, zagrali w Kinszasie koncert życia; koncert, który okazał się jednym z większych wydarzeń afrykańsko-amerykańskich XX wieku.

W 1974 r. największe gwiazdy amerykańskiego soulu i funku połączyły siły z najsłynniejszymi grupami z Afryki Południowej by zagrać 12-godzinny, trwający trzy wieczory koncert w stolicy Zairu – Kinszasie. Na pomysł stworzenia takiego festiwalu muzycznego (znanego jako „Zair ’74”) wpadli Hugh Masekela i Stewart Levine. Udało im się przekonać Dona Kinga, organizatora walk bokserskich, by koncerty połączyć z imprezą „Rumble in the Jungle” – legendarną walką Muhammada Alego z Georgem Foremanem, uwiecznioną w nagrodzonym Oscarem filmie dokumentalnym „Kiedy byliśmy królami”.

„Soul Power” utkany jest z nagrań niewykorzystanych w montażu filmu „Kiedy byliśmy królami” – obrazu dokumentującego historyczny pojedynek bokserski, w którym festiwal odegrał zaledwie skromną rolę drugoplanową. Owe niewykorzystane nagrania przeleżały w archiwach 34 lata. „Soul Power” pozwala wreszcie współczesnej publiczności przeżyć ów historyczny festiwal w pełnej filmowej krasie.

grafa2

Wybrane nagrody i festiwale: 6. Planete Doc; Nagroda Publiczności na FF w Los Angeles; MFF Berlinale; MFF w Toronto.

Kiedy? 5 grudnia 2014 (piątek), godzina: 19:00
Gdzie? Gdynia – InfoBox, ul. Świętojańska 30
wstęp: wstęp wolny
W ramach cyklu „Kino InfoBoxu” zobaczymy wybitne filmy dokumentalne z całego świata. Cykl jest kontynuacją cieszącego się popularnością plenerowego Letniego Kina InfoBoxu i jest realizowany przy współpracy z fundacją Okonakino i Against Gravity – firmą dystrybucyjną założoną przez Artura Liebharta, wyróżnioną nagrodą dla Najlepszego Dystrybutora Filmowego w Polsce. W 2004 roku zorganizowała po raz pierwszy festiwal filmów dokumentalnych PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL, który z czasem wyrósł na jedną z największych i najważniejszych tego typu imprez na świecie. Festiwal stał się najpopularniejszym forum dokumentalnym w Polsce tylko w tym roku przyciągając ponad 40 000 widzów i uwagę najważniejszych mediów w Polsce. Against Gravity zajmuje się dystrybucją kina dokumentalnego i ambitnego kina fabularnego.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.