Rusza nabór do piątej edycji projektu Teatralny Pasjans!

1 Kwi

Teatralny Pasjans to autorski projekt Działu Edukacji GTS, który aktywizuje twórczo
i integruje seniorów, osoby z niepełnosprawnościami i uczniów w województwie pomorskim. W swoich lokalnych ośrodkach/miejscowościach, pod opieką profesjonalnych reżyserów teatralnych, uczestnicy projektu przygotowują własną adaptację sceniczną jednego z dzieł Williama Szekspira. Nad tym samym tekstem pracuje jednocześnie jedna grupa seniorów, jedna uczniów i jedna grupa osób z niepełnosprawnościami. Do tej pory Gdański Teatr Szekspirowski zrealizował cztery edycje projektu, w których udział wzięło łącznie 30 grup z całego województwa pomorskiego, a spektakle finałowe zobaczyło ponad 6000 osób.

W 2019 roku planowany jest udział dziewięciu grup uczestników.
Do udziału w projekcie zaproszone są:
• grupy seniorów
• grupy uczniów (13-16 lat) z nauczycielem prowadzącym
• grupy osób z niepełnosprawnościami

W piątej edycji Teatralnego Pasjansa uczestnicy zmierzą się z następującymi tekstami Szekspira: trzy grupy zrealizują „Króla Leara”, kolejne trzy „Henryka V”, zaś następne „Komedię omyłek”. Każdej grupie przydzielony zostanie profesjonalny reżyser i będzie pracował z nią w wybranym przez grupę miejscu.

Efektem projektu będzie dziewięć różnych spektakli teatralnych, które – po okresie prób i występów lokalnych – uczestnicy zaprezentują szerokiej publiczności i sobie nawzajem na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego podczas Wielkiego Finału w dniach 13 – 15 listopada 2019 roku.

W projekt wpisany jest aspekt integracyjny – uczestnicy biorą udział we wspólnych spotkaniach i rozmowach po prezentacji spektakli, dla liderów grup prowadzone są warsztaty integracyjne, a organizatorzy projektu spotykają się z uczestnikami w ich siedzibach i wpierają ich działania również lokalnie.

Zgłoszenia należy przesyłać drogą e-mailową na adres: shakesploring@gmail.com
Formularz wraz z załącznikami można również złożyć w sekretariacie GTS (Gdańsk, ul. Wojciecha Bogusławskiego 1) w zaklejonej kopercie z napisem „Teatralny Pasjans – zgłoszenie”.

Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 7 kwietnia 2019 roku. Wyniki naboru zostaną ogłoszone 15 kwietnia 2019 roku.

Kontakt do organizatorek projektu:
Anna Ratkiewicz: tel. 58 351 01 19 lub 698 034 820
Marta Nowicka: tel. 58 351 01 18 lub 604 759 340

Szczegółowe informacje dot. zgłoszeń, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: teatrszekspirowski.pl/teatralny-pasjans-2019/.

Celem projektu Teatralny Pasjans jest pobudzenie pasji, integracja różnych środowisk, włączenie osób i grup wykluczonych społecznie, przywrócenie im godności i dumy z własnych osiągnięć. Doprowadzenie do twórczego spotkania światów, które w dzisiejszych czasach zbyt często mijają się bez słowa.Choć na co dzień jesteśmy różni – w Teatralnym Pasjansie mówimy tym samym językiem – tego samego tekstu teatralnego, wcielając się w te same role. Ten projekt uczy nas wszystkich szacunku do siebie nawzajem. I pokazuje, że każdy człowiek ma do zaoferowania światu coś absolutnie niepowtarzalnego.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.