„Przeznaczone do burdelu” – w gdyńskim InfoBoxie

6 Lis

Pierwsza scena: mała dziewczynka obserwuje skąpane w poświacie czerwonych latarni prostytutki na ulicach Kalkuty. To o niej i kilkorgu jej rówieśnikach jest film Przeznaczone do burdelu Zany Briski i Rossa Kauffmana. O urodzonych w burdelach Sonagachi 10-latkach, dla których dzieciństwo skończyło się, gdy postawili pierwsze pewne kroki. Od tej pory ich codzienność to zmywanie naczyń czy sprzątanie, a w niedalekiej przyszłości – przejęcie pałeczki od matek -prostytutek.

Oskar za najlepszy film dokumentalny i m.in. nagrody publiczności: Sundance, Seattle, Amnesty International FF, FF Silverdocs czy Planete Doc Review.

Wyrwanie się z tego zaklętego kręgu zła graniczy z cudem. Ale i w Kalkucie cuda czasem się zdarzają. Dla Avijita, Pujy, Goura, Kochi, Manika, Suchitry, Tapasi i Shanti przepustką do normalnego świata okazuje się sztuka, która wkracza w ich życie za sprawą cenionej brytyjskiej fotografki (i zarazem reżyserki) Zany Briski. Kobieta rozdaje dzieciom aparaty fotograficzne, kupuje materiały i zachęca do pierwszych artystycznych prób. Na warsztatach maluchy poznają tajniki powstawania zdjęć i stopniowo otwierają się przed „ciocią Zaną” zaskakując nawet ją samą dojrzałością swoich obserwacji. Efekty tej edukacji nie każą na siebie długo czekać i przynoszą zdumiewające rezultaty.

Przy pomocy przyjaciół z Nowego Jorku Briski organizuje w Kalkucie wystawę prac swoich uczniów. Wkrótce Avijit bierze udział w konkursie dziecięcym na World Press Photo, zdjęcie Suchitry zdobi okładkę kalendarza Amnesty International, a wizerunek Pujy biegnącej w rozpadających się chodakach po kalkuckiej ulicy zostanie później wpisany w logo strony internetowej filmu. Briski zabiera dzieci na wycieczki nad morze i do ogrodu zoologicznego. Próbuje pokazać swoim małym podopiecznym, że parę ulic dalej istnieje inny świat i inne życie. Życie, w którym ich rówieśnicy chodzą do szkoły i bawią się w berka, a nie przygotowują do zaspokajania seksualnych potrzeb klientów.

fot1

Born Into Brothels: Calcutta’s Red Light Kids, reż. Zana Brisky, USA 2005, 86 min.

kiedy? 13 listopada 2014 (czwartek), godzina: 19:00

gdzie? Gdynia – InfoBox, ul. Świętojańska 30

wstęp: wstęp wolny

Źródło: informacja prasowa

Against Gravity to firma dystrybucyjna założona przez Artura Liebharta, wyróżniona w tym roku nagrodą dla Najlepszego Dystrybutora Filmowego w Polsce. W 2004 roku zorganizowała po raz pierwszy festiwal filmów dokumentalnych PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL, który z czasem wyrósł na jedną z największych i najważniejszych tego typu imprez na świecie. Against Gravity zajmuje się dystrybucją kina dokumentalnego i ambitnego kina fabularnego.

One Reply to “„Przeznaczone do burdelu” – w gdyńskim InfoBoxie”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.