Projekt: Kulturalna Plaża

23 Cze

Projekt Kulturalna Plaża to unikatowy cykl działań kulturalnych na sopockiej plaży przy Teatrze na Plaży i Klubie Atelier, łączący w miesiącach lipiec-sierpień działania z zakresu teatru, muzyki, filmu i literatury. Cały projekt został ponadto wpisany w dwa duże sopockie festiwale, które wyznaczą jego początek i koniec: Sopot Film Festival (11-19 lipca) oraz Literacki Sopot (20-24 sierpnia).

W ubiegłym roku narodziła się w Sopocie inicjatywa stworzenia kulturalnej przestrzeni promującej ambitne działania twórcze. W tym roku ponownie rusza projekt, w ramach którego odbędzie się szereg plenerowych spektakli, projekcji filmowych i koncertów a także spotkań z twórcami. Przygotowana zostanie strefa literatury, tj. plenerowa biblioteka i strefa bookcrossingu. Kulturalna Plaża to również przestrzeń do realizacji pomysłów organizacji NGO i innych instytucji kultury.

W każdy poniedziałek w lipcu i sierpniu na plażowej scenie odbywać się będą pokazy ambitnego kina. W lipcu pojawią się filmy z repertuaru Sopot Film Festivalu, a w sierpniu z festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. Wtorki i środy to teatr, recitale i koncerty. Na scenie zaprezentują się przede wszystkim artyści związani przez cały rok z Teatrem na Plaży. W ten sposób zarówno w lipcu i sierpniu zobaczymy rewię „Jutro będzie lepiej” zrealizowaną przez Piotra Kosewskiego i artystów Sopockiego Teatru Tańca. Jej pierwsza plażowa odsłona (14.07) odbędzie się w trakcie Sopot Film Festivalu pod hasłem „filmowa rewia”. Zabrzmią piosenki z przedwojennych polskich filmów. Kolejna odsłona rewii odbędzie się 3 sierpnia. W ramach realizowanego w Teatrze na Plaży projektu „Przybora+Wasowski” przypomnimy muzykał „Balladyna’68” (28.07) na podstawie twórczości Kabaretu Starszych Panów a Sopocki Teatr Tańca zaprezentuje jedną ze swoich najnowszych produkcji, czyli „Essentię” (20.08). Odbędzie się również recital Piotra Kosewskiego „Festiwal piosenki (nie)poważnej”, kilkukrotnie zostanie zagrana „Shirley Valentine” Teatru Czwarte Miasto, a w weekendowe poranki na tarasie Klubu Atelier grana będzie dla najmłodszych widzów „Pchła Szachrajka w Sopocie”.

Kulturalna Plaża to również koncerty. W trakcie Sopot Film Festivalu, na plażowej scenie wystąpi Mary Komasa (15.07) a do filmu niemego „Człowiek z kamerą filmową „z 1929 roku, swój autorski mix zagra na żywo DJ MNOW (13.07). Ponadto na plażowej scenie usłyszymy duet Rebeka (9.07), Młynarski plays Młynarski z gościnnym udziałem Natalii Grosiak z zespołu Mikromusic (22.07) oraz Domowe Melodie (11.08).

Kulturalna Plaża to jednak nie tylko koncerty, kino i teatr, ale także działalność edukacyjna dla najmłodszych. W przestrzeni Sali Prób Teatru na Plaży w lipcu i sierpniu odbędą się warsztaty muzyczno-teatralne dla dzieci z Sopockim Teatrem Muzycznym Baabus Musicalis. W ich ramach powstaną z udziałem uczestniczących w warsztatach dzieci dwa mini spektakle, które zaprezentowane zostaną na plażowej scenie. Autorem narracji do nich będzie Leszek Możdżer. Zapisy na warsztaty już ruszyły.

Na zakończenie całego projektu, na plażowej scenie w dniach 20-23 sierpnia zagości Festiwal Literacki Sopot, w ramach którego codziennie odbywać się będą spotkania z jego gośćmi, prowadzone przez Michała Nogasia z radiowej Trójki.

Organizatorami tegorocznej edycji Kulturalnej Plaży są Teatr na Plaży, Klub Atelier oraz Bałtycka Agencja Artystyczna BART.

Fot.tyt.: FotoBank.pl/UMC

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.