Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

8 Kwi

Wydarzenie o wyjątkowo długiej tradycji – organizuje je działające od ponad 100 lat Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie. Najnowsza edycja rozpocznie się w piątek 12 kwietnia i potrwa do niedzieli, 14 kwietnia, a jego uczestnicy z terenu całej Polski już po raz 64 będą rywalizowali w pięciu kategoriach: recytacja młodzieżowa i dorosłych, poezja śpiewana, teatr jednego aktora, wywiedzione ze słowa. Udowodnią tym samym, jak wielka jest ich wrażliwość, jak ważna jest sztuka żywego słowa i troska o ojczysty język.

Pierwsze dwa dni wydarzenia rozpoczną się o godzinie 10 i będą skupione na turniejach, w piątek 12 kwietnia odbędzie się turniej recytatorski (kategoria młodzieżowa i dorośli) i turniej wywiedzione ze słowa, na sobotę zapowiedziano turniej teatrów jednego aktora i turniej poezji śpiewanej. Koncert galowy, w ramach którego odbędzie się ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród rozpocznie się w niedzielę 14 kwietnia o godzinie 13:00.

Teatr Gdynia Główna, wstęp wolny.

64. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski – harmonogram

12 kwietnia (piątek)
godz. 11.00 – 15.00 TURNIEJ RECYTATORSKI (kategoria młodzieżowa)
godz. 15.00 – 16.30 TURNIEJ RECYTATORSKI (kategoria dorośli)
godz. 17.30-18.30 TURNIEJ WYWIEDZIONE ZE SŁOWA
19:30 Spektakl: Monodram „Mańka” wg powieści Sylwii Chutnik „Kieszonkowy atlas kobiet”reż. Krystyna Maksymowicz – wykonanie Alicja Czarnuszka

13 kwietnia (sobota)
godz. 10.00 – 14.00 TURNIEJ POEZJI ŚPIEWANEJ
godz. 15.00 – 19:00 TURNIEJ TEATRÓW JEDNEGO AKTORA

14 kwietnia (niedziela) godz. 13.00
Koncert galowy, ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród

Fot. Marzena Chojnowska
Fot. Marzena Chojnowska

Komisja Artystyczna Turnieju Wojewódzkiego 64. OKR-u:
dr Krystyna Maksymowicz – Aktorka i logopeda. Od wielu lat etatowo związana z Teatrem Współczesnym w Szczecinie, wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie, Uniwersytetu Szczecińskiego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i a wcześniej PWST we Wrocławiu. Od roku 2012 członek Zespołu Kultury Żywego Słowa, Rady Języka Polskiego.
Ida Bocian – aktorka, reżyserka, scenarzystka, animatorka kultury. Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej. Aktorka Teatru Stacja Szamocin, Teatru Stajnia Pegaza, Teatru Off de BICZ oraz Teatru Gdynia Główna. Prezes Fundacji Klinika Kultury, dyrektor i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna.
Marek Sadowski – Aktor, poeta, tekściarz, tłumacz. Absolwent PPSWA im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Od 2015 roku aktor Teatru Muzycznego w Gdyni.

Prowadzenie konkursu: Kacper Konkol

 

Wstęp bezpłatny

Spektakl: 12 kwietnia godz. 19:30 (wstęp bezpłatny)
Monodram „Mańka” wg powieści Sylwii Chutnik „Kieszonkowy atlas kobiet”
reż. Krystyna Maksymowicz – wykonanie Alicja Czarnuszka
Bohaterką jest wrażliwa, nieprzystosowana do rzeczywistości, odmienna, trochę dziwaczna kobieta, która myśli o sobie, że jest „Czarną Mańką” – warszawską Królową Przedmieścia, handluje na bazarze garnkami, jej mąż, dresiarz z okolicy, zostawia ją krótko po ślubie. Kobieta wymyśla, że jest w ciąży, wariuje, w końcu, pchając swój śmieciowy wózek z urojoną córką, wpada pod pędzącą ciężarówkę. Opowieść o losie Kopciuszka i pucybuta, bez wyśnionego księcia i baśniowego zakończenia. Iluzja wszechobecnej popkultury, tego lepszego świata płynącego z reklam i telewizorów zderzona z rzeczywistością. Gdzie jest granica marzeń, komedii romantycznych i świata realnego? Jak pogodzić świat bajek z codziennością złowrogą i okrutną?
Alicja Czarnuszka – osoba słabo widząca, ale mimo to – malarka, recytatorka – wieloletnia członkini grupy wokalno teatralnej ESPERO, działającej przy PZN/o Szczecin. Należy do grona najlepszych recytatorek w skali ogólnopolskiej, wielokrotna laureatka konkursów recytatorskich, nagrodzona na Finałach Ogólnopolskich OKR i wielu innych. Stale działająca w Centrum Aktywności Kulturalnej Osób Niepełnosprawnych Wzrokowo przy Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Animatorka ruchu społeczno-kulturalnego osób niewidomych i słabo widzących. W 2016 roku za swoją pasję została doceniona tytułem – Kobiety niezwykłej LADY DI im. Krystyny Bochenek – przyznanej przez Wojewodę Zachodniopomorskiego. W 2018 uhonorowana Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, oraz Złotą Odznaką PZN.

Organizatorzy:

Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie
Pomorskie Towarzystwo Kultury Teatralnej
Teatr Gdynia Główna
Fundator Bursztynowej Nagrody Publiczności:
Pomorskie Towarzystwo Kultury Teatralnej

WYDARZENIE NA FACEBOOKU: www.facebook.com/events/448540592553248/.

Fot.: Marzena Chojnowska.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.