Literatura czeska motywem przewodnim festiwalu Literacki Sopot

11 Lut

Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miasto Sopot już po raz czwarty organizują Festiwal Literacki Sopot. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 20-23 sierpnia. Tematem wiodącym trzeciej edycji będzie literatura czeska. 

Po edycji polskiej, skandynawskiej i rosyjskiej czas na pokazanie dorobku artystycznego Czechów, naszych południowych sąsiadów – podkreśla Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu – Do współpracy przy tworzeniu programu zaprosiliśmy Aleksandra Kaczorowskiego – tłumacza literatury czeskiej i znawcę Europy Środkowej. Oprócz dotychczasowych cykli spotkań autorskich, targów książki czy warsztatów dla dzieci i dorosłych, planujemy organizację projektów na styku literatury i innych dziedzin sztuki, z których znani są Czesi – dodaje.

Dodatkowo, w ramach festiwalu Literacki Sopot, Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do udziału w konkursie na oryginalny scenariusz słuchowiska dla dzieci. – Ogłaszając ten konkurs, chcemy stworzyć nowe formy dla dzieci, które obudzą w nich fascynację teatrem dźwięku – zachęcają organizatorzy – Twórczość dla dzieci na ogół skupia się na formie wizualnej, której dźwięk jedynie towarzyszy. Tym razem chcielibyśmy, żeby odegrał główną rolę. Nie stawiamy autorom żadnych ograniczeń tematycznych i formalnych. Dzikie dźwięki mogą żyć za górami, za lasami, ale też w bloku obok. Można je usłyszeć w spokojną noc nad jeziorem, ale i w zatłoczonym metrze. Dzikie dźwięki żyją wszędzie, trzeba je tylko umieć usłyszeć.

Prace, nadesłane do 20.03.2015, oceni profesjonalne jury w składzie: Barbara Gawryluk (Polskie Radio Kraków), Janusz Kukuła (Teatr Polskiego Radia), Romuald Pokojski (Miejski Teatr Miniatura) i Grzegorz Wasowski (Wydawnictwo Wasowscy).

Wyróżnione prace zostaną opublikowane w pokonkursowej antologii, a zwycięski scenariusz będzie brał udział w konkursie zamkniętym organizowanym wspólnie z Teatrem Miejskim Miniatura w Gdańsku i Teatrem Polskiego Radia na realizację słuchowiska. Nagrodą w konkursie zamkniętym będzie realizacja słuchowiska w studiu Teatru Polskiego Radia, emisja na antenie Polskiego Radia oraz wydanie słuchowiska na płytach winylowych oraz w wersji elektronicznej przez Miejski Teatr Miniatura.

Źródło: Informacja prasowa.

 

One Reply to “Literatura czeska motywem przewodnim festiwalu Literacki Sopot”

  1. Pingback: Olga Tokarczuk w Teatrze na Plaży | my3miasto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.