Kino Letnie InfoBoxu. ,,Turysta”

27 Lip

„Turysta” Rubena Östlunda to inteligentna intymna tragikomedia psychologiczna, przypominająca takie filmy jak „Rzeź” Romana Polańskiego. Szwedzki kandydat do Oscara, wyróżniony Nagrodą Krytyki Un Certain Regard na festiwalu w Cannes w 2014 roku, opowiada o tym, czym jest dziś związek między kobietą i mężczyzną.

Ta wnikliwa wiwisekcja ról, jakie we współczesnym społeczeństwie pełnią kobieta i mężczyzna jest również ciekawą analizą mechanizmów działania pierwotnych ludzkich instynktów, a także ich wpływu na reakcje i zachowanie człowieka.

Tomas i Ebba, zamożne małżeństwo, jadą z dwójką dzieci w Alpy Francuskie na kilka dni na narty. Chcą spędzić sielankowe krótkie zimowe wakacje w jednym z luksusowych hoteli. Pogoda dopisuje, świeci słońce, a ośnieżone stoki narciarskie wyglądają imponująco. Gdy wszyscy jedzą lunch na tarasie restauracji, nagle prosto z gór schodzi na nich lawina. Ebba instynktownie chroni swoje dzieci, Tomas natomiast zabiera telefon i ucieka. Nikomu nic się nie stało, ale po czymś takim trudno żyć tak, jak kiedyś.

Tomas i Ebba starają się ocalić związek, ale najpierw muszą przemyśleć, kim są i jakie role pełnią. Sytuacja się komplikuje, gdy na jaw wychodzą skrywane dotąd tajemnice. Czy Tomas i Ebba będą na tyle odważni, aby pokonać własne słabości i uratować ich małżeństwo?

turysta

Force Majeure (Tourist); reż. Ruben Östlund, Dania/Francja/Norwegia/Szwecja 2014. Laureat Un Certain Regard Cannes Film Festival 2014; szwedzki kandydat do Oscara; nominacja do Nordic Film Council Prize; nagroda za najlepszą reżyserię – Srebrny Anioł w konkursie On Air TOFIFEST.

Kiedy? 30 lipca 2015 (czwartek), godzina: 21:30
Gdzie? Gdynia – InfoBox, ul. Świętojańska 30, pokaz plenerowy
wstęp wolny

Cykl jest współfinansowany ze środków Miasta Gdyni, realizowany przy współpracy z fundacją Okonakino i Against Gravity, firmą dystrybucyjną, która w 2004 roku zorganizowała po raz pierwszy festiwal filmów dokumentalnych DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL (były PLANETE+ DOC FF), który z czasem wyrósł na jedną z największych i najważniejszych tego typu imprez na świecie i zdobył prestiżową nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce. Against Gravity zajmuje się dystrybucją kina dokumentalnego i ambitnego kina fabularnego.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.