Kino Letnie InfoBoxu. ,,Hanami – Kwiat wiśni”

18 Sie

20 sierpnia gdyńskie kino Infoboxu zaprasza na film ,,Hanami – Kwiat wiśni”. Wstęp wolny. 

Im starsze drzewo wiśni, tym więcej ma kwiatów. A człowiek? Dlaczego z wiekiem coraz trudniej nam rozkwitnąć? Nagła śmierć żony uświadamia Rudiemu, że poświęciła ona swoje pasje i marzenia, aby żyć u jego boku i wspierać rodzinę. Teraz to on chciałby zrobić coś dla niej. Mężczyzna wyrusza w podróż do Japonii, gdzie mieszka ich syn Karl prowadzący w Tokio zapracowane życie. Karl nie radzi sobie z żałobą. Nie radzi sobie także z ojcem.

Japoński zwyczaj każe celebrować Hanami, czyli wspólne podziwianie rozkwitu wiśni wraz z rodziną i przyjaciółmi. Zapracowani do utraty tchu Japończycy wylegają tłumnie do parków, aby przypomnieć sobie o sprawach najistotniejszych. Bo różowo-białe kwiaty to sygnał rozpoczęcia wiosny, a zatem symbol życia, siły, młodości, piękna i przebudzenia, ale także symbol idei, że życie składa się z wielu etapów i że szybko przemija.

Rudi (Elmar Wepper) i Trudi (Hannelore Elsner) są niczym stare drzewa. Czas rozkwitu ich wieloletniego związku przypadł zapewne na okres wychowywania trójki dzieci. Ale one są już dorosłe. Teraz rytm dni w tym małżeństwie odmierzają małe rytuały – tak dalekie od pierwotnych znaczeń, że niemal teatralne. On wychodzi do pracy, dzień w dzień w tym samym płaszczu i kapeluszu, z tą samą teczką, w której niesie jabłko, które tradycyjnie wręczyła mu żona i którego on, tradycyjnie, nie zje. Ona czeka na niego z obiadem, pomocną dłonią, która pomoże przy ściąganiu płaszcza, poda ciepłe domowe pantofle.

wis

Pod nieobecność syna, Rudi w swetrze żony wyrusza na kolejne wyprawy w nieznany i niezrozumiały labirynt tokijskiej metropolii. Trudi zawsze marzyła o podróży do Japonii – Rudi spełnia jej marzenie. Dzięki Yu (Aya Irizuki), osiemnastoletniej bezdomnej tancerce Butoh, odkrywa, że żona jest wciąż przy nim, bo jest w nim. Taniec, który dotąd kojarzył się Rudiemu z teatralnością i dziwaczną pozą umożliwia mu kontakt z głęboko ukrywanymi emocjami. I ich ekspresję. Śmierć rozdzieliła go z Trudi, a jednocześnie sprawiła, że stali się sobie bliscy, jak nigdy dotąd…

Hanami – Kwiat wiśni; Cherry Blossoms – Hanami (Kirschblüten – Hanami); reż. Doris Dörrie, Niemcy 2008. M.in. nominacja do Złotego Niedźwiedzia na MFF Berlinale i nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii „Najlepszy aktor”.

Kiedy? 20 sierpnia 2015 (czwartek), godzina: 21:30
Gdzie? Gdynia – InfoBox, ul. Świętojańska 30, pokaz plenerowy
wstęp wolny

Cykl jest współfinansowany ze środków Miasta Gdyni, realizowany przy współpracy z fundacją Okonakino i Against Gravity, firmą dystrybucyjną, która w 2004 roku zorganizowała po raz pierwszy festiwal filmów dokumentalnych DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL (były PLANETE+ DOC FF), który z czasem wyrósł na jedną z największych i najważniejszych tego typu imprez na świecie i zdobył prestiżową nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce. Against Gravity zajmuje się dystrybucją kina dokumentalnego i ambitnego kina fabularnego.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.