Free European Media 2020

28 Lut

Po raz kolejny w Gdańsku odbędzie się konferencja Free European Media. Przez dwa dni, 12 i 13 marca, dziennikarze z całej Europy będą dyskutować o wolności i niezależności mediów. Organizatorem wydarzenia, które odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności jest Europejska Federacja Dziennikarzy.

Najwyższy czas, aby zwrócić uwagę na znaczenie wolnych i pluralistycznych mediów dla rozwoju naszych wolnych demokracji w Europie” – czytamy na stronie konferencji. – „Mowa nienawiści i tzw. fake newsy stały się już normą, propaganda podważa wiarygodność mediów, a fundamentalne wartości są wciąż atakowane. W efekcie stajemy się coraz bardziej zdezorientowani, a bezstronność i rzetelność dziennikarzy przestają być praktykowane i cenione”.

Dyskusja poświęcona niezależności mediów odbędzie się już po raz drugi. I ponownie w Gdańsku – jak podkreślają organizatorzy– miejscu symbolicznym dla walki o wolność obywatelską.

W Europejskim Centrum Solidarności na temat standardów etycznych, obecnej sytuacji mediów i możliwościach uniezależnienia mediów i dziennikarzy od wpływu i kontroli państwa dyskutować będą dziennikarze, politycy, przedstawiciele organizacji działających na rzecz praw człowieka i niezależności mediów czy wykładowcy akademiccy.

Prelegentami marcowej konferencji będą między innymi: Mogens Blicher Bjerregård – prezydent Europejskiej Federacji Dziennikarzy, Aleksandra Rybińska ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Věra Jourová, viceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, Harlem Desir – przedstawiciel OBWE ds. wolności mediów, Patrick Penninckx – kierownik działu ds. społeczeństwa informacyjnego Rady Europy czy Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Dwudniowe wydarzenie podsumuje Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Na konferencję można zarejestrować się poprzez stronę organizatora: freeeuropean.media/#Registration.

Tam też dostępna jest pełna lista prelegentów i program wydarzenia.

Miasto Gdańsk jest współoorganizatorem wydarzenia.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.