Alternatywne propozycje Kinoportu

4 Paź

Wraz ze studentami wracającymi do Trójmiasta, na swoje linie, po długim remoncie, od października wracają tramwaje dojeżdżające bezpośrednio do Nowego Portu. Dzięki nim, znów będzie można dojechać tam bezpośrednio z Siedlc, Chełmu czy Łostowic. To znaczne ułatwienie dla tych którzy planują spędzić jesienne wieczory w kinie, a z pewnością będzie warto!

Kinoport, w opozycji do ofert multipleksów, jak zwykle przygotował dla swoich widzów wiele alternatywnych propozycji:

Pierwszą z nich są pokazy krótkich etiud studentów reżyserii z Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. To świetna okazja aby zapoznać się z twórczością najmłodszego pokolenia filmowców, rozpoczynających własne ścieżki kariery.

Etiudy o długości od kilku do kilkunastu minut będą prezentowane przed pełnometrażowymi projekcjami. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć m.in „Echo” Marcina Filipowicza, „Święto zmarłych” Aleksandry Terpińskiej czy „Póki wilk syty” i „Zabawy dziecięce” Olgi Kałagate.

PÓKI WILK SYTY
2012 I 18’ I Polska I reż. Olga Kałagate
Śląsk, dom po babci, królik, podstarzała sąsiadka. 30-letnia Łucja, rozdarta między potrzebą kontaktu a obawą przed mężczyznami, czuje niedosyt. Żyje samotnie w świecie, gdzie realność miesza się z fantazjami. Pewnego jednak dnia postanawia oswoić tytułowego wilka.

ŚWIĘTO ZMARŁYCH
2012 I 18’ I Polska I reż. Aleksandra Terpińska
Urodzić się w Święto Zmarłych. Paradoks, z którym trzeba się mierzyć raz do roku przez całe życie. To święto i radość urodzinowego dnia i bezgraniczny smutek za tymi, co odeszli. To dzień siły życia i potęgi śmierci. Są więc znicze na grobie i świeczki na torcie. W dodatku to moment przełomowy, bo główna bohaterka ma plan związany z wyjaśnieniem pewnej tajemnicy. W te urodziny Lena będzie próbowała rozwiązać niektóre ze swoich problemów i dorośnie.

ZABAWY DZIECIĘCE
2011 I 9′ I Polska I reż. Olga Kałagate
O lemoniadzie z butelki, zabawie w fontannie i małych kłamstewkach. Dorośli, dzieci i zapomniana śląska uliczka.

Bardzo ciekawą propozycją są trzydniowe „Dni Animacji” w KinoPorcie zorganizowane z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Animacji. Na program Dni Animacji będą składały się trzy segmenty:

1) 12. Międzynarodowy Dzień Animacji Gdańsk 2013 (pokazy animacji z całego świata selekcjonowane przez członków Stowarzyszenia ASIFA z poszczególnych krajów
Międzynarodowy Dzień Animacji został ustanowiony na pamiątkę pierwszego publicznego pokazu animacji „TheatreOptique” Emile’aReynauda, który odbył się 28 października 1892 roku w GrevinMuseum w Paryżu.

W Polsce obchody Międzynarodowego Dnia Animacji (MDA) odbywają się od 4 lat równolegle w największych miastach. W ramach imprezy prezentowane są najnowsze polskie animacje autorskie, a także filmy animowane z całego świata (m.in. Australia, Brazylia, Francja, Indie, Niemcy, Rosja, USA) selekcjonowane przez członków Stowarzyszenia ASIFA z poszczególnych krajów.

PROGRAM:

24.10.2013
– godz. 18.00 Zestaw I
– godz. 19.00 Zestaw II

25.10.2013
– godz. 18.00 blok festiwalowych animacji 12. Międzynarodowy Dzień Animacji Gdańsk 2013

26.10.2013
– godz. 14.00 „Baśnie nocy” – 12. Święto Kina Animowanego
– godz. 15.45 „Obraz” – 12. Święto Kina Animowanego
– godz. 18.00 spotkanie z przedstawicielami Poznańskiej Szkoły Animacji połączone z przeglądem filmów Jacka Adamczaka, Macieja Ćwieka, Hieronima Neumanna i Piotra Musialskiego.

27.10.2013
– godz. 13.00 „Dzień wron” – 12. Święto Kina Animowanego
– godz. 15.00 blok filmów festiwalowych z całego świata – 12. Międzynarodowy Dzień Animacji Gdańsk 2013

2) 12. Święto Kina Animowanego (długometrażowe filmy animowane dla dzieci, dwa bloki krótkometrażowych animacji francuskich dla dorosłych pokazywanych na słynnym francuskim festiwalu filmów animowanych w Annecy) Filmy są pokazywane we współpracy z Alliance Francaise.

3) spotkanie z przedstawicielami Poznańskiej Szkoły Animacji połączone z przeglądem filmów Jacka Adamczaka, Macieja Ćwieka, Hieronima Neumanna i Piotra Musialskiego. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu Polska Szkoła Animacji – Fenomen Artystyczny.

W cyklu KinoPasja zostanie wyświetlona, nagrodzona ostatnio „Złotymi Lwami” na festiwalu w Gdyni, „Ida” Pawła Pawlikowskiego. Dyskusję po filmie poprowadzą: prof. Dariusz Dekański i prof. Krzysztof Kornacki.

Zapraszamy do Kinoportu przez cały październik.

Więcej informacji na temat repertuaru, znaleźć można na stronie Kinoportu:
http://www.laznia.pl/kino,teraz,3,kinoport.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.