my3miasto.pl

Blog o zdrowiu, sporcie i tematach lifestylowych

Zdrowie

Jakie są przyczyny depresji?

Jakie są przyczyny depresji?

Depresja jest chorobą i posiada wiele rodzajów, aczkolwiek przyczyny depresji nie są do końca znane. Wśród czynników ryzyka wymienia się przede wszystkim niepowodzenia w życiu, problemy rodzinne, utratę bliskiej osoby, choroby, kryzysy życiowe i wiele innych.

Z tego artykułu dowiesz się jakie są rodzaje i przyczyny depresji oraz przeczytasz o fizycznych objawach depresji.

Rodzaje i przyczyny depresji

Istnieją różne rodzaje depresji, które oczywiście różnią się od siebie objawami i nasileniem. Do najczęściej występujących należy depresja:

 1. endogenna – jest to typowa depresja, której przyczyny nie są do końca znane. Jest ona uważana za chorobę dziedziczną i może być spowodowana czynnikami biologicznymi, takimi jak zaburzenia hormonalne. Często towarzyszą jej objawy somatyczne, takie jak bezsenność, brak apetytu, utrata energii i ospałość.
 2. Lękowa – to rodzaj depresji, któremu towarzyszy silny lęk i niepokój. Osoby cierpiące na tę chorobę często doświadczają objawów somatycznych, takich jak bóle głowy, kołatanie serca, bezsenność i pobudzenie.
 3. Poporodowa – objawia się nasilonym płaczem, nieustannym pragnieniem snu, wycofaniem w kontaktach z innymi oraz pogarszającym się samopoczuciem. Kobieta także zdaje sobie z tego sprawę, co tylko pogarsza jej stan. Nie jest to łatwy okres w życiu kobiety i jej rodziny. Nowo upieczona matka nierzadko traci ochotę do życia, nie chce dłużej żyć, ma kryzysy nerwowe, kłopoty z pamięcią i koncentracją.
 4. Sezonowa – objawia się najczęściej w okresie jesienno – zimowym z powodu mniejszej ilości słońca niż w lecie, dlatego poziom witaminy D w organizmie się obniża, Witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, a więc jej znaczny spadek może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. 
 5. Nerwicowa – ten rodzaj dotyka zarówno osoby dorosłe jak i dzieci. Może wywoływać wiele objawów, takich jak ból głowy, bezsenność, problemy z pamięcią, rozdrażnienie, apatia, brak poczucia przynależności do grupy, ból mięśni, a także problemy z koncentracją.
 6. Reaktywna – jest jednym z rodzajów depresji nerwicowej. Depresja ta jest chorobą cykliczną, która powtarza się w okresach życia i może być przyczyną wielu śmierci. Depresja reaktywna powoduje, uczucie bezradności, apatyczności, a także może być przyczyną problemów ze snem. Rodzaj ten powoduje, że osoba cierpiąca na nią jest bardziej podatna na stres, a z czasem można dostrzec inne problemy zdrowotne, takie jak: problemy z sercem, nadciśnienie, cukrzyca, problemy z układem pokarmowym.

Fizyczne objawy depresji

przyczyny depresji

Przyczyny depresji występują w różnych formach. Mogą być przyczyną wielu zaburzeń zdrowotnych, a także powodować fizyczne objawy.

Pojawiające się fizyczne objawy depresji, to:

 • nudności
 • brak apetytu
 • brak chęci do niczego
 • brak energii uczucie przygnębienia
 • uczucie beznadziei
 • uczucie bezwartościowości
 • uczucie winy
 • płaczliwość
 • senność lub jego brak
 • zmiany w wadze (nadwaga lub niedowaga)
 • brak koncentracji
 • pogorszenie pamięci
 • zaburzenia rytmu oddechu i serca
 • bóle głowy i ciała

Jak widzisz, przyczyn depresji może być wiele. Mogą one występować wszystkie naraz lub pojedynczo. Ważne natomiast, aby po zauważeniu występowania ich mniej więcej w tym samym czasie, udać się jak najszybciej do specjalisty oraz poinformować najbliższe osoby o swoich objawach.

Udostępnij

O autorze

Hej, witaj na blogu, dzięki któremu zadbasz o zdrowie i kondycję, bez zbędnych wyrzeczeń i zmęczenia! Poznasz tutaj wiele rad dotyczących treningów, sportu i żywienia. Odkryj także ciekawostki turystyczne i miejsce, do których z pewnością będziesz chciał pojechać. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!