Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Ćwiczenia na pamięć i koncentrację

18 stycznia 2023 ćwiczenia na pamięć

Od małego powtarza się nam, że ćwiczenia na pamięć i koncentrację są czymś ważnym. Choć mogłoby się wydawać, że nie musimy o nią dbać, w końcu przyswajamy mnóstwo informacji, uczymy się i dowiadujemy różnych ciekawostek. To jednak nie jest to tak oczywiste jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Dlaczego tak jest i jakie ćwiczenia należy wykonywać?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co wpływa na problemy z pamięcią i koncentracją
 • dlaczego ćwiczenia na pamięc i koncentrację odgrywają ważną rolę
 • kiedy najlepiej ćwiczyć pamięć
 • jakie ćwiczenia na pamięc i koncentrację wykonywaqć

Czynniki wpływające na pogorszenie pamięci i koncentracji

Do głównych czynników, które w dużym stopniu przyczyniają się do pogorszenia pamięci oraz problemów z koncentracją zalicza się, m.in.:

 • zmęczenie oraz stres
 • nieodpowiednia ilość snu
 • źle dobrana dieta
 • dolegliwości fizyczne, np. ból
 • rozpraszające czynniki zewnętrzne, tj. hałas, szum, rozmowy czy muzyka

Chcąc łatwo poprawić zdolności poznawcze wystarczy, że nie będziesz narażać się na wyżej wymienione czynniki, lub w dużej mierze je wyeliminujesz

Ćwiczenia na pamięć i koncentrację – dlaczego należy je wykonywać?

Chodzi tu przede wszystkim o trenowanie pamięci, aby wiedzę w późniejszych czasach móc przyswajać bardzo łatwo, szybko i oczywiście – skutecznie. Ćwiczenie pamięci możemy rozpocząć już od najmłodszych lat. Najczęściej wykonujemy je nieświadomie. Ćwiczymy ją głównie oglądając często te same bajki, filmy czy słuchając tych samych piosenek. Dodatkowo słuchając zdań w obcych językach, w dorosłym życiu nauka ich przychodzi nam znacznie łatwiej.

Ponadto wiemy z badań, że ćwiczenia na pamięc i koncentrację mogą znacznie zmniejszyć negatywny wpływ starzenia się.

Ćwiczenia na pamięć i koncentrację – kiedy wykonywać

ćwiczenia na pamięć

Są to ćwiczenia, które przeznaczone są głównie dla dzieci w wieku przedszkolnym. Można wykonywać je jednak również w czasie bieżącym z dorosłymi. Jeśli chodzi o te osoby, które wykonują ćwiczenia na pamięć i koncentrację, warto wykonywać je przede wszystkim o poranku, kiedy nasz organizm jest wypoczęty i gotowy do wykonywania wszelkich czynności. Z całą pewnością będzie to doskonała forma rozgrzania się i przygotowania do dnia.

Jeśli jednak nie masz czasu wstawać wcześnie, możesz wykonywać ćwiczenia wieczorem przed snem, kiedy jesteś w stanie się zrelaksować i zmęczyć.

Ćwiczenia na pamięć i koncentrację

Do ćwiczeń tych zalicza się:

 • ćwiczenia fizyczne – najlepiej jeśli wykonujemy je na świeżym powietrzu. To wtedy mózg się dotlenia i później pracuje znacznie efektywniej.
 • Ćwiczenia umysłowe – zapamiętywanie różnych rzeczy, ciągu cyfr czy słów. Możemy je wykonywać praktycznie wszędzie.
 • Stosowanie odpowiedniej diety – należy dostarczać składniki takie jak: cynk, miedź, żelazo, witaminę C, B i D, magnez, kwasy omega – 3 oraz aminokwasy.
 • Unikanie czynników stresujących oraz pozwalanie sobie na wypoczynek – pozwala to głównie na odpoczynek mózgowi, a później przyswojenie większej dawki wiedzy.
 • Walczenie z rutyna – wytracenie umysłu z rutyny wyłącza działanie na “autopilocie”, a zmusza do szukania nowych rozwiązań.

Redakcja my3miasto.pl

Hej, witaj na blogu, dzięki któremu zadbasz o zdrowie i kondycję, bez zbędnych wyrzeczeń i zmęczenia! Poznasz tutaj wiele rad dotyczących treningów, sportu i żywienia. Odkryj także ciekawostki turystyczne i miejsce, do których z pewnością będziesz chciał pojechać. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Co oznacza czarne serce?

Co oznacza czarne serce?

27 czerwca 2024

Brak prądu – gdzie dzwonić i zgłaszać?
Pomysły na jesienne prace plastyczne

Jesteś zainteresowany reklamą?

Pomysły na jesienne prace plastyczne