Studencie – bądź przedsiębiorczy i rozwijaj się na co dzień

29 Sty

Młodzi ludzie aktualnie coraz szybciej myślą o rozwoju osobistym oraz ukierunkowaniu swojej drogi zawodowej. Wielu z nich o swojej przyszłości myśli już w szkole średniej, aby w trakcie studiów podjąć konkretne działania, które pozwolą na osiągnięcie sukcesu. Uczelnie chętnie wspierają młodych, a oni sami są zainteresowani tematyką biznesu i samorozwojem. Dzięki temu powstają liczne organizacje wspierające młodych przedsiębiorców, które pozwalają na wczesne zdobycie wiedzy i doświadczenia.

Na jaką pomoc mogą liczyć młodzi przedsiębiorcy?

Oczywiście istotnym elementem na drodze do sukcesu jest wsparcie nie tylko najbliższych i przyjaciół, ale także studenckich fundacji, mentorów oraz organizacji wspierających młodych biznesmenów. Mogą oni liczyć na wsparcie ze strony Europejskiego Funduszu Społecznego dołączając do jednego z dostępnych programów. Z dobrym pomysłem i z odpowiednio ułożonym biznesplanem mają też szansę na zdobycie wparcia finansowego od inwestorów oraz Aniołów Biznesu, którzy przeznaczają swoje kapitały na finansowanie przedsięwzięć będących w początkowych fazach rozwoju. W czasie studiów młodzi najczęściej dołączają do stowarzyszeń i organizacji studenckich, które zrzeszają młodych i ambitnych, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę.

Studenci organizują się sami

Jednym z najbardziej prężnie działających organizacji na Pomorzu jest Studenckie Forum Business Centre Club, które zrzesza studentów z takich uczelni jak: Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański czy Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej. Co najważniejsze, nie ma wymogu przynależności do którejkolwiek z tych uczelni bądź studiowanie konkretnych kierunków. Każdy chętny może do niej dołączyć. – Wydawać by się mogło, że tematyka i zakres działalności takiej organizacji skierowana jest przede wszystkim do studentów kierunków ekonomicznych – jak się jednak okazuje – mile widziane są też takie specjalności jak telekomunikacja bądź automatyka i robotyka – mówi Łukasz Heger, rzecznik prasowy Pomorskiego Studenckiego Forum Business Centre Club. Najważniejsze jest zainteresowanie biznesem i chęć działania. O zasadach panujących w biznesie można nauczyć się podczas pracy w organizacji.

Wydarzenia organizowane przez Studenckie Forum Business Centre Club przyciągają rzesze młodych ludzi, którzy mają możliwość uczestniczenia w licznych prelekcjach i warsztatach prowadzonych przez praktyków biznesu. Poszczególne projekty kierowane są do studentów, młodych przedsiębiorców, a także trafiają do konkretnej grupy docelowej. Takim projektem są na przykład spotkania ,,Przedsiębiorczej Kobiety’’, organizowane w kontekście przedsiębiorczości kobiet. – Prowadzimy również projekt ‘’Najlepsze Zajęcia z Przedsiębiorczości’’ skierowany wyłącznie do licealistów, którzy dzięki niemu mogą sprawdzić się w tematyce biznesowej poprzez rozwiązywanie zadań typu case study – dodaje Łukasz Heger. – Grupa docelowa jest bardzo szeroka, każdy chętny znajdzie dla siebie odpowiadający swoim potrzebom projekt.

Organizacje biznesowe oferują wsparcie młodym

Bezpośredni wpływ na rozwój biznesu młodych ludzi ma również miejsce, w którym mogą kształtować swoje postawy i uczyć się zasad biznesu. Uczelnia jest tylko jedną z takich lokalizacji. Obcowanie w środowisku innych przedsiębiorców ma duże znaczenie. – Współpracujemy z Business Link Trójmiasto, które nie tylko udostępnia nam swoje biurowe przestrzenie dla spotkań naszej organizacji, ale także wspiera na poziomie organizacji wielu szkoleń i prelekcji. To właśnie w Business Link Trójmiasto organizujemy spotkania Przedsiębiorczej Kobiety bądź warsztaty w ramach wydarzenia Young Business Festival. Dodatkowo odbyły się tam E-biznes Festiwal oraz Business Mazezaznacza Łukasz Heger. Business Link to akcelerator młodych biznesów, którego celem jest wspieranie oraz rozwój przedsiębiorstw poprzez odpowiednie dopasowanie narzędzi, networking, jak i organizację warsztatów, szkoleń bądź wydarzeń biznesowych. Współpracując z młodymi przedsiębiorcami, którzy stawiają pierwsze kroki w biznesie, wskazujemy im partnerów biznesowych, z którymi mogliby nawiązać współpracę lub uzyskać od nich wsparcie oraz pomoc na poszczególnych etapach rozwoju. W ten sposób pomagamy zwiększyć ich efektywność i przyśpieszyć rozwój – mówi Michał Nowak, menager Business Link Trójmiasto.

Jacy są młodzi biznesmeni?

W dzisiejszych czasach młodzież dorasta znacznie szybciej niż ich rodzice. W dobie nowych technologii oraz szerokiego wachlarza możliwości, mają dostęp do często bezpłatnej wiedzy i doświadczeń innych. Dzięki czemu wcześniej rozpoczynają rozwój swojej kariery zawodowej. Już w szkole średniej zakładają pierwsze biznesy, które mają szansę na rozwój i powodzenie na rynku. Najczęściej inspirują się przykładami znanych przedsiębiorców, którzy swój pierwszy biznes rozpoczęli za młodu. Pokolenie wkraczające w szeregi świata biznesowego jest niezwykle ambitne i przedsiębiorcze, dzięki czemu z łatwością osiąga sukcesy. Są skoncentrowani na swoich planach i marzeniach, a nie przeszkodach. Znając swoje możliwości, nie rezygnują i wyciągają wnioski z początkowych nie powodzeń. Młodzi potrafią ciężko i wytrwale pracować. Są mobilni. Posiadając w sobie wewnętrzną skłonność do zmiany miejsca zamieszkania oraz łatwość przystosowania się zmieniających się warunków oraz wymogów rynku pracy, potrafią doprowadzić do realizacji swoich zamierzeń.

Zdecydowanie, ambicja, wyobraźnia i chęć podejmowania własnych inicjatywy to cechy, które doskonale opisują młodych przedsiębiorców. Dzięki organizacjom i akceleratorom biznesu, początkujący przedsiębiorcy mają szansę nie tylko na rozwój, ale także na powodzenie swojego pomysłu. Pracując w bezpośrednim kontakcie z przedsiębiorcami, praktykami biznesu i mentorami szybciej ukierunkują swoją drogę zawodową, co w przyszłości może zaowocować sukcesem.

Zobacz także >>Przedsiębiorcza Kobieta Trójmiasto<<
Zobacz także >>Gramy w Business Maze<<

Źródło foto: materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.