,,Sama sobie sterem, żeglarzem, okrętem” – Kamila Czarnomska. Odc. 4 – Zamiast wykształcenia, zmień punkt widzenia

30 Mar

Kto powiedział, że wywiadu się nie da zrobić na wesoło? Wraz z Kamilą Czarnomską pokonywałyśmy wzniesienia dookoła Góry Gradowej i rozmawiałyśmy o szczytach, ale tych mniej dosłownych. Sława, kariera, wielkie pieniądze – co zrobić żeby ciebie to spotkało i nie zatracić równocześnie prawdziwego ja? Kamila Czarnomska to trener kariery, doradca zawodowy i jednocześnie dziewczyna z sąsiedztwa, w towarzystwie której nie sposób spędzić nieprzyjemnie czasu. Sama siebie nazywa sprzedawcą marzeń, pomaga młodym ludziom odnaleźć się na drodze zawodowej i odnieść wymarzony sukces. Prowadzi bloga Trening Kariery, którego jest właścicielką.

Co sądzisz o stażach? Czy warto się ich podejmować? Często się słyszy, że młodzi ludzie zostają wykorzystywani przez potencjalnych pracodawców.
Staż może być zarówno fajną przepustką do kariery, jak i współczesną formą niewolnictwa. W swoim życiu odbyłam jeden staż i trafiłam na firmę, która nie była wymagająca.

Nauczyłaś się przydatnych umiejętności?
Byłam dziewczyną od kserowania dokumentów, dodatkową pomocą. Nie nauczyłam się niczego. Odbębniłam swoje. Mam znajomych, którzy odbywali staże zarówno płatne jak i bezpłatne. W zależności od podejścia, zdobywali nowe doświadczenia , uczyli się nowych rzeczy. Jedne nie zakończyły się podpisaniem umowy, inne przerodziły w samodzielne stanowiska.

Jakim należy być podczas stażu żeby osiągnąć sukces?
Zrobić rozeznanie, czy ta firma żyje z zatrudniania stażystów? A może szuka dla siebie nowych pracowników, których najpierw chce sprawdzić? Zawsze warto dużo pytać, szukać nowych rozwiązań, być otwartym na różne propozycje. Polecam też zrobić razem z opiekunem plan stażu. Warto zaznaczyć czego dokładnie chcesz się nauczyć, gdzie możesz się sprawdzić. Nie bądź bierny jak kiedyś ja. Jeśli chcesz tylko zdobyć wpis w dokumentach, tracisz czas. Z każdego miejsca i doświadczenia można wyciągnąć coś dobrego o ile będziemy na to nastawieni. Ludzie z inicjatywą, działający, uśmiechnięci szybciej zostaną zatrudnieni po stażu, niż ci niewykazujący żadnych chęci.

Na co uważać podczas poszukiwania stażu?
Na firmy, które zbyt często ogłaszają programy dla stażystów. Może okazać się, że pracują w niej sami stażyści. Zwracajmy uwagę na to, czy otrzymamy referencje, rzetelny wpis do CV. Znam dużo wartościowych firm, które sprawdzały ile statysta może z siebie dać, jak szybko się uczył. Jeśli dał radę, to otrzymywał zatrudnienie w firmie.

Lepiej szukać stażu w korporacji czy niewielkiej firmie?
To zależy od tego jakiego zatrudnienia poszukujesz. Korporacje mają bardziej wyselekcjonowane i bezpieczne staże, które mają określone struktury. W mniejszych firmach możesz mieć większą swobodę. Zawsze sprawdzajmy możliwości i intencje stażu. Nie osądzamy pochopnie, umówmy się na rozmowę i sprawdźmy co uzyskamy po odbyciu stażu. Zróbmy research, sprawdźmy czy firma pasuje do naszych oczekiwań. Szanujmy swój czas i szukajmy firm, od których będziemy mogli się czegoś konkretnego nauczyć.

Co myślisz o miękkich kompetencjach? Czy otwartość, umiejętność pracy w grupie mają duże znaczenie dla pracodawcy?
Są bardzo ważne. Nie zapominajmy, że jesteśmy ludźmi i pracujemy z innymi ludźmi. Umiejętność komunikacji, odnalezienie się w zespole czy też organizacja swojego czasu mają znaczenie. Pracodawcy często skarżą się, że przychodzi do nich osoba ze świetnym wykształceniem, ale bez energii do działania. Kompletnie nienastawiony na rozwiązania czy nowe pomysły, bez motywacji , siedzi i czeka na kartkę z zadaniami, które miałby zrobić. Pracodawcy szukają ludzi, którzy będą samodzielni, nastawieni na szukanie ciekawych projektów, rozwój.

To znaczy, że jeśli jesteśmy spokojni mamy sprawiać wrażenie otwartej, energicznej osoby?
Kompetencje miękkie to zupełnie coś innego niż gra aktorska. Prawda prędzej czy później wyjdzie na jaw. Nie trzeba być showmanem żeby powiedzieć współpracownikowi, że jest się na niego złym lub zespołowi, że nie powiódł nam się projekt. Nie musisz codziennie przychodzić do pracy z fajerwerkami w oczach i balonami radośnie wykrzykując: Szefie, mam pomysł!

Pozostać sobą, ale dać sobie szanse na nowe rozwiązania?
Dokładnie tak. Jeśli zależy nam na nabyciu pewnych umiejętności, skorzystajmy z oferty kursu, który nas nauczy określonej umiejętności. Bądźmy uśmiechnięci, budujmy relacje w zespole na swój własny sposób, ale nie odcinajmy się od współpracowników.

Uważasz, że to zmierza w dobrym kierunku, że w dzisiejszym świecie mamy możliwość nabycia pewnych umiejętności od ręki?
I tak, i nie. Bardzo lubię szkolenia z kompetencji miękkich, z rozwoju osobistego, dzięki którym poznajesz siebie i swoje możliwości. To właśnie na nich nauczyłam się wystąpień publicznych i wielu innych umiejętności. Każdą wiedzę, którą zdobywasz na szkoleniu, filtruj przez siebie. Nie ze wszystkim co usłyszysz musisz się zgadzać, zobacz co do ciebie pasuje i wykorzystaj tę wiedzę w praktyce. Fajnie jest wyjść ze strefy komfortu, poszukać nowych rozwiązań, jednak nie róbmy niczego na siłę. Jeśli chcemy przełamać nasze lęki i fobie, to proponuję zrobić to w towarzystwie osoby doświadczonej i zacząć od metody małych kroczków.

Jaką masz radę dla pesymistów, którym osiągnięcie sukcesu w naszym kraju wydaje się niemożliwe?
Ciężko mi ocenić pesymistę, bo możemy nim być na różnym etapie swojego życia. Kiedy byłam na bezrobociu, ciągle powtarzałam, że nigdy w życiu nie znajdę pracy. Z każdym miesiącem moje „nigdy”, moje „nie” było coraz bardziej pogłębiane. Jeśli topnieje ci kasa i nie widzisz nic pozytywnego, to trudno powiedzieć, że wszystko będzie dobrze. Najtrudniej jest się pozbierać i zacząć działać. Chociaż teraz z perspektywy czasu widzę, że można wyjść z dołka, wtedy potrzebowałam pomocnej dłoni.

Jak można pomóc pesymiście?
Dać mu pewien czas na jego żałobę. Czasami musimy poczekać aż minie określona ilość czasu i dopiero wtedy rozpocząć działanie. Następnie powinien skorzystać z wizyty u doradcy kariery, który pomoże wszystko poukładać. Ważne jest by dać nadzieję i energię do działania. Pomóc, wskazać drogę ale nie robić „za kogoś”. Być, wspierać, inspirować i dopingować.

Wynagrodzenie. Jak najlepiej ustalić kwotę? Podawać wygórowane czy niskie?
W przypadku, gdy mamy podać proponowane wynagrodzenie proponuje prosty schemat. Ile potrzebujesz do przeżycia? Jakie są możliwości na rynku? Jakie są możliwości danej firmy. Wypracuj na podstawie tych danych własne widełki, które umotywuj swoim doświadczeniem i kompetencjami. Informacji na temat ewentualnych wynagrodzeń szukaj w raportach na portalach poświęconych tematowi rynku pracy. Jeśli masz znajomości wśród head hunterów, wykorzystaj je. Być może dowiesz się jakiego wynagrodzenia możesz się spodziewać.

Na jakim etapie życia rozpocząć poszukiwanie pracy?
Ostatnio spotkałam piętnastolatka, który już ma sprecyzowany plan na siebie. Chciałby zostać w przyszłości Project Managerem. Będąc młodą osobą, warto mieć świadomość możliwości jakie mamy. Jeśli potrafisz naprawiać auta, powinieneś sprawdzić czy będzie do ciebie nadal pasjonowało w momencie zdawania matury. Jeśli uważasz, że świetnie piszesz, rysujesz, zbadaj te predyspozycje przy wyborze studiów, które mogą być kontynuacją twoich pasji.

Chcę pisać, jednak nie marzy mi się kariera pisarki. Co zrobić w takiej sytuacji?
Bardzo popularne jest teraz blogowanie, możesz wykorzystać ten trend i zaoferować swoje usługi firmie, która chciałaby prowadzić swojego bloga. Jeśli masz głowę do wymyślania sloganów, lub chwytliwych treści marketingowych, spróbuj swoich sił jako copywriter. Zastanów się jakie masz talenty. Do czego zawsze cię ciągnęło. Jeśli nie potrafisz tego zdefiniować są różne narzędzia, które mogą okazać się pomocne np. test Gallupa.

Kamila Kilińska (z lewej) i Kamila Czarnomska
Kamila Kilińska (z lewej) i Kamila Czarnomska

Kamila Czarnomska – to trener kariery, doradca zawodowy i jednocześnie dziewczyna z sąsiedztwa, w towarzystwie której nie sposób spędzić nieprzyjemnie czasu. Sama siebie nazywa sprzedawcą marzeń, pomaga młodym ludziom odnaleźć się na drodze zawodowej i odnieść wymarzony sukces. Prowadzi bloga Trening Kariery, którego jest właścicielką. Trening Kariery znajdziecie również na FB.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.