Gdańsk i Lwów zacieśniają współpracę gospodarczą

30 Mar

27 marca w lwowskim hotelu Leopolis zorganizowano spotkania informacyjne dla mieszkańców Lwowa. Dotyczyły one m.in. atrakcyjności Gdańska i Pomorza, jako miejsca do życia oraz szerokiej oferty lokalnego rynku pracy. Podczas oficjalnej wizyty delegacji z Polski na Ukrainie wyrażono wolę współpracy między regionami na wielu polach. Planowane jest podpisanie oficjalnego porozumienie w celu rozwoju stosunków gospodarczych.

Informują i promują
Spotkania informacyjne we Lwowie są elementem szerszego projektu zacieśniania współpracy między regionami z Polski i Ukrainy. Do Lwowa,w celu oficjalnego otwarcia tam Gdańskiego Centrum Informacji i Promocji, udała się 26 marca (pierwszym rejsowym lotem łączącym Gdańsk i Lwów) oficjalna delegacja licząca blisko 50 osób. W jej skład weszli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, Gdańskiego Urzędu Pracy, Gdańskiej Organizacji Turystycznej, Pracodawców Pomorza, lokalnych uczelni, mediów oraz Grupy Progres, firmy działającej na Ukrainie od kilku lat w obszarze pośrednictwa pracy.

Pracownicy z Ukrainy stali się ważnym elementem funkcjonowania polskiej gospodarki i wielu firm. Proces ten obserwujemy od kilku lat i różnymi działaniami staramy się odpowiadać na potrzeby pracodawców z Polski. Otwieramy kolejne biura na Ukrainie, ale też angażujemy się w projekty, które w różnych obszarach pozwalają rozwijać współpracę między naszymi rynkami i krajami – mówi Cezary Maciołek, wiceprezes Grupy Progres.


Oprócz konferencji prasowych,odbyły się także otwarte spotkania informacyjne dedykowane mieszkańcom Lwowa, reprezentantom agencji pracy czy klientom Lwowskiego Centrum Zatrudnienia. Opowiadano na nich m.in. o sposobach poszukiwania pracy w Gdańsku, ofercie edukacyjno-opiekuńczej dla dzieci, kosztach życia w Polsce czy instytucjach wspierających cudzoziemców. Przybliżono również obszar edukacji i szkolnictwa wyższego oraz szeroką ofertę pomorskiego rynku pracy. Przedstawiciel Grupy Progres opowiedział z kolei o możliwościach zatrudnienia w Polsce na przykładzie dotychczasowych działań firmy. Grupa Progres wraz z Pracodawcami Pomorza i Gdańskim Urzędem Pracy oficjalnie otworzyła również wspólne biuro w Lwowie, przy ul. Fedkowicza 10. W ramach zespołowego projektu realizować będzie ono różnorodne cele związane m.in. z badaniem zjawiska migracji Ukraińców do Polski oraz promocją regionu.

Jest wola współpracy
W ramach wyjazdu zorganizowane zostało również spotkanie z udziałem Prezydenta Lwowskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, Prezydenta Pracodawców Pomorza oraz wiceprezesa Grupy Progres. Podkreślono na nim wolę wzajemnej współpracy gospodarczej między regionami i organizacjami, a na maj zaplanowano podpisanie oficjalnego porozumienia w tej sprawie. – Z naszej perspektywy niezwykle cenna jest wola współpracy widoczna po obu stronach. Ukraina jest naszym partnerem w wielu wymiarach, a tego typu inicjatywy i spotkania pozwalają to uwidocznić. Każdy udał się do Lwowa w celu realizacji indywidualnych celów, ale także ważnej misji – nawiązania szerszego partnerstwa między regionami – dodaje Cezary Maciołek, wiceprezes Grupy Progres.


Przedstawiciele obu miast, Lwowa i Gdańska, widzą wiele korzyści wynikających z zacieśniania wzajemnych stosunków, a strona ukraińska została już zaproszona do rewizyty w Gdańsku. Efekt tej synergii widoczny będzie z pewnością w przyszłości na wielu polach, administracyjnym, turystycznym, edukacyjnym, sportowym, kulturowym, a także biznesowym.W całym ubiegłym roku za pośrednictwem Grupy Progres pracę w Polsce znalazło ponad 10 tys. obywateli Ukrainy. Firma posiada obecnie 5 biur na Ukrainie (Kijów, Winnica, Krzywy Róg, Kropiwnicki oraz Lwów), a jeszcze w tym roku planuje otwarcie kolejnego, w Charkowie.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.