Doceniono innowacje na Pomorzu

28 Sie

Dane zawarte w raporcie Innowacyjna przedsiębiorczość w Polsce. Odkryty i ukryty potencjał polskiej innowacyjności (2015), który został utworzony pod patronatem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości są niepokojące. Wynika z nich bowiem, że polskie przedsiębiorstwa wchodzą w skład czwartej, ostatniej grupy krajów charakteryzujące się niskim udziałem innowacyjnej aktywności.

Aby zmotywować firmy do podejmowania działalności innowacyjnej, powstaje wiele inicjatyw. Jedną z nich jest konkurs INNO START-UP II, który został zorganizowany przez Inno Balticę, organizację zajmującą się wspieraniem przedsiębiorców na każdym z etapów procesu innowacji na terenie województwa pomorskiego.

Trójmiejska spółka informatyczna – Volanto Sp. z o.o., zajmująca się projektowaniem zaawansowanych systemów informatycznych, od startu swojego istnienia idzie pod prąd, tworząc innowacyjne produkty i usługi.

Od początku swojej działalności firma miała problem z zatrudnieniem pracowników na stanowiska techniczne. Problem związany był ściśle z deficytem kadr. W związku z powyższym spółka opracowała innowacyjne, w skali co najmniej ogólnopolskiej, rozwiązanie – zamiast „czekać” aż uczelnie wykształcą dodatkowe kadry ICT, Volanto powołało Pomorską Fundację Inicjatyw Gospodarczych, która na rzecz Spółki realizowała programy kształcenia kadr IT – CODE 2.0. Projekt okazał się być na tyle potrzebny, że aktualnie dostarcza programistów również do konkurencyjnych dla Volanto firm.
Między innymi za tę inicjatywę firma Volanto została doceniona i przyznano jej zaszczytne, drugie miejsce w konkursie INNO START-UP II.

Drugą innowacją, która zadecydowała o znalezieniu się Volanto na podium jest studio gier, Rabbit Games. Firma współpracując z Zespołem Szkół Łączności przyjęła na staż 3 uczniów w wieku maturalnym, którzy wraz kadrą zarządzającą Spółki opracowali nową markę produktów – Rabbit Games. Pod tą marką otwarte zostało studio gier, które tworzy gry z kategorii „crowd games”. Wyjątkowość tej rozrywki polega na możliwości wykorzystania gier podczas imprez masowych, gdzie wyświetlane na telebimach są sterowane natężeniem (głośnością) głosu uczestników wydarzenia.

Firma zdecydowała się również rozwijać produkt „Sortano” wykorzystując technologię beaconów, które do tej pory wykorzystywane były w prostych rozwiązaniach (np. aplikacjach mobilnych). Volanto tworzy duży system wspomagający kadry zarządcze w sieciach handlowych (głównie informacje sprzedażowo – marketingowe).

Te trzy innowacje na skalę ogólnopolską sprawiły, że firma została doceniona. Wygrana zarówno Volanto, jak i pozostałych firm – AssisTech Sp. z o.o. oraz SCALC Sp. z o.o. pokazuje, że warto zakładać swoje firmy i nie bać się innowacji, bo istnieje duże prawdopodobieństwo zwrotu z inwestycji. A obok istnieją takie ośrodki jak Inno Baltica, które wspierają firmy decydujące rozwijać innowacje. Delegacje trzech firm wygrały wyjazd do jednej, wybranej instytucji w Unii Europejskiej, która ma ugruntowane sukcesy i jest dobrze prosperującym ośrodkiem. Do każdego wyjazdu delegację firm przygotuje trener biznesowy podczas indywidualnych sesji.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.