my3miasto.pl

Blog o zdrowiu, sporcie i tematach lifestylowych

LifestyleTurystyka

Atrakcje turystyczne w Świętokrzyskiem

Atrakcje turystyczne w Świętokrzyskiem

Dosyć skromnej wielkości, ale chętnie odwiedzane przez tysiące turystów. Mowa tutaj o województwie świętokrzyskim. Sandomierz to miasto jedno z piękniejszych miast Polski, a zna je już wiele turystów i to nie tylko z Polski. Jakie atrakcje turystyczne w Świętokrzyskiem warto zobaczyć? Jest to tylko Sandomierz czy może coś jeszcze?

Miasto wybudowane na siedmiu wzgórzach – Co nieco o Sandomierzu

Wznosi się nad naszą piękna Wisłą i nie bez powodu nazwany Małym Rzymem. To określenie zostało przypisane do Sandomierza przez jego położenie geograficzne, ale nie tylko. Kto był w Sandomierzu, z pewnością od razu się domyśli. Jest niewielkie, ale piękne.

Atrakcje turystyczne w Świętokrzyskiem — Sandomierz

Jego zabytkowe zabudowanie tworzy niebywały klimat, a sam rynek sprawia, że czujemy się tam wyjątkowo. Atrakcje turystyczne w Świętokrzyskiem takie jak Sandomierz, zachęcają do zwiedzania tych małych polskich miast i odkrywania ich zapomnianego piękna. Nie trzeba wyjeżdżać daleko, by poznać naprawdę zaskakujące okolice.

Zamek Krzyżtopór – Atrakcje turystyczne w okolicach Sandomierza

Zamek Krzyżtopór

W Ujeździe oddalonym o 35 km od wspominanego tutaj Sandomierza możemy podziwiać ruiny zamku z pierwszej połowy XVII wieku. Zaskakujące jest to, że zamek zaprojektowany został we włoskim stylu palazzo In fortezza. Oznaczało to, iż jego zabudowania to rezydencja pałacowa wraz z fortyfikacjami bastionowymi. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że Zamek Krzyżtopór był największą budowlą pałacową w Europie do czasu powstania Wersalu. Mimo że z zamku zostały ruiny, to trzeba zaznaczyć ten punkt wycieczkowy na swojej mapie pt. Atrakcje turystyczne w okolicach Sandomierza. Budynek został bardzo dobrze przygotowany dla zwiedzających, którzy podczas tej historycznej wycieczki odwiedzą liczne sale wypełnione tajemnicą i duchem czasu.

Malownicze krajobrazy – Atrakcje turystyczne w Kotlinie Sandomierskiej

Kotlina Sandomierska jest bardzo zróżnicowanym terenem pod względem przyrodniczym, ale także zabytkowym. Jej obszar w Polsce to około 14 tysięcy kilometrów kwadratowych. Występuje tam duża różnorodność pod względem roślin, jak i zwierząt. Jakie atrakcje turystyczne w Kotlinie Sandomierskiej warto zobaczyć oprócz samej, dzikiej natury?

Atrakcje turystyczne w Świętokrzyskiem

Zamek w Baranowie Sandomierskim przychodzi z pomocą. Wybudowany na początku XVII wieku w stylu renesansowym nazwany Małym Wawelem. Wybitne dzieło architektury renesansowej zaprojektowane na planie prostokąta z okrągłymi basztami. Jego piękny dziedziniec ucieszy każde oko. Warto udać się tam i przespacerować zabytkowymi krużgankami. Nie tylko zabytkowe mury tworzą piękno tego miejsca. Przy jego zabudowaniach odkryjemy 14 hektarów obszaru parkowego i m.in. ogrody w stylu angielskim, zamieszkane przez wiele gatunków ptaków. Zamek w Baranowie Wielkopolskim jest ciekawym miejscem na krótką wycieczkę z rodziną wraz z małymi dziećmi lub na szybki wypad w miłe miejsce razem z przyjaciółmi. 

Udostępnij

O autorze

Hej, witaj na blogu, dzięki któremu zadbasz o zdrowie i kondycję, bez zbędnych wyrzeczeń i zmęczenia! Poznasz tutaj wiele rad dotyczących treningów, sportu i żywienia. Odkryj także ciekawostki turystyczne i miejsce, do których z pewnością będziesz chciał pojechać. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!