Soczewki kontaktowe są sprawdzonym rozwiązaniem dla osób z różnymi wadami wzroku. Ci, którzy je wybrali, zwykle nie wyobrażają sobie już rezygnacji z tej metody, ponieważ zapewnia ona wygodę i doskonałe widzenie. Aby także dla Ciebie stały się gwarancją komfortu, musisz poznać zasady doboru produktów i ich pielęgnacji.
Kto może nosić soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe mogą korygować każdą wadę wzroku. Przeciwwskazań do ich noszenia jest bardzo niewiele, a należą do nich przewlekłe schorzenia okulistyczne. Soczewki są więc doskonałą alternatywą dla tych, którzy zmagają się z:
– dalekowzrocznością
– krótkowzrocznością
– astygmatyzmem
– prezbiopią
Trzeba zaznaczyć jednak, że nie jest obojętne jaki rodzaj soczewek wybierzesz. Każda z wyżej wymienionych wad wymaga innego rodzaju korekcji, więc przeznaczone są dla nich inne rodzaje soczewek:
– soczewki sferyczne plusy – dla dalekowidzów
– soczewki sferyczne minusy – dla krótkowidzów
– soczewki toryczne – dla astygmatyków
– soczewki progresywne – dla osób z prezbiopią (starczowzrocznością)
Ile czasu można nosić soczewki?
Rodzaj soczewek kontaktowych jest ściśle uzależniony od naszej wady wzroku. Ale już czas ich noszenia jest sprawą o wiele bardziej elastyczną. Najmniej troski ze strony użytkownika wymagają soczewki jednodniowe, które – jak sama nazwa wskazuje – po jednym dniu wyrzucamy. Ma to swoje zalety i wady, ponieważ z jednej strony kosztują one więcej, ale z drugiej nie musimy się martwić o ich przechowywanie i pielęgnację. Takie rozwiązanie sprawdza się najbardziej, gdy korzystamy z soczewek od czasu do czasu, np. w podróży lub na specjalne okazje.
Z ekonomicznego punktu widzenia najrozsądniejszym wyborem są soczewki miesięczne lub dwutygodniowe. Te z kolei możemy nosić:
– w trybie dziennym
– w trybie całodobowym
Korzystanie z soczewek w trybie dziennym oznacza, że zakładamy je rano, nosimy cały dzień, a wieczorem ściągamy, dezynfekujemy i pozostawiamy na noc w specjalnym pojemniku. Tryb całodobowy oznacza, że nasze soczewki mogą pozostawać założone o wiele dłużej i możemy w nich także spać. Ale nie znaczy to, że nie wymagają żadnej pielęgnacji!
Kiedy potrzebny jest płyn do soczewek?
Płyn do soczewek jest potrzebny w przypadku każdego rodzaju szkieł kontaktowych (oprócz jednodniowych). Korzystając z nich w trybie całodobowym także obowiązuje nas higiena, a więc należy je co jakiś czas zdjąć, przemyć i dać oczom odetchnąć. Zbieranie się osadów na soczewkach jest procesem naturalnym, dlatego konieczne jest ich oczyszczanie.
Kwestią do przemyślenia jest natomiast pojemność opakowania płynu, który kupujemy. Nosząc soczewki w trybie dziennym będziemy zużywać nieco więcej preparatu, ponieważ co wieczór będziemy je zanurzać w świeżej porcji płynu. Natomiast ściąganie i oczyszczanie soczewek całodobowych jest dość zindywidualizowaną sprawą.
Potrzeby użytkownika zależą od fizjologii oka i warunków środowiskowych. Osoby przebywające większość czasu w pomieszczeniach zamkniętych będą rzadziej potrzebowały oczyszczania soczewek niż ktoś przebywający w otwartej przestrzeni, narażony w większym stopniu na kurz, pyłki itp.
Płyn do soczewek i termin przydatności
Płyny do soczewek są dostępne w różnych pojemnościach. Zwróć uwagę, że takie preparaty mają określony termin przydatności liczony od otwarcia pojemnika. Wynika to z faktu, że w skład takiego roztworu wchodzą substancje o właściwościach bakterio- i wirusobójczych. Usuwanie drobnoustrojów soczewek jest konieczne, by uniknąć infekcji oka.
Otwarcie opakowania powoduje, że płyn ma kontakt z powietrzem i po upływie określonego przez producenta czasu, może utracić swoje dezynfekujące właściwości. Bezpiecznym rozwiązaniem, gdy nie wiesz ile płynu będziesz potrzebować, jest zakup kilku mniejszych butelek. Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem, szybko się zorientujesz jakie ilości preparatu zużywasz w określonym czasie. Unikniesz w ten sposób marnowania płynu, którego przydatność skończyła się, zanim go wykorzystałaś.
Artykuł sponsorowany