Poleski Park Narodowy to jedna z najpiękniejszych i najcenniejszych tożsamości przyrodniczych w Polsce. Znajdujący się w województwie lubelskim Park Narodowy oferuje wiele atrakcji turystycznych dla miłośników przyrody i nie tylko. To idealne miejsce dla osób, które chcą wypocząć na łonie natury, poznawać dziką florę i faunę oraz cieszyć się ciszą i spokojem. Atrakcje turystyczne w Poleskim Parku Narodowym to wiele rzadkich gatunków zwierząt, takich jak żółw błotny, żuraw, ryś, wilk, żubr, kruk i sowa. Wśród atrakcji turystycznych warto wymienić również trasę rowerową i pieszą, która wiedzie przez gęste lasy oraz torfowiska i jeziora krasowe. Poleski Park Narodowy jest ośrodkiem ochrony żółwia błotnego. Dla miłośników sportów wodnych polecamy wizytę na Jeziorze Łukie — największym w Parku Narodowym Poleskim.
Czego dowiesz się z artykułu?
- jakie jest największe torfowisko w PPN?
- dlaczego dąb ma swoje imię?
- jaki teren parku jest najciekawszy dla najmłodszych?
„Bagno Bubnów” – największe torfowisko w Poleskim Parku Narodowym
To największe torfowisko znajduje się na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej. Ten obszar bogaty jest w największe w Polsce siedliska żurawia. Na tym terenie jesteśmy w stanie spotkać aż 16 gatunków ptactwa oraz wiele bagiennych gatunków roślin. Wieże widokowe znajdujące się nieopodal Bagna Bubnów umożliwiają obserwowanie jego dóbr natury. Atrakcje turystyczne w Poleskim Parku Narodowym to obserwacja różnorodności przyrodniczej.
Ciekawym płazem, którego będziemy w stanie dostrzec to żółw błotny. Niestety, aby móc zobaczyć liczne zwierzęta żyjące na tych podmokłych terenach trzeba się napracować, ponieważ najważniejsza będzie cierpliwa obserwacja. Nie wolno tracić nadziei. Istotną informacją jest to, że tereny bagna często odwiedzają nieco większe ssaki, a mianowicie łosie. Wiosną i latem możemy spotkać wiele takich osobników pasących się na pobliskich terenach.
Dąb „Dominik” i jego historia
Swoją nazwę zawdzięcza polskiemu botanikowi, miłośnikowi środowiska naturalnego, dbającego o ekosystem, profesorowi Dominikowi Fijałkowskiemu. Dąb może pochwalić się swoimi pokaźnymi rozmiarami, bo w obwodzie ma niemal 380 cm. Ciekawostką jest to, że jego nazwa „Dąb Dominik” wytycza również szlak przyrodniczy, w którym można zobaczyć m.in. Jezioro Moszne. To jezioro jest pokaźnych rozmiarów, ponieważ sięga na aż 17 ha. Odnajdziemy tam wiele mało znanych zespołów roślinnych. Region bardzo malowniczy, zachęcający do odwiedzania szczególnie latem.
Podróż do serca natury — Muzeum PPN
Kiedy pogoda podczas naszej wędrówki niekoniecznie będzie sprzyjać długim spacerom można udać się do muzeum — ośrodka dydaktyczno-muzealnego. W Starym Załuczu znajduje się kompleks muzealny, w którym bilety można zakupić na ciekawe wystawy tematyczne. Eksponatów jest wiele m.in. archeologiczne, jak i historyczne, które zawierają dokładne opisy historyczne. To nie wszystko, co oferuje nam muzeum, ponieważ do dyspozycji turystów są również ścieżki dydaktyczne, co jest super zabawą dla najmłodszych.
Dla lubiących bardzo aktywne wypoczywanie z pomocą przychodzą ścieżki rowerowe. W PPN dla turystów została utworzona ścieżka rowerowa „Mietułka”, której długość to aż 21 kilometrów. Idealny pomysł na zwiedzanie tak pięknych terenów parku.
Polskie Parki Narodowe są wypełnione pięknem naszej polskiej przyrody. Naturalne kompleksy leśne, rozlewiska i przede wszystkim agroturystyka zachęca, aby do tego miejsca przybywało jak najwięcej zwiedzających.