my3miasto.pl

Blog o zdrowiu, sporcie i tematach lifestylowych

Lifestyle

Techniki szybkiego czytania – jak rozpocząć naukę?

Techniki szybkiego czytania – jak rozpocząć naukę?

Techniki szybkiego czytania nie są rzeczą, którą uczy się dzieci w szkołach. Może niektórzy nas słyszeli mity o osobach, które książkę potrafią przeczytać w pięć minut przez regularny trening. Rzadko kiedy ktoś rzeczywiście się podejmuje się nauki tej zdolności. To duży błąd, ponieważ techniki szybkiego czytania są bardzo proste do opanowania i ogólnodostępne dla każdego. Sprawdź, czego potrzebujesz, aby to o tobie krążyły plotki na temat tego jak szybko czytasz.   

W tym artykule dowiesz się:

  • Na czym polega szybkie czytanie
  • W jaki sposób można je ćwiczyć
  • Dlaczego szybkie czytanie nie zawsze jest proste

Co to jest szybkie czytanie?

Umiejętność szybkiego czytania głównie polega na postrzeganiu dużych grup wyrazów w bardzo szybkim tempie. Proces nauki zaczyna się od czytania tekstu linijkami, aby następnie móc czytać całe akapity. Nie można zapominać, że kluczem w tym procesie jest fakt przyswojenia tekstu i zrozumienia go. Kiedy zdecydujemy się na naukę techniki szybkiego czytania, zauważymy że będzie można wyróżnić etapy rozumienia czytanego tekstu. Proces zaczyna się od rozumienia słów, potem przechodzi w rozumienie fragmentów tekstu, a na końcu jest zrozumieniem całości.

Kiedy szybko czytamy nasza koncentracja nie jest skierowana na cały ogol tekst. Raczej staramy się wychwytywać istotne wyrazy i zdania, które są nam niezbędne do zrozumienia tekstu. Aby usprawnić ten proces warto jest nauczyć się umiejętności, która pozwoli nam na przewidywanie słów i myśli autora. Mimo że brzmi to na niemożliwe, jest to czynność bardzo prosta, której możemy się szybko nauczyć przez częstą praktykę czytania.

Techniki szybkiego czytania

Wyróżniamy kilka technik szybkiego czytania. Jeśli podejmujemy się nauki tej umiejętności, pamiętajmy że najlepsze i najszybsze efekty przyniesie nam połączenie tych technik.

Analiza tekstu

Jest to jedna z najbardziej oczywistych i prostych technik, którą możemy wprowadzić do naszego życia. Zakłada ona, że przed przystąpieniem do czytania, pobieżnie zapoznajemy się ze strukturą tekstu. Warto zwrócić uwagę na jego tematykę, długość oraz to w jaki sposób został podzielony.

Zakładka lub wężyk

Ten prosty zabieg może być dla ciebie bardzo pomocny, niezależnie od tego, na którym etapie nauki szybkiego czytania jesteś. Ta technika zakłada, że podczas czytania używasz zakładki lub długopisu jako wskaźnika, którą linijkę aktualnie czytasz.  Nasz wzrok nie będzie przez to uciekał, a my będziemy w stanie usprawnić pracę naszych oczu.

Wartościowanie tekstu

Ta ostania technika szybkiego czytania polega na dostosowywaniu tempa czytania do fragmentu, który analizujesz. Musisz uznać, czy dany akapit jest dla ciebie trudny czy prosty. Zależnie od tego przeczytasz go w innym tempie. Trudny tekst będzie wymagał od ciebie większego skupienia, a tym samym wolniejszego tempa. Natomiast proste fragmenty możesz przeczytać szybko sprawnie, ponieważ ich zrozumienie przyjdzie ci z łatwością.

Techniki szybkiego czytania

Techniki szybkiego czytania – ograniczenia

Na szybkość naszego czytania wpływają ne tylko nasze umiejętności. Często może być tak,, że niezależnie od naszych starań i ćwiczeń progres będzie wolny lub niezauważalny. Nie należy się wtedy poddawać, tylko zrozumieć dlaczego może tak być.

Zdolność szybkiego czytania jest głównie uwarunkowana przez nasz wzrok. Dlatego kiedy nasze oczy szybko się męczą lub boli nas głowa, może to oznaczać, że powinniśmy wybrać się okulisty.

Czasami czytamy wolniej przez czynniki zewnętrzne. Takie aspekty jak pogoda, hałas lub ciśnienie atmosferyczne mogą sprawić, że nie będziemy w szczytowej formie. Bardzo duży wpływ na rozumienie tekstu ma także wielkość i kolor czcionki oraz jakość druku. Dlatego kiedy po kilku treningach techniki szybkiego czytania w dalszym ciągu nie będziesz zadowolony, zastanów się czy to na pewno twoja wina. 

Udostępnij

O autorze

Hej, witaj na blogu, dzięki któremu zadbasz o zdrowie i kondycję, bez zbędnych wyrzeczeń i zmęczenia! Poznasz tutaj wiele rad dotyczących treningów, sportu i żywienia. Odkryj także ciekawostki turystyczne i miejsce, do których z pewnością będziesz chciał pojechać. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!