Zbigniew Gutkowski wygrywa Bitwę o Gotland. Rekord trasy pobity

15 Wrz

Najlepszy polski żeglarz oceaniczny, Zbigniew Gutkowski okazał się bezkonkurencyjny
w Wielkiej Żeglarskiej Bitwie o Gotland. Popularny Gutek potrzebował 47 godzin
i 11 minut, aby pokonać trasę Gdańsk-Gotland-Gdańsk i przy okazji mocno wyśrubował jej rekord.

Najtrudniejszy wyścig na Bałtyku rozpoczął się w niedzielę o godz. 12:00. Żeglarze – samotnicy wystartowali z portu w Górkach Zachodnich i skierowali się na Gotlandię, po której okrążeniu mieli zawrócić w stronę Trójmiasta. W rywalizacji wziął udział najlepszy polski żeglarz oceaniczny Zbigniew Gutkowski, który zapowiadał pobicie dotychczasowego rekordu trasy – 62 godziny i 15 minut.

jacht
Jacht klasy IMOCA. Mat.prasowy

 

Gutek dysponuje najszybszą jednostką pływającą w basenie Morza Bałtyckiego,
dlatego jego zwycięstwo nie jest zaskoczeniem. Organizatorzy specjalnie
dla niego przygotowali dodatkową klasę IMOCA, w której rywalizował z Tomaszem Siekierko. Gutkowski dopłynął do mety z imponującym wynikiem 47 godzin i 11 minut. Dokładnie tyle czasu potrzebował, aby pokonać dystans ponad 500 mil morskich.

– Dla mojego jachtu był to bardzo dobry test, tym bardziej że warunki pogodowe na trasie były ekstremalne. Po opłynięciu Gotlandii rozpoczął się sztorm, a fale sięgały nawet czterech metrów. Taka pogoda utrzymywała się niemal do samej Zatoki Gdańskiej. Jestem bardzo zadowolony ze startu. Moje zwycięstwo było do przewidzenia, ale cieszę się z nowego rekordu – podsumował wyścig Zbigniew Gutkowski.

Na starcie Bitwy o Gotland stanęło 20 zawodników, którzy rywalizują w klasach OPEN i ORC. Do mety zbliża się również Tomasz Siekierko, startujący w klasie IMOCA na jednostce Globe.

***

Zbigniew „Gutek” Gutkowski to obecnie najlepszy i najbardziej doświadczony żeglarz oceaniczny w Polsce, którego dokonania doceniane są na całym świecie. Dwukrotnie opłynął Ziemię w wyścigach oceanicznych. Jest pierwszym Polakiem, który wystartował w najtrudniejszych regatach dookoła świata – Vendee Globe 2012. Rok wcześniej, zajął 2. miejsce w Velux 5 Oceans. W 2013 roku, w duecie z Maciejem Marczewskim, uplasował się na 7. pozycji w regatach transatlantyckich – Transat Jacques Vabre. Jacht klasy IMOCA Open 60, na którym startuje Gutek, to swoista Formuła 1 wśród jednostek oceanicznych. Jest to także najszybsza konstrukcja pływająca w Polsce.

Zbigniew Gutkowski urodził się 24 czerwca 1973 roku w Gdańsku. Żeglarstwo uprawia od 10 roku życia. Ma na swoim koncie ponad 130 tysięcy przepłyniętych mil morskich na jachtach klasy: katamaran 85ft, trimaran Orma 60, Volvo 60, IMOCA Open 60 oraz Eco 60. Ponadto, jest ambasadorem marek Volvo i Helly Hansen oraz wspiera działania Fundacji IRMA.

Fot.tyt.: ShutterSail.com – Robert Hajduk || Transat Jacques Vabre 2013 |

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.