Za dwa dni w GTS rusza TYDZIEŃ GRUZIŃSKI

7 Paź

Tydzień Gruziński w Gdańskim Teatrze Szekspirowski 9 października zainauguruje spektakl „Dama z pieskiem” wg Antoniego Czechowa w reżyserii Levana Tsuladze, zrealizowany w Kote Marjanishvili State Drama Theatre. Tego dnia rozpocznie się także wystawa pt.: „Front Kaukaski w obiektywie Nino Jorjadze 1914-1918” z Muzeum Narodowego Gruzji. Wieczorem, podczas degustacji, uczestnicy wydarzenia będą mogli skosztować różnych rodzajów gruzińskiego wina. 

W kolejnych dniach czekają nas m.in. koncert śpiewu polifonicznego zespołu Mdzlevari, pokaz wokalno-taneczny zespołu Rustavi, spektakle, prezentacje filmów poszerzone o spotkania z reżyserami, debaty na temat problematyki współczesnego teatru i kina oraz polityki i turystyki Gruzji, warsztaty śpiewu tradycyjnych gruzińskich pieśni, wystawy i wiele innych – informuje Magdalena Hajdysz, rzecznik GTS. – Dla fanów bardziej współczesnych form przygotowaliśmy koncert muzyki elektronicznej, a chcących doświadczyć kultury gruzińskiej wszystkimi zmysłami czeka degustacja tradycyjnych potraw tego kraju, czyli live cooking na dziedzińcu GTS, połączony z degustacją gruzińskich win – dodaje.

HARMONOGRAM WYDARZENIA – TYDZIEŃ GRUZIŃSKI W GTS

SPEKTAKLE TEATRALNE:

Dama z pieskiem, Antoni Czechow

Kote Marjanishvili State Drama Theatre

9 października, g. 19:00

MIEJSCE: Gdański Teatr Szekspirowski

CZAS: 2h, z jedną przerwą

Scenariusz i reżyseria: Levan Tsuladze

Muzyka: Vakhtang Kakhidze

Choreografia: Gia Marghania

Autor kostiumów i lalek: Nino Namitcheishvili

Piosenki w wykonaniu: Vakhtang Kakhidze, Nani Bregvadze, Nato Kakhidze and Vocal Octet

Reżyser dźwięku: Mikheil Kilosanidze

Asystent reżysera: Nino Jorjoliani

Obsada: Nika Tavadze, Nanka Kalatozishvili, Nata Kakhidze, Beso Baratashvili

Lalkarze: Malkhaz Gabunia, Zura Gagloshvili, Megi Elbakidze, Teona Kitsmarishvili, Gia Marghania, Nino Namitcheishvili, Maia Sulkhanishvili

Bohaterowie przedstawienia nie są doskonali. Anna Sergeevna jest mężatką, Gurov też ma rodzinę, ale zakochują się w sobie do szaleństwa. Żadne z nich nie jest gotowe na to, żeby porzucić rodzinę i prowadzić podwójne życie. Oboje cierpią, ale to, co mają najlepszego w życiu to właśnie ich miłość i dlatego mają nadzieję, że z czasem uda im się znaleźć wyjście z tej sytuacji. Jednak życie przynosi coś zupełnie innego, czego nikt nawet nie potrafił sobie wyobrazić – wybucha wojna domowa i rewolucja. Rewolucyjny chaos pochłania cały kraj, a ich tragiczna miłość znika gdzieś w oddali.

BILETY:

Strefa A –  N 60/U 40 zł

Strefa B – N 40/U 25 zł

Strefa C –  N 35/U 20 zł

Strefa D – 15 zł

Trojanki, wg Eurypidesa

Royal District Theatre Tbilisi

11 października, g. 19:00

MIEJSCE: Gdański Teatr Szekspirowski

czas trwania: 1 h 10 min

Reżyser: Data Tavadze

Obsada: Kato Kalatozishvili, Magda Lebanidze, Salome Maisashvili, Natuka Kakhidze, Keta Shatirishvili

Realizator napisów, Dramaturg: Davit Gabunia

Realizator dźwięku:  Muva Margishvili

Stage Manager: Maya Sakhltkhutsishvili

Spektakl opiera się na dekonstrukcji tragedii Eurypidesa, opowiadając historię gruzińskich kobiet z okresu lat 90-tych do czasów współczesnych. Doświadczenia wojenne tych kobiet, wykorzystane, jako dosłowne relacje, stanowią sedno sztuki. Błędne koło przemocy wobec kobiet nie zmienia się od wieków – potrzeby kobiet w czasie wojennej zawieruchy są często pomijane, a ich głos pozostaje niewysłuchany. Spektakl jest próbą udzielenia głosu uciszonym i zaprezentowania post-sowieckiej historii Gruzji poprzez narracje kobiet, w których kwestie osobiste stają się kwestiami politycznymi. Pięć młodych aktorek zaprasza nas w podróż przez nieznany świat wojen na obrzeżach Europy.

BILETY:

Strefa A –  N 60/U 40 zł

Strefa B – N 40/U 25 zł

Strefa C –  N 35/U 20 zł

Strefa D – 15 zł

Extravaganza

Fingers Theatre, Tbilisi

16 października, g. 16:00

MIEJSCE: Teatr w Oknie

czas trwania: 50 min

Reżyser: Beso Kupreishvili

Choreografia: Gia Marghania

Projektant: Vakhtang Koridze

Aranżacje muzyczne: Zurab Gagloshvili

Obsada: Teona Magalashvili, Elene Pirtskhalava,  Zaal Kakabadze, Mariam Avalishvili

Ile zabawy można stworzyć, wykorzystując jedynie palce dłoni i projektanta kostiumów, obdarzonego bujną wyobraźnią? Odpowiedź brzmi: całkiem sporo. Jeżeli myślisz, że jest to dość dziwne lub niepokojące stwierdzenie, to oznacza, że prawdopodobnie nie wiedziałeś jeszcze przedstawień uroczego Fingers Theater… W tym przedstawieniu zobaczymy kilkanaście narodowych tańców w technice…teatru dłoni! Każda etiuda trwa od 2 do 4 minut. Dzięki kamerom widzowie mają możliwość obserwowania aktorów podczas przygotowań. Jest to spektakl niewerbalny, przeznaczony dla osób w każdym wieku i każdej narodowości.

BILETY: N 15/U 10 zł

KONCERTY:

Koncert chóru MDZLEVARI – gruziński śpiew polifoniczny

10 października, g. 16:00

MIEJSCE: Centrum Św. Jana

BILETY: N 40 zł/U 30 zł

Chór Mdzlevari pielęgnuje tradycje gruzińskiej polifonii, uznanej za arcydzieło niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Kierownikami artystycznymi Mdzlevari są Tariel i Kakhaber Onashvili, soliści gruzińskiego zespołu pieśni i tańca Rustavi. Są oddanymi wykonawcami gruzińskiej muzyki ludowej i z powodzeniem rozwijają tradycje poprzednich pokoleń. Wykonują kompozycje tradycyjnych pieśni ludowych z ogromną maestrią i profesjonalizmem. Pieśni charakteryzują się złożoną formą muzyczną i różnorodnością rytmów, tworząc specyficzną harmoniczną strukturę. Repertuar chóru zawiera ponad 80 zróżnicowanych gatunkowo pieśni i hymnów.

Show muzyczno-taneczny zespołu RUSTAVI – gruzińskie tańce tradycyjne i narodowe oraz śpiew polifoniczny

10 października, g. 19:00

MIEJSCE: Gdański Teatr Szekspirowski

Kierownik artystyczny: Anzor Erkomaishvili

Kierownik chóru: Badri Toidze

Choreograf: Pridon Sulaberidze

Występy zespołu to zapierające dech w piersiach widowisko. Barwne kostiumy, niepowtarzalny gruziński śpiew polifoniczny to elementy wyróżniające styl Rustavi. Zespół Rustavi prezentuje niemal wszystkie dawne tańce gruzińskie, wśród nich tak znane, jak: Kartuli, Samaia, Khorumi czy Adjaruli. Tańcom zespołu Rustavi towarzyszą pieśni folkowe oraz ludowe instrumenty pochodzące z wielu gruzińskich prowincji. Tańce, śpiew i instrumenty tworzą harmonijny spektakl, podkreślając charakterystyczne cechy poszczególnych regionów.

BILETY:

Strefa A –  N 60/U 40 zł

Strefa B – N 40/U 25 zł

Strefa C –  N 35/U 20 zł

Strefa D – 15 zł

Nika Machaidze (NIKAKOI) i Natalie (TBA) Beridze – koncert muzyki elektronicznej

14 października, g. 20:00

MIEJSCE: Gdański Teatr Szekspirowski

BILETY: N 30/U 20 zł

W 1999 roku Nika Machaidze zdobył nagrodę Grand Prix na Festiwalu Muzyki Elektronicznej. Poszukując pseudonimu artystycznego, wykorzystał sugestię przyjaciela, artysty Thea Djordjadze, i przybrał pseudonim Nikakoi (никакой, po rosyjsku – nikt). Pod tym pseudonimem Machaidze stworzył rodzaj muzyki elektronicznej (IDM), która na muzykę breakbeatową nakłada rytmy harmonii i linie melodyczne odnoszące się do gruzińskiej muzyki ludowej. Machaidze jest m.in. autorem muzyki filmowej i teatralnej.

DEBATY I SPOTKANIA:

MIEJSCE: Gdański Teatr Szekspirowski. Wstęp wolny.

9 października, g. 14:00 – Gruzja jako destynacja turystyczna – prezentacja, Georgian National Tourism Administration

11 października, g. 17:00 – Debata: Współczesny teatr gruziński. Kierunki i tendencje.; Uczestnicy: Eka Mazmishvili (Marjanishvili Theatre), Data Tavadze (Royal District Theatre), David Gabunia (dramaturg).

13 października, g. 19:30 – Debata: Współczesne kino gruzińskie; Uczestnicy: Salome Alexi (reżyser), Noshrevan Chkhaidze (Georgian National Film Center), prowadzenie: dr Paweł Biliński (UG).

15 października, g. 16:00 – Debata: Kierunki i tendencje w polityce gruzińskiej. Uczestnicy: Lado Darakhvelidze, Nadja Tsulukidze, Onno Dicker, Michael Georgeson.

 

FILMY:

Linia kredytowa (Line of Credit)

13.10, g. 18:00 – pokaz filmu

MIEJSCE: Gdański Teatr Szekspirowski

CZAS: 1h 25’

Wstęp wolny.

Reżyseria: Salomé Alexi

Nino, kobieta po czterdziestce, prowadziła spokojne życie w Związku Radzieckim, ale w dzisiejszej Gruzji trudno jest jej nadążyć za zmianami. Nino decyduje się na najbardziej powszechne rozwiązanie – zaciągnięcie kredytu hipotecznego z wysokimi odsetkami. Stopniowo popada w coraz większe długi, co stanowi błędne koło, z którego nie ma ucieczki. Historia Nino jest historią jednej z 172 300 rodzin, które straciły swoje mieszkanie w wyniku zaciągniętego kredytu hipotecznego w latach 2009-2013. Ta ilość gospodarstw domowych stanowi 14% ludności Gruzji.

Wyspa Kukurydzy (Corn Island)

14.10, g. 19:00 – Pokaz filmu, wprowadzenie prof. Mirosław Przylipiak

MIEJSCE: Instytut Kultury Miejskiej

CZAS: 1h 40’

Wstęp wolny.

Reżyseria: George Ovashvili

Jest 1992 rok, trwa wojna abchasko-gruzińska. Mieszkająca na wyizolowanej wyspie nastoletnia Asida odkrywa, że w okolicy ukrywa się gruziński żołnierz. Wyspa Kukurydzy to artystycznie ascetyczny dramat zawierający ledwie kilkanaście linijek dialogu. Variety nazwało film „Masterclassem minimalizmu emocjonalnego, w którym brzmią echa dawnych mistrzów, takich jak Bresson i Tarkowski, Kaneto Shindo i Terrence Malick. Z nutą ‘Burzy’ Szekspira”. Film opowiada o starym gruzińskim rolniku i jego nastoletniej córce, którzy w środku wojny, usiłują na granicznej rzece uprawiać kukurydzę. Zwycięzca festiwalu w Karlovych Varach i gruziński kandydat do Oscara.

Randki w ciemno (Blind Dates)

15.10, g. 20:30 – pokaz filmu

MIEJSCE: Instytut Kultury Miejskiej

CZAS: 1h 35’

Wstęp wolny.

Reżyseria: Levan Koguashvili

To komediodramat o silnych kobietach i smutnych mężczyznach z kryzysem „40-tki”. Urzekająca historia dwóch czterdziestolatków próbujących znaleźć towarzyszkę życia. Ta opowieść o poszukiwaniu miłości prowadzi widza przez realia gruzińskiej codzienności z humorem, wrażliwością i uwagą generując kolejne komiczne sytuacje. Klimat filmu docenili jurorzy Sofia IFF, GoEast Festival w Wiesbaden oraz na Lecce Filmfestival.

Panny młode (Brides)

16.10, g. 19:00 – pokaz filmu

MIEJSCE: Instytut Kultury Miejskiej

CZAS: 1h 34’

Wstęp wolny.

Reżyseria: Tinatin Kajrishvili

Główna bohaterka filmu, Nutsa, po kilku latach związku wychodzi za mąż za Gogę, ojca swoich dzieci. Mężczyzna ma jeszcze spędzić w więzieniu sześć kolejnych lat, a kobieta chce zyskać prawo do odwiedzin raz w miesiącu, jakie przysługuje żonom skazanych. W swoim fabularnym debiucie Tinatin Kajrishvili poddaje ostrej krytyce opresyjny gruziński system więzienny. Reżyserka wykorzystuje dokumentalne konwencje, żeby stworzyć wrażenie bliskiego obcowania z filmowymi postaciami, a przede wszystkim przekonująco oddać realia codziennego życia w zakładzie karnym.

>>DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU<<

 

One Reply to “Za dwa dni w GTS rusza TYDZIEŃ GRUZIŃSKI”

  1. Pingback: Trwa Tydzień Gruziński w GTS - my3miasto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.