Subiektywny przegląd wniosków do gdańskiego Budżetu Obywatelskiego

10 Lut

Ruszyło głosowanie nad projektami Budżetu Obywatelskiego 2014. Zgłoszone wnioski dotyczą najczęściej poruszanych zagadnień podczas spotkań władz z mieszkańcami. Każdy jest poważny, ma szansę na realizację i może kosztować nawet 500 tysięcy złotych. Ale niektóre szczególnie się  wyróżniają na tle innych.

Motywacja przede wszystkim

Idea wybudowania infrastruktury rekreacyjnej dla osiedli rejonu Piecki-Migowo nie powinna budzić żadnych zastrzeżeń. Jednak w streszczeniu projektu czytamy:

Projekt ten jest niezbędny w tym rejonie, ze względu na ilość mieszkańców vs możliwości spędzania czasu. Niestety postępująca „betonizacja” nie uwzględnia rozwoju fizycznego i nie daje alternatyw społecznych spędzania czasu wolnego, w którym to dzieci i sąsiedzi mogą się integrować, wspólnie bawić i rozwijać. Ubolewam nad tym faktem i wierzę, że moja propozycja zostanie zaakceptowana, bo ma sens i jest zgodna z planami zagospodarowania przestrzennego danego terenu, a przede wszystkim jest konieczna.

Nie jestem pewny czy sam fakt, że projekt jest niezbędny, a przede wszystkim konieczny, wystarczy żeby przekonać mieszkańców Gdańska do jego realizacji.

Dosłowna siła nazwy

Czy kiedykolwiek marzyliście o umięśnionej i wysportowanej sylwetce? Teraz jest na to szansa! Szczególnie jeśli projekt Prozdrowotne aktywizowanie uczniów szkół i mieszkańców Przymorza wejdzie w życie. Zakłada on bowiem:

Utworzenie siłowni „pod chmurką” Zakątek Bicepsa – zakup i montaż zewnętrznej siłowni na terenie przyszkolnym Gimnazjum nr 18. W skład siłowni będzie wchodziło 7 różnych urządzeń. Z siłowni będą korzystać uczniowie, rodzice, mieszkańcy dzielnicy aktywnie spędzający czas wolny. Będą podnosić sprawność fizyczną i prowadzić zdrowy styl życia. Planowane urządzenia są tak dobrane, aby optymalnie wzmocnić gorset mięśniowy, utrzymać w dobrej formie układ oddechowy i układ krążenia.

Fani siłowni i aktywnego spędzania czasu nie powinni się zastanawiać. Kto nie chciałby trenować w Zakątku Bicepsa?

Pomnik Świętowita

Na fali popularności Donatana, artysty nawiązującego w swojej twórczości do słowiańskiej tradycji, Neptun widocznie przestał być modny. Gdańszczanie chcą pomnika Świętowita!

Za mało w naszej świadomości jest wiedzy o naszej przeszłości. Więcej wiemy o Zeusie i Atenie, niż o Perunie, Swarogu czy Świętowicie. Szkoda. Bo jest to nasza historia, możemy być z niej dumni. Tak samo dumni jak Skandynawowie kultywujący tradycje Gotów i Wikingów, jak Brytyjczycy pielęgnujący tradycje Celtów, jak mieszkańcy południa Europy wspominający starożytny Rzym i Grecję.

Świętowit o czterech twarzach
Świętowit o czterech twarzach

Nie czuję, że rymuję

Można powiedzieć, że Szkoła Podstawowa nr 46 prowadzi spójną kampanię PR-ową. Tak przynajmniej wypada na tle innych wniosków. Rzeczywiście przyciąga wzrok, ale czy oficjalne tytuły projektów powinny brzmieć jak przedszkolne wierszyki?

Nasza szkoła chodź nie nowa, ale chce być kolorowa. Chcę wieszać płaszczyk pod muchomorkiem, nie chcę by szatnia straszyła „potworkiem” – to tytuł wniosku o odnowienie elewacji oraz remont szatni w Szkole Podstawowej nr 46.

Chodnik jest, jakby go nie było

Nie wiadomo, czy chodnik przy ulicy Kręckiego w Oliwie jest uwzględniony w tym projekcie. W końcu brakuje go, czy nie?

W Oliwie, na ulicy Jana Husa brakuje 125 m chodnika, a na ulicy Franciszka Kręckiego chodnik jest, ale tak jakby go nie było. Połóżmy porządny chodnik w tej zacnej okolicy.

Aż chce się sparafrazować Gierka: To jak, położycie? Położymy!

Ulica Kręckiego potrzebuje też nowego oświetlenia. Jednak początek nazwy projektu brzmi jak kwestia postaci z filmu fantasy (takiego z dobrymi elfami i siłami mroku): Niech ciemność ustąpi z ul. Kręckiego. Ta nieduża ulica w sercu Gdańska oświetlona jest po zmroku jedynie dwiema starymi latarniami. Uzupełnijmy niedobór.

Kreatywna reklama

Nie wszystkie projekty zadowoliły się reklamą na piśmie. Inicjatywa budowy Placów Sportów Miejskich, czyli obiektów do uprawiania gimnastyki, parkouru, freerunu i street workoutu, wyprodukowała film reklamowy. Oceńcie sami, czy chcecie żeby małpa miała gdzie trenować swoje ewolucje.

Budżet partycypacyjny jest szansą na zaangażowanie obywateli w proces decydowania o lokalnych wydatkach. Uprawnionymi do wzięcia udziału w dwuetapowych konsultacjach społecznych pilotażowego Budżetu Obywatelskiego 2014 (składania wniosków i głosowania) są mieszkańcy Gdańska którzy do dnia rozpoczęcia konsultacji (4 listopada 2013 r.) byli zameldowani na pobyt stały lub czasowy lub byli wpisani do gdańskiego rejestru wyborców i ukończyli 16 lat.

Głosować można do 23 lutego przez internet lub w wyznaczonych Punktach Konsultacyjnych przygotowanych przez Urząd Miejski. Lista Punktów, zasady głosowania oraz pełna lista wniosków do Budżetu Obywatelskiego jest dostępna na oficjalnej stronie Gdańska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.