Jak spędzić weekend w Gdyni

28 Kwi

Długi majowy weekend zbliża się wielkimi krokami. Jeśli nie macie jeszcze pomysłu jak spędzicie ten czas, podpowiadamy…w Gdyni na pewno nie będziecie się nudzić. W tym roku majówkę w Gdyni rozpoczniemy już w kwietniu. Sezon zainauguruje uruchomienie nowej gdyńskiej fontanny na placu Kaszubskim. Zapraszamy w piątek 28 kwietnia o godz. 21.00.

Atrakcją wieczoru będzie pokaz woda, dźwięk, światło, podczas którego zostanie uruchomiona nowa gdyńska fontanna. Wydarzeniu będą towarzyszyć pokazy artystyczne i muzyka w tle. Odpalenia gdyńskiej fontanny dokona prezydent Wojciech Szczurek. Piątkowy wieczór na placu Kaszubskim uatrakcyjnią występy Akrobatycznego Teatru Tańca MIRA – ART.

W weekend, 29 i 30 kwietnia w tym samym miejscu odbywać się będzie piknik rodzinny. Początek o godz. 12.00. W programie m.in. warsztaty regionalne dla najmłodszych, zwierzaki z balonów, animacje, stoiska z produktami regionalnymi, food-trucki. Odpocząć będzie można na ustawionych wokół fontanny leżakach.

W sobotę i niedzielę zaplanowane są kolejne pokazy woda, dźwięk, światło. Każdego wieczoru odbędą się dwa pokazy – pierwszy o godz. 21.00, kolejny o godz. 21.30.

W mieście odbędą się również oficjalne uroczystości.
Oprócz tego instytucje kultury i rady dzielnic przygotowały propozycje aktywnego, twórczego i ciekawego spędzenia majówki.

Będzie się działo w Gdynia InfoBox
Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30) zaprasza w sobotę 29 kwietnia w godz. 14.00-18.00 na European Cycling Challenge – happening przed InfoBoxem, a w godz. 14.00-17.00 na Planszogranie z Treflersami.

Spójnia Gdynia – Kancelaria Andrysiak Stal Gorzów
W sobotę 29 kwietnia o godz. 16:00 w hali Gdynia Arena przeciwnikiem Spójni Gdynia będzie vice lider Kancelaria Andrysiak Stal Gorzów. Będzie to – piłka ręczna‼️ Decydujące starcie w walce o awans do PGNiG Superligi!

Tai Chi na plaży
Fundacja Fly zaprasza w sobotę 29 kwietnia o godz. 10.00 na plażę miejską (od strony Contrastu) na zajęcia otwarte Tai Chi i Qigong. Uczestnicy poznają proste, a skuteczne ćwiczenia zdrowotne i relaksacyjne wywodzące się z tradycji chińskiej. Warsztaty prowadzą trenerzy z Fundacji Fly.

Wstęp bezpłatny.

Pobiegnij w Parkrun Gdynia
Zawsze 5 kilometrów, zawsze na Bulwarze Nadmorskim, zawsze w sobotę o godzinie 9.00 rano. Mile widziani są biegacze mali i duzi, szybcy i trochę wolniejsi. Warunkiem uczestnictwa jest jedynie bezpłatna rejestracja w systemie.

Bazar Bo Ze Wsi w Centrum Gdynia Waterfront
Znany i lubiany Bazar Bo Ze Wsi, na którym można się zaopatrzyć w ekologiczne i nisko przetworzone produkty, co sobotę odbywa się w godz. 10.00-15.00 w Centrum Gdynia Waterfront.

Koncert w Riwierze
Klub Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza w niedzielę 30 kwietnia o godz. 20.00 na koncert finałowy Festiwalu Incydent Liryczny. Młodzi artyści z całej Europy zaśpiewają do utworów takich kompozytorów jak Chopin, Czajkowski, Schubert, czy Mozart.

Koncert został objęty patronatem prezydenta Wojciecha Szczurka.
Wstęp na koncert jest darmowy, obowiązuje rezerwacja miejsc poprzez stronę internetową festival.ilfound.com lub bezpośrednio w Klubie Marynarki Wojennej Riwiera.

Błyskawiczna Majówka
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i ORP Błyskawica zapraszają na „Błyskawiczną Majówkę”. ORP Błyskawica jest najstarszym istniejącym okrętem klasy niszczyciel na świecie, a w tym roku obchodzi 80. rocznicę podniesienia bandery.

Uroczyste otwarcie kolejnego sezonu turystycznego odbędzie się w poniedziałek 1 maja o godz. 12.00 na skwerze Kościuszki. Imprezę rozpocznie występ Orkiestry Reprezentacyjnej MW. Będzie można podziwiać musztrę paradną w wykonaniu uczniów klasy o profilu wojskowym z XII LO w Gdyni, występ zespołu wokalnego Akademii Marynarki Wojennej oraz grupę podchorążych w mundurach historycznych.

Na pokładzie okrętu rozmawiać będą zaproszeni goście, którzy przypomną historię MW, zasady ceremoniału morskiego oraz przedstawią plany na najbliższy sezon turystyczny. Nie zabraknie też pysznej żołnierskiej grochówki.

Piknik na Polskiej 1
Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) zaprasza we wtorek 2 maja na Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To okazja do wymiany doświadczeń i interaktywnej zabawy dla całej rodziny.

Dworzec Morski cofnie się w czasie do lat 30. ubiegłego wieku. Na fasadzie budynku znów pojawi się historyczny napis Gdynia–Ameryka, który od 1934 roku był siedzibą Linii Żeglugowych Gdynia –Ameryka (GAL, Gdynia America Line). Linie prowadziły przewozy pasażerskie na trasach m.in. Gdynia-Kopenhaga-Halifax-Nowy Jork i Gdynia-porty Ameryki Południowej. Miejsca docelowe tych podróży, szczególnie Nowy Jork, staną się inspiracją do warsztatów i animacji dla całej rodziny.

Gdynia-Ameryka, Piknik na Polskiej 1, Muzeum Emigracji

Każdy z uczestników będzie mieć okazję zrobienia rodzinnej fotografii
z historycznym budynkiem, zabytkowymi samochodami i ucharakteryzowanymi przechodniami, spieszącymi się na statek do Nowego Yorku. Z otrzymanym paszportem będzie mógł podróżować po różnorodnych atrakcjach przygotowanych w Muzeum.

W programie atrakcje dla mniejszych i większych – koncert zespołu Jerz Igor, warsztaty taneczne, klasyki kina amerykańskiego na dużym ekranie, bajka improwizowana oraz warsztaty kreatywne, podczas których dzieci wraz z rodzicami będą miały szansę m.in. wyprodukować prawdziwe poduszki w kształcie łódek z marynistycznym motywem, a także wypisać pocztówkę z Ellis Island na papierze, który same zrobią w trakcie warsztatów czerpania papieru. Do tego wnętrze Dworca Morskiego zamieni się w wielki trawnik z żywymi roślinami, na których przypomnimy proste gry podwórkowe.

Więcej informacji na stronie: www.polska1.pl

Po muzeum z latarką
Muzeum Miasta Gdyni zaprasza w piątek 5 maja o godz. 18.00 na wydarzenie „Kto nie boi się ciemności?”, czyli oprowadzanie dla dzieci (od lat 6) z latarkami po wystawie „Po drugiej stronie ilustracji” Roberta Romanowicza.

Trzy, dwa, jeden… gasną światła, pustoszeją wnętrza i na jednym piętrze muzeum, gdzie znajduje się miniaturowy świat ilustracji, bohaterowie zaczynają swoje drugie życie. Zanurzeni w ciemnościach, z latarkami w dłoniach, uczestnicy będą poszukiwać zagadkowych bohaterów ilustracji. Przyjrzą się im dokładnie i poznają ich historie.
Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy ( tel.58 662 09 35/36/37 lub mailowo: edukacja@muzeumgdynia.pl.

Majówka z Centrum Nauki ExperymentA może nad morze – majówka z Centrum Nauki Experyment

Jak oceanografowie radzą sobie ze sztormami? Jak zorganizować wyprawę badawczą na Antarktykę? Czy Bałtyk jest czysty i … ile plastiku zjadamy, nawet o tym nie wiedząc? Na te i wiele innych pytań postara się odpowiedzieć Centrum Nauki Experyment wraz naukowcami z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w ramach tegorocznej majówki.

Od soboty 29 kwietnia do środy 3 maja odwiedzający Experyment będą mogli bliżej przyjrzeć się pracy oceanografów, usłyszeć na czym polegają badania naukowe z zakresu fizyki, chemii, biologii i geologii morza, porozmawiać bezpośrednio z naukowcami oraz wziąć udział w fascynujących interaktywnych warsztatach. W programie: spotkania z naukowcami Instytutu Oceanografii UG, warsztaty otwarte, podczas których w specjalnie przygotowanych akwariach będzie można obejrzeć żywe zwierzęta i rośliny Bałtyku, a także prezentacja sprzętu, który jest obowiązkowym wyposażeniem każdej jednostki badawczej. Wszystkie atrakcje w ramach weekendu majowego będą dostępne w cenie biletu na wystawę.

Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza (ul. Bema 26) zaprasza w weekend 29 i 30 kwietnia na liryczno-muzyczną sztukę Anny Burzyńskiej „Cafe Luna” w reż. Józefa Opalskiego.

Trzy przyjaciółki, różne jak trzy żywioły, ale każda ma swoją historię i miłość. Łączy je więcej niż się spodziewają, ostatecznie nic ich nie podzieli. Wzruszające piosenki z filmów Pedro Almodóvara.

 

Festyn Majowy przy Źródle Marii
Rada Dzielnicy Wielki Kack zaprasza 3 maja w godz. 15.00-19.00 na doroczny Majowy Festyn Rodzinny przy Źródle Marii.

Zgodnie z tradycją trzeciomajowe świętowanie rozpocznie się nabożeństwem majowym. Po nim organizatorzy zaproszą na krótkie spotkanie z kaszubską kulturą i występ zespołu folklorystycznego Kaszubianki. Najmłodsi będą mogli sprawdzić się w kreatywnych warsztatach, a nieco starsi w rodzinnych rozgrywkach zręcznościowych oraz grze leśnej, połączonej z biegiem na orientację. Nie zabraknie również konstytucyjnych akcentów: quizu wiedzy konstytucyjnej i koncertu pieśni patriotycznych.

Ponadto w programie: nordic walking pod okiem instruktorów, pokazy musztry w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej 2. Morskiego Pułku Strzelców, szybki kurs ratownictwa medycznego, strefa relaksu oraz Majówka z Planszówkami. Gości czeka też przegląd artystyczny Młodych Talentów Wielkiego Kacka, a także wiele innych atrakcji pozwalających na twórcze i rodzinne spędzenie Majówki.

Majówka w Kinie Studyjnym GCF
Filmy nagradzane i oklaskiwane na światowych festiwalach – aż osiem tytułów – można zobaczyć przedpremierowo w Gdyńskim Centrum Filmowym w ramach ogólnopolskiego przeglądu Wiosna Filmów. W repertuarze jest również m.in. irański „Klient”, nagrodzony Oskarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

W Kinie Studyjnym GCF przy placu Grunwaldzkim 2 na widzów czekają trzy nowoczesne sale kinowe: Warszawa, Goplana i Morskie Oko. Na miejscu działa filmowa kawiarenka FaBuła.

Bilety kosztują 17 i 14 złotych (normalny/ulgowy), a w Tanie Poniedziałki – 13 i 11 złotych. Dodatkowo posiadacze Metropolitalnej Karty do Kultury mogą skorzystać z oferty promocyjnej w każdy wtorek.
Aktualny repertuar filmowy można znaleźć na stronie www.gcf.org.pl.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.