Jak spędzić Dzień Dziecka #wGdyni

28 Maj

Tego dnia w Gdyni rządzą dzieci! Widowiskowe eksperymenty naukowe, pokazy filmowe, niezliczone gry i zabawy, spotkania z dobrą literaturą, warsztaty pobudzające wyobraźnie – to tylko część atrakcji, jakie przygotowała Gdynia dla swoich najmłodszych mieszkańców z okazji Dnia Dziecka.

CENTRUM NAUKI EXPERYMENT
Dzień Dziecka w Centrum Nauki EXPERYMENT to jedyna w swoim rodzaju szansa, żeby się wyszaleć, wybrudzić, a przy okazji doświadczyć ekstremalnych naukowych wrażeń. „EXTREMALNE EXPERYMENTY” to dokładnie taka forma nauki, jaką dzieci (i dorośli również) lubią najbardziej. Będzie wybuchowo, kolorowo i bezkompromisowo! Na wystawie naukowcy-edukatorzy prezentować będą ekstremalne doświadczenia, których nie da się powtórzyć w domu. Dzieci będą mogły uczestniczyć w nich w bezpieczny sposób, ale często nie obejdzie się bez robienia bałaganu i brudzenia się. Specjaliści już przygotowują się do ujarzmiania kolorowych płomieni, wywoływania eksplozji przy pomocy ciekłego azotu lub wodoru czy zabaw z cieczami, które same zmieniają barwy.

W innym miejscu wystawy, na bałaganiarskich warsztatach otwartych, młodzi eksperymentatorzy będą mogli wziąć sprawy w swoje ręce (pod uważnym okiem edukatorów). Probówki będą wybuchać, a balony będą tylko czekać, aż ktoś zrobi z nimi porządek przy pomocy lasera lub chemikaliów. Nie zapomnijmy o strzelaniu kwasem do celu czy o ulubionych przez wszystkie dzieci slime’ach – tutaj w wersji MEGA!

Wszystkie przygody dostępne będą w ramach biletu na wystawę.

Przypominamy, że trwa konkurs, w którym do wygrania są zaproszenia do CN EXPERYMENT!

Planujemy robić wszystko to, czego na co dzień nie wolno robić w laboratoriach. Choć niektóre z doświadczeń są już znane z EXPERYMENTU, to bez wątpienia nowością będzie ich skala – tłumaczy Zbigniew Czapliński, specjalista działu Wydarzeń i Programów Naukowych Centrum Nauki EXPERYMENT. – Poszczególne substancje potrzebne nam do wybuchów, tworzenia mgły czy produkcji slime’ów przygotowujemy w dziesiątkach kilogramów! – dodaje.

RODZINNY FESTYN W PARKU RADY EUROPY
Pod hasłem „Ale cyrk dzieci rządzą” w Parku Rady Europy odbędzie się iście cyrkowy festyn. 1 czerwca nie zabraknie wesołego klauna, który rozśmieszy każdego ponuraka. Żonglerka, magiczne sztuczki czy jazda na minirowerku to tylko preludium do wspólnej zabawy. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił w warsztatach cyrkowych i opanować np. sztukę chodzenia na szczudłach.

O cyrkowy świat zadbają także mimowie, a magicznej atmosfery doda pokaz iluzji optycznych czy wielkich baniek mydlanych. Będzie familijnie, kolorowo i radośnie. Ponadto w programie zajęcia manualne, gry i zabawy sportowe, pokazy gimnastyki artystycznej, moc interaktywnych atrakcji przygotowanych przez aktorów Bałtyckiego Teatru Różnorodności, wyczekiwane przez najmłodszych zabawki dmuchane, a także specjalna międzypokoleniowa strefa taneczna z DJ’em.

Podczas festynu z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, a bogaty program imprezy zapewni wspaniałą zabawę. Wszystkie atrakcje dla dzieci są bezpłatne, a wśród nich w tym roku znalazły się m.in.: dmuchane place zbaw, warsztaty kreatywne, warsztaty z robotyki – budujemy programowalne roboty z klocków Lego, warsztaty cyrkowe, sztuczki magiczne, pokazy i warsztaty gimnastyki artystycznej, nauka gry w tenisa, turniej piłki nożnej, turniej rzutów streetball, tor gokartowy, kącik z bajkami edukacyjnymi, słodki poczęstunek dla najmłodszych, strefa taneczna, konkursy z nagrodami, porady fizjoterapeuty dla dzieci, przegląd ząbków i rozwoju zgryzu dla dzieci.

Wstęp bezpłatny. Festyn odbywać się będzie w godz. 11-16. Więcej informacji na www.gdyniarodzinna.pl

MUZEUM MIASTA GDYNI
Dzień Dziecka w Muzeum Miasta Gdyni to każdego roku czas, w którym instytucja przygotowuje specjalne atrakcje dla najmłodszych i ich rodzin. W ubiegłym roku dzień upłynął pod znakiem literatury – premiery książki o Kocie Antonim. Tym razem literatura również będzie miała swoją silną reprezentację. 1 czerwca o godzinie 13 rozpocznie się autorskie spotkanie z Elżbietą Pałasz oraz warsztaty wokół jej książki „Dobra Robota”.

Jak opisuje sama autorka we wstępie, jest to wyjątkowa pozycja związana z nietypowymi zawodami: „Po co ceramikowi gęsie pióro? Dlaczego farmerowi lepiej myśli się w polu? Co robią rybacy, kiedy czekają na wyciągnięcie sieci? Nie wiecie? No właśnie. My też nie wiedzieliśmy, dlatego zapytaliśmy. O swojej pracy opowiedzieli nam przedstawiciele 12 naprawdę ciekawych profesji.”

Przed spotkaniem autorskim odbędą się o godz. 11 warsztaty „Maszynownia: Miasto – Zieleń” poświęcone roli roślin w przestrzeni miejskiej. W jaki sposób zieleń wpływa na postrzeganie miasta? Najmłodsi poznają nieznane rośliny oraz florę nowoczesnego miasta i sami wejdą w rolę projektanta terenów zielonych!

GDYŃSKIE CENTRUM FILMOWE
Dwa spektakularne filmy przyrodnicze wyprodukowane przez niekwestionowanych mistrzów świata tego gatunku, dziennikarzy i filmowców brytyjskiej stacji BBC Earth, to propozycja Gdyńskiego Centrum Filmowego na Dzień Dziecka. W sobotę i niedzielę, 1 i 2 czerwca 2019 roku, najmłodsi widzowie mogą wybrać się w filmową „Podniebną podróż” albo przyjrzeć się z bliska „Niesamowitym drapieżnikom”. Dodatkowo jeden z pokazów jest adresowany do widzów ze spektrum autyzmu w ramach cyklu seansów kina przyjaznego sensorycznie.

„Podniebna Podróż”
To film przyrodniczy pozwalający zobaczyć świat z lotu ptaka. „Podniebna podróż“ to piękna i wyjątkowa podróż dookoła świata, w którą widzowie zabiorą się na skrzydłach ptaków. Rewolucyjne techniki filmowania w powietrzu i najnowocześniejsze kamery zapewniają ekscytujące doświadczenie rzeczywistego lotu w centrum stada.
Sobota, 1 czerwca: godzina 12.00 (Sala Warszawa),
Sobota, 1 czerwca: godzina 12.00 (kino przyjazne sensorycznie, Sala Goplana),
Niedziela, 2 czerwca: godzina 16.00 (Sala Warszawa.
„Niesamowite drapieżniki”
Autorzy dokumentu pokazują z bliska codzienne życie największych mięsożerców na naszej planecie. Dzięki ogromnej bliskości widzowie angażują się emocjonalnie w losy bohaterów, ucząc się jak wiele trudu wymaga od nich przetrwanie. Ich osobiste historie są kluczową częścią narracji; aby zrozumieć dylemat geparda, musisz poznać jego głodne młode.

Sobota, 1 czerwca: godzina 16.00 (Sala Warszawa),
Niedziela, 2 czerwca: godzina 12.00 (Sala Warszawa).
Bilety w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego GCF oraz przez internet.

Jak wygląda seans w kinie przyjaznym sensorycznie?
Podczas seansu światła są przyciemnione, a nie zgaszone całkowicie, by nie budzić lęku, a także by zmniejszyć kontrast między jasnością wyświetlanego na ekranie obrazu a resztą otoczenia. Dźwięk jest nieco przyciszony, by nie ogłuszał osób nadwrażliwych. Przed pokazem nie są wyświetlane zwiastuny, by nie rozpraszać uwagi widzów. Pokazy kina przyjaznego sensorycznie są adresowane do widzów ze spektrum autyzmu.

MUZEUM EMIGRACJI
Rodzinne zwiedzanie niedostępnych na co dzień zakamarków, warsztaty wokół książki „Koronkowa parasolka z Gdyni” – to tylko niektóre atrakcje jakie czekają na uczestników Dnia Dziecka w Muzeum Emigracji.
Godz. 10 – premiera wideo „Co dzieci mogą w muzeum” (online),
Godz. 10 -18 – księgarnia – sprzedaż publikacji „Książka otwarta na świat” w promocyjnej cenie – 15%
Godz. 10:30 i 13:30 – rodzinne zwiedzanie magazynów zbiorów
1 czerwca Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza rodziny z dziećmi na specjalne zwiedzanie zamkniętych na co dzień magazynów zbiorów. Ich opiekun zaprezentuje skrywane w nich tajemnicze przedmioty, których żaden zwiedzający nie widział jeszcze na własne oczy. Zapisy: kasa muzeum w dniu wydarzenia. W programie: dwa oprowadzania – o godz. 10:30 oraz 13:00. Każde trwać będzie 30 minut. Limit: 13 osób na jedno wejście (licząc dorosłych oraz dzieci).
Godz. 11:00-13:00 – spotkanie wokół książki „Koronkowa parasolka z Gdyni” + warsztaty
Tytułowa parasolka nie jest zwyczajnym przedmiotem, lecz przewodniczką czytelnika w podróży do przeszłości. Szybuje nad miastem i z jej perspektywy oglądamy Gdynię sprzed stu lat. O tym, tym jak wyglądało miasto za czasów budowy portu z lotu ptaka, a raczej parasolki oraz jak przełożyć to na wyobraźnię dziecka porozmawiamy z autorką Natalią Fiedorczuk-Cieślak – kompozytorką, pisarką, laureatką Paszportu Polityki.

Po spotkaniu muzeum zaprasza na warsztaty, podczas których dzieci dowiedzą się, co to jest modernizm i jak wyglądały wnętrza polskich transatlantyków oraz wspólnie z materiałów z recyklingu stworzą wielkoformatową makietę miasta. Obowiązują zapisy na warsztaty: warsztaty@muzeumemigracji.pl. Należy podać: imię i nazwisko dziecka, jego wiek oraz numer telefonu opiekuna. Wstęp bezpłatny.

KLUB MARYNARKI WOJENNEJ I MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ
Klub Marynarki Wojennej oraz Muzeum Marynarki Wojennej zapraszają na Chrzest Morski z okazji Dnia Dziecka. Impreza odbywać się będzie 1 czerwca w godz. 12-15 na placu przed Muzeum Marynarki Wojennej. Wstęp wolny.

Dzieci przywita Król Neptun ze swoją świtą. Każdy maluch, który pomyślnie przejdzie wszystkie próby, pokonując własne słabości, wykazując się odwagą i sprawnością fizyczną, otrzyma z rąk króla mórz i oceanów dyplom wilka morskiego. Przedsięwzięciu towarzyszyć będą liczne atrakcje, najmłodsi będą mogli wziąć udział w wielu rozmaitych konkursach. W części artystycznej wystąpią: Zespół Wokalny Klubu MW, Zespół Taneczny Małe Róże oraz Koło Wokalne Klubu 3. Flotylli Okrętów.

TEATR MIEJSKI IM. WITOLDA GOMBROWICZA
„W świetle reflektorów” to warsztaty, w ramach których Anna Zalewska-Uberman – pedagog oraz Krzysztof Werner i Andrzej Formella – realizatorzy światła opowiedzą i pokażą, jak wygląda praca w oświetleniowców w teatrze. To jednak nie wszystko. Uczestnicy warsztatów zajrzą za kulisy i sami będą mogli za pomocą koloru i światła pobawić się w teatr.

Warsztaty „W świetle reflektorów” odbędą się w poniedziałek, 3 czerwca w godz. 10-11.30 oraz 12-13. Zajęcia skierowane są do grup zorganizowanych od 6 roku życia. Zgłoszenia można wysyłać na adres: edukacja@teatrgombrowicza.art.pl. W mailu należy podać: godzinę warsztatu, nazwę szkoły, wiek i liczbę dzieci, imię i nazwisko oraz telefon kontaktowy nauczyciela. Koszt to 5 zł/os. Płatność w kasie teatru lub przelewem.

Oprócz warsztatów Teatr Miejski przygotował dla dzieci także spektakl.

Któż nie zna historii ciemnowłosej dziewczynki, siedmiu uroczych krasnali i owładniętej obsesją piękna okrutnej macochy? Wszyscy – i to na całym świecie! Opowieść ta w każdej epoce na nowo wzrusza, niosąc przesłanie o sile przyjaźni, miłości i poczuciu własnej wartości. „Śnieżkę i krasnoludki” wyreżyserował Krzysztof Babicki, teksty piosenek i muzykę napisali Grażyna Lutosławska i Janusz Grzywacz, autorzy przebojów z „Królowej śniegu”. Początek spektaklu godz. 16.

DZIEŃ DZIECKA W CENTRUM RIVIERA
Wybuchowe laboratorium, niesamowite zabawy z ciekłym azotem, figurki z balonów, bajki o Gdyni i wyjątkowi goście – to wszystka czeka najmłodszych i tych trochę starszych od godz. 12 w Centrum Riviera. Spraw, aby ten dzień był wyjątkowy i spędź go ze swoimi dziećmi, biorąc udział w atrakcjach przygotowanych specjalnie na tę okazję. Co w programie?

Spotkanie z najpopularniejszymi TikTokerami w Polsce – poznajcie osobiście swoich ulubieńców! Weźcie udział w konkursie, w którym stworzycie z nimi filmiki i zgarniecie super nagrody! Dla tych, którzy nie potrafią spokojnie usiedzieć w miejscu proponujemy warsztaty taneczne – jedne z Roksaną Orłowską, a drugie z Sebastianem Kowalczykiem. A może macie jakieś pytania do swoich idoli? Rozwiejcie wszelkie wątpliwości podczas Q&A! Wśród tych wszystkich atrakcji czeka Was także występ Izy Zabielskiej.

A ponadto:
Wściekły, ciekły azot, lewitacja, samopompujące się balony, wielkie azotowe chmury, małe wodne rakiety oraz azotowy deszcz! Poznajcie doświadczenia na niekonwencjonalne pozyskiwanie energii, z zastosowaniem ciekłego azotu!
Para i dym – w naszym nowoczesnym, mobilnym laboratorium jest naukowo i wybuchowo! Zajrzyjcie do pracowni chemicznej pełnej parujących wulkanów i dziwnych mikstur.
Oprócz zmieniania kolorów i struktur substancji, nie zawachamy się także przed małymi wybuchami z karbidu. Stwórz własnego, nadmuchiwanego pupila! Odwiedź stanowisko klaunów i poznaj techniki wykonywania figurek z baloników.
Posłuchaj bajek o Gdyni! W strefie czytelniczej poznacie piękne historie rozgrywane w najszczęśliwszym mieście w Polsce.

Fot.: Muzeum Miasta Gdyni.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.