W sobotę rozpocznie się 760. Jarmark św. Dominika

22 Lip

Od soboty, 25 lipca, do niedzieli, 16 sierpnia, w Gdańsku trwać będzie coroczne święto handlu, muzyki, kina i kuglarstwa. 760. Jarmark św. Dominika odbędzie się pomimo epidemii koronawirusa – ale przy zachowaniu środków ostrożności, wśród których są m.in. odległości pomiędzy stoiskami. Zobaczcie na zdjęciach, jak to będzie wyglądało i gdzie znajdą się obszary targowe.

Mniej stoisk niż w poprzednich latach – 650 – będą mieli do dyspozycji goście tegorocznego, 760. Jarmarku św. Dominika, który jak co roku rozpocznie się w Gdańsku pod koniec lipca i potrwa trzy tygodnie. To wynik troski organizatorów o bezpieczeństwo odwiedzających – mniejsza ilość wystawców zapewni większą swobodę poruszania się i możliwość zachowania społecznego dystansu, nadal obowiązującego z uwagi na trwającą epidemię koronawirusa.

Ponadto, inaczej niż w poprzednich latach, jarmarkowe budki i namioty stanęły tylko po jednej stronie ulicy, a między nimi pojawiły się bezpieczne odstępy, zwiększające komfort zwiedzania.

Odwiedzających teren Jarmarku czeka wiele nowości wymuszonych epidemią koronawirusa. Po pierwsze – stoiska będą stały w bezpiecznej odległości/ fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Nie zmniejszyła się za to powierzchnia – wręcz przeciwnie, w tym roku odwiedzający będą mieli do dyspozycji aż 40 tys. m2 (w ubiegłym roku było ponad 38 tys. m2). W święcie handlu udział weźmie 21 gdańskich ulic i uliczek na terenie Starego i Głównego Miasta – o dwie więcej niż w roku poprzednim.

Wzdłuż między innymi Szerokiej, Pańskiej, Grobli I-IV, Tkackiej, Kołodziejskiej i Węglarskiej, a także na Targu Węglowym, Długim Pobrzeżu i przy Zielonym Moście znajdziemy stoiska z rzemiosłem, produktami tradycyjnymi i regionalnymi przysmakami – czynne codziennie w godzinach 10:00 – 20:00. Kolekcjonerzy, koneserzy staroci i miłośnicy antyków będą mogli buszować na stoiskach przy ulicy Długie Ogrody. A przy Grobli I znajdzie się strefa dla najmłodszych wystawców – mini dziecięcy pchli targ.

Po drugie – znajdą się tylko po jednej stronie ulic, dzięki czemu kupujący będą mogli swobodniej się poruszać i zachowywać zasady dystansu społecznego/ fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Pięć przystanków kulinarnych i słodka stacja dla łasuchów

Jarmark św. Dominika, który rozpocznie się w sobotę, 25 lipca i potrwa do niedzieli, 16 sierpnia, tradycyjnie przez ten czas oferować będzie bogatą ofertę gastronomiczną, która zaspokoi mniejszy i większy głód miłośników kuchni niemal całego świata – choć tym razem w nowym reżimie sanitarnym.

Dań i przekąsek z różnych krajów i regionów – także z Pomorza – skosztujemy na Ołowiance – strefa gastronomiczna czynna będzie codziennie w godzinach 10:00 – 21:30. W tym samym czasie przysmaków z różnych zakątków globu popróbujemy w Parku Świętopełka, i na Targu Rybnym.

Miejsc, by bezpiecznie zjeść, będzie sporo. Na Targu Węglowym powstaje strefa food court. Tu znajdziemy też stoiska z produktami regionalnymi/ fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Przy ulicy Grobla I znajdzie się Stacja na słodko – mini strefa gastronomiczna oferująca różnego rodzaju desery. Czynna będzie codziennie w godzinach 10:00 – 20:00. Wielbiciele kuchni polskiej i popularnych foodtrucków nie mogą przegapić strefy na ulicy Długie Ogrody, otwartej codziennie w godzinach 10:00 – 21:30. Na Targu Węglowym znajdzie się Food court – wydzielona część gastronomiczna, otwarta codziennie w godzinach 11:00 – 21:30.

Odpoczynek i rozrywka na Ołowiance, Targu Węglowym i w Parku Świętopełka

Nie tylko handel i gastronomia, ale również rozrywka jest co roku wyznacznikiem Jarmarku św. Dominika. I tym razem nie będzie inaczej, choć z racji obostrzeń nie odbędą się duże wydarzenia, takie jak koncerty gwiazd przyciągające widownię większą niż 150 osób.

W zamian organizatorzy zapraszają do trzech stref programowych, w których na nudę nie będzie można narzekać. Na Targu Węglowym odbywać się będą przede wszystkim aktywności sportowe, ale bez trudu znajdziemy także przestrzenie do relaksu. Na terenie Parku Świętopełka i w mieszczącej się tam altanie organizowane będą natomiast mniejsze koncerty plenerowe i wydarzenia dla dzieci, nie zabraknie także miejsc do odpoczynku. A na Ołowiance, podobnie jak podczas poprzedniej edycji znajdziemy kino plenerowe, ponadto zaplanowane są atrakcje muzyczne.

Szczegółowy program wydarzeń: jarmarkdominika.pl.

Fot.tyt.: Gdańsk, ul. Węglarska. Przygotowania do Jarmarku Dominikańskiego/fot. Dominik Paszliński.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.