Co słychać na budowie Forum Gdańsk? (WIDEO)

7 Maj

W czerwcu minie rok odkąd wbito pierwszą łopatę pod budowę Forum Gdańsk, wielofunkcyjnego kompleksu z nowoczesną przestrzenią komercyjną i publiczną, który powstaje w samym centrum Gdańska. W tym czasie poczyniono znaczne postępy w realizacji inwestycji. Co dzieje się obecnie? 

Zmiany w układzie drogowym, nowa stacja prostowników

Prace związane z modernizacją infrastruktury drogowej wokół Forum Gdańsk rozpoczęły się w lipcu 2015 roku. Ich pierwszy ważny etap zakończył się w połowie kwietnia 2016 roku wraz z otwarciem ul. Hucisko dla ruchu samochodowego w kierunku centrum Gdańska. Pod przebudowanym wiaduktem w ciągu ul. Hucisko pobiegnie nowa ulica Nowe Podwale Grodzkie. Prace przy budowie jej północnej części są już na zaawansowanym etapie. Obecnie trwają też intensywne roboty w al. Armii Krajowej oraz na ul. Okopowej. W ciągu al. Armii Krajowej wykonano już konstrukcję nowych wiaduktów – północnego i południowego, które zostaną otwarte dla ruchu w 2017 roku. Dzięki temu powstanie tu węzeł przesiadkowy, który zintegruje komunikację autobusową, tramwajową i kolejową, zapewniając jednocześnie świetne połączenie Forum Gdańsk z całym Trójmiastem. Ponadto przy ul. Nowe Podwale Grodzkie powstaje nowa stacja prostowników, tzw. Nowa Stacja Bojowców, która będzie zasilać okoliczne torowiska tramwajowe. Jej uruchomienie planowane jest na początek lata. Dzięki temu możliwe będzie odłączenie oraz likwidacja dotychczasowej stacji znajdującej się na terenie kompleksu Forum Gdańsk.

Forum Gdańsk wyrasta z ziemi

Sukcesywnie trwają roboty fundamentowe, od strony południowej (od al. Armii Krajowej) rozpoczęto już budowę płyty poziomu „0”. Kontynuowane są również prace związane z przykrywaniem torów kolejowych stropem żelbetowym, układanie nowych sieci uzbrojenia terenu wokół obiektu oraz wykopaliska archeologiczne. W związku z postępującą budową Forum Gdańsk zabezpieczone zostały budynki znajdujące się na terenie inwestycji – budynek Poczty Polskiej oraz dawne przedszkole Sióstr Elżbietanek. Obiekt, w którym działało przedszkole, zostanie zmodernizowany zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. – Przez ostatnie 11 miesięcy realizacja inwestycji Forum Gdańsk nabrała rozpędu, udało nam się zrealizować wiele ważnych prac. Wiemy, że na razie najbardziej widoczne i odczuwalne dla mieszkańców Gdańska są roboty drogowe, jednak już w tym roku będą oni mogli obserwować wyraźne zmiany na terenie Targu Siennego i Targu Rakowego. Przed nami jeszcze dużo pracy, ale cały czas mamy przed oczami finalny efekt – nową, tętniącą życiem przestrzeń miejską oraz znacząco usprawnioną komunikację w centrum Gdańska – powiedział Krzysztof Kolasa, menedżer projektu Forum Gdańsk. Pomimo że do otwarcia Forum Gdańsk pozostało jeszcze ok. 1,5 roku, poziom najmu wynosi już 70%. Ponadto deweloper obiektu, firma Multi, jest na etapie finalizacji kolejnych umów.

Przypomnijmy, że Forum Gdańsk zaoferuje 62 000 m2 powierzchni komercyjnej. W obiekcie znajdzie się około 220 lokali handlowych i usługowych, największe w Trójmieście wieloekranowe kino, klub fitness, restauracje i kawiarnie oraz wielopoziomowy parking na około 1 100 miejsc. W ramach kompleksu powstanie też zupełnie nowa przestrzeń publiczna: plac miejski z kawiarniami i restauracjami oraz ogólnodostępny bulwar biegnący wzdłuż zrewitalizowanych nabrzeży kanału Raduni.

Źródło: Materiały prasowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.